B12 Eksikliği Terleme Yapar Mı?

Terleme nasıl bir süreçtir, B12 vitamin eksikliğinin belirtileri nelerdir, bu vitamin eksikliği durumunda terlemeye karşı olan etkileri nelerdir, vitamin eksikliği nasıl giderilir hakkında makale.

Terleme

resim

Vücut ısını denlemek üzere ter bezleri tarafından gerçekleştirilen terleme vücut sağlığı açısından faydalı bir durumdur. Aynı zamanda insan vücudunda bulunan fazla sıvının az miktarda da olsa boşaltılması işlevini gören terleme normal derecelerde olduğu müddetçe kişilere herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Fakat bazı durumlarda terleme aşırı miktarlarda gerçekleştiği zaman insanları etkileyici boyuta gelebilir.

Aşırı terleme olarak adlandırılan bu durum hemen deri altında bulunan apokrin ter bezi adı verilen ter bezlerinin aşırı çalışmasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Böyle bir durumda deriye boşaltılan ter miktarında artış görüldüğü için aşırı terleme durumu ortaya çıkar. Bu rahatsızlık;

 • İnsanların yaşam kalitesini düşürür
 • Sosyal anksiyete ve rahatsızlığa neden olur

Özellikle sık ve aşırı terleyen kişiler ortaya çıkan ter kokusu nedeniyle sosyal ve iş yaşamlarında ciddi boyutlarda rahatsızlık yaşamakta, bu durumu engelleyemedikleri için deneyimledikleri sıkıntı daha da artmaktadır.

Aşırı terleme durumunun toplum içerisinde ortaya çıkması konusundan kesin ve net bir araştırma bilgisi olmamakla birlikte, toplumun yüzde 3 gibi bir oranını etkilediği düşünülmektedir.

B12 Vitamini

Sadece hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamini vücutta depolanabilen vitamin gruplarındandır. Bu depolamanın yarısı karaciğerde, diğer yarısı ise vücudun diğer organlarında ve dokularında gerçekleştirilmektedir. En çok dana karaciğerde bulunan bu vitamin çok çok az miktarlar yeşil sebzelerde de bulunmaktadır.

Vücut açısından oldukça önemli olan bu vitamin grubunun gerçekleştirmiş olduğu görevler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hücre bölünmesi ve çoğalmasını sağlamak
 • DNA sentezi desteklemek
 • Santral ve periferik sinirlerin yapısında bulunmak

İnsan hayatiyeti konusunda oldukça önemli olan vücuttaki hücrelerin yenilenmesi de çoğalması konusundaki bu son derede önemli etkisinden dolayı bu vitamin grubu oldukça önemlidir ve vücuda yeterli miktarlarda alınması oldukça gereklidir. Özellikle büyüme dönemindeki çocukların büyümeleri açısından çok gerekli olan bu vitamin grubunun yeterli alınamadığı durumlarda çocuklarda büyüme geriliklerinin görülmesi olukça yaygındır. Aynı zamanda çocukta yer edinmiş motor hareketlerde bir gerileme görülmesi de olasıdır.

Hayvansal gıdalarda bulunan B12 en çok dana böbreğinde ve ciğerinde bulunmaktadır. Çok az miktarlarda da yeşil sebzelerde bulunur.

Mide ve bağırsak rahatsızlığı olanların, bazı tür ilaç tedavilerine devam eden kişilerin ve 65 yaş yukarısı kişilerin bu vitaminin eksikliğine yakalanma riskleri oldukça yüksektir. Özellikle vitaminin emiliminin sağlandığı ince bağırsakla ilgili hastalıkları bulunanların daha da dikkatli olmaları gerekmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği ve Terleme

Vücutta depolanabilme özelliğinden ötürü bu vitaminin eksikliğinin etkilerinin görülmesi üç ile dört seneyi bulabilmektedir. Normal şartlar altında yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni içerisinde olan insanlarda eksikliğinin görülmesi oldukça nadirse de kimi durumlarda eksiklik etkilerinin ortaya çıkması görülmektedir.

Eksiklik belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan durumlar:

 • Vejeteryan beslenme düzenine sahip olmak
 • Bazı tür ilaç tedavileri
 • İleri yaş
resim

Aşrı terleme beraberinde sosyal sıkıntıları da getirir

Bu gibi durumlarda vücutta eksiklik belirtileri görülebilir. Özellikle 65 yukarısı kişilerin vücut fonksiyonlarında azalma meydana geldiği, beslenme düzenleri değiştiği için görülme ihtimalinin daha da arttığı bu belirtiler ise şu şekilde sıralanabilirler:

 • Vücutta solukluk
 • Taşikardi
 • Kol ve bacakta oluşan hissizlik
 • Anemi
 • Çocuklarda büyüme geriliği, motor becerilerde gerileme

Bu tür belirtiler arasında kişilerin terleme durumlarıyla ilgili olarak herhangi bir belirti bulunmamaktadır. Bu nedenle aşırı terleyen kişiler kendilerinde B12 eksikliği konusunda herhangi bir endişeye kapılmaksızın, bu rahatsızlığın olası diğer nedenleri konusunda gerekli muayenelerini gerçekleştirmelidirler.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.