K Vitamininin Faydaları, Zararları ve Bulunduğu Besinler

Yağda eriyen vitamin olarak insanların kanlarının pıhtılaşmasında çok önemli rolü olan ve kalp hastalıklarını önleyen K vitamini neye yarar ve zararları nelerdir?

K vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

K Vitamininin Faydaları

K Vitamini

Yağda çözülen K vitamini Antihemorajik olarak isimlendirilmektedir. Vitaminin yeterli miktarda olması gerekmektedir. Kanama olması durumunda pıhtılaşmanın oluşmasını sağlayacaktır.

Hemostaz etkisi sayesinde kanın pıhtılaşarak durmasını sağlayacaktır. Bu sayede kas ve iskelet ayrıca iç organlarında durumunu yakından etkilemektedir. Proteinlerin biyosentezinde çok etkili olması ile bilinmektedir. En çok faydaları arasında hücrelerde etkili olmaktadır.

Diğer vitaminlerle de arasında bağ bulunmaktadır. Özellikle de yağda çözülen vitaminler ile ilişkili olması ile bilinmektedir. Bilindiği üzere D vitamini kalsiyum emilimini arttırmaktadır. Bu sayede de insanların kemik dokusunu etkilemesi ile biliniyor.

Kalsiyumun kemik tarafından emilmesi ise K vitaminine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Damar sistemi üzerinde etkili olduğu kadar kalp kasının güç kazanması üzerinde de etkisi bilinmektedir. İnsan sağlığına diğer yararlı özellikleri ise şunlardır:

  • Kanama olması durumunda kanın oksijen ile teması sonunda pıhtılaşmayı sağlamaktadır;
  • Osteoporoza karşı insanları koruyacaktır;
  • Menopoz döneminde ki bayanlarda kemik dokusunu korur;
  • Damarların kalsifikasyonunda önemli rol oynar;
  • Karaciğer ve prostat kanserini önlemektedir.

Kalp kasının korunmasında ve damar sağlığında etkili olması ile bilinmektedir. Bu vitamin sayesinde kalp ve damar hastalıkları ciddi bir şekilde korunmaktadır. Kanser hücrelerinin artmasında da engelleyici özelliği ile biliniyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanlarda mide kanseri, karaciğer kanseri, kolon ve ağız kanserinin önlenmesinde çok etkili olması ile bilinmektedir. Beyin hücreleri üzerinde de faydalı olması ile bilinmektedir. İnsanların daha bilinçli ve zihin karmaşasını önleyecektir.

Kötü kolesterol olarak bilinen ve damarlarda plak birikmesine sebep olacak kolesterolün önlenmesinde faydalı olacaktır.

Vücut üzerinde kanamalı bir yara oluşması durumunda kanamanın hızla pıhtılaşarak durması yönünde etkili olan bu vitaminin aynı zamanda da vücutta ortaya çıkacak olan yaraların hızla iyileşmesini de sağlamaktadır. Özellikle de karaciğer de bulunan hücrelerin normal bir şekilde sağlıklı durabilmesi için çok önemli olan bir vitamindir.

Kadın sağlığı açısından etkili olan bu vitaminin adet dönemi içerisinde ortaya çıkacak olan ağrıların azalmasını sağlamaktadır. Karaciğerde zararlı toksinlerin oluşumunu engelleyecek ve yağ birikmesinin de önüne geçecektir.

K Vitamininin Zararları

İnsanların doğal beslenme ile birlikte bu vitamini yeterli miktarda alacak olması nedeniyle takviye ilaca ihtiyaç duymayacaktır. Bu vitaminin günlük dozu ise insanların cinsiyetine ve yaşına göre değişmektedir. Bir insanın günlük olarak alması gereken miktarın fazlasını alması durumunda zararlı olacağı unutulmamalıdır. İnsanların normal K vitamin ihtiyacı şu kadardır:

Yaş Aralığı Alması Gereken Miktar
0 – 1 Yaş 2.0 Mikrogram
1 – 8 Yaş 55 Mikrogram
9 – 18 Yaş 75 Mikrogram
Erkeklerde 90 Mikrogram
Kadınlarda 80 Mikrogram

Çocukların ve yaşlıların vitamini besinlerde alması gerekmektedir. Bu vitaminin fazla alınması ile birlikte vitaminin fazlasının alınması halinde alınacak olan antibiyotikler fayda etmeyecektir. Ayrıca insan bağırsağında bulunan faydalı bakterilerin de ölmesine neden olacaktır. Kalp krizi geçiren ya da inme yaşamış hastaların bu vitamini her zaman için sınırlı olarak almaları öneriliyor.

Fazlalığı sonucunda cildin ve sararması ve gözlerin beyaz kısmında sararma görülmektedir. Ayrıca kanda bulunan bilirubine miktarında da yükselme olacaktır.

K Vitamini Bulunan Besinler

Bu vitaminin en çok yeşil yapraklı olan sebzelerde bulunması ile bilinmektedir. Bağırsaklarda faydalı olan bakterilerin üremesi için ise kahverengi deniz yosunu gibi yiyecekler önerilmektedir. İnsanların yediği besinlerin vücut tarafından K vitaminine dönüşebilmesi için bağırsak florasının sağlıklı olması gerekmektedir. En çok şu besinlerde bulunmaktadır:

Yiyecek Adı Gram Bulunduğu Miktar
Karahindiba 50 gram 428 mcg
Yeşil Soğan 1 demet 207 mcg
Brüksel Lahanası 1 Adet 156 mcg
Ispanak 100 gram 145 mcg
Brokoli 100 gram 92 mcg 
Salatalık 1 adet 17 mcg
Deniz Yosunu 1 Adet 52 mcg
Lahana 100 gram 31 mcg
Kuşkonmaz 50 gram 55 mcg 

Sağlığa çok yararlı olan vitaminin besinlerde bulunduğu miktarlar bu kadar olmaktadır. Bu sebeple de düzenli beslenen ve vitamin bakımından zengin olan yiyeceklerin düzenli olarak tüketilmesi durumunda eksikliğin oluşmasına neden olmayacaktır. Hamilelerin ve emziren bayanların doktor kontrolünde olması gerekiyor. Bu vitaminin özellikle de gebelik dönemi içerisinde fazlasının alınması çok sakıncalıdır. Bu nedenle de doktor tarafından önerilmediği müddetçe vitamin takviyesi olan ilaçların alınmasından uzak durulması gerekiyor.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.