Muzun İçinde Bulunan Vitaminler Nelerdir ve Faydaları

Muz meyvesi kalori açısından düşük olduğu için ve vitaminleri yüksek düzeyde olduğundan dolayı diyet menülerinde yer alır. Düzenli tüketilmesi sağlık açısından oldukça yararlı etkilere sahiptir.https://foodandhealth.ru/wp-content/uploads/2016/08/polza-bananov-dlya-serdca-i-sosudov-300×300.jpg

Vitaminleri

Muz, dünyanın birçok ülkesinde en popüler meyvelerden bir tanesidir. Kas kütlesi kazanımı için bir egzersiz yaptıktan sonra bir gıda olarak idealdir. Ayrıca, sadece vitamin ve mineralleri değil çeşitli antioksidanları içerir. Muz, yeşil olgunlaşmamış meyveler için ortalama bir glisemik indeksi 30 ve normal bir muz için 50-60’lık bir ortalamaya sahiptir. Bir muz pektin içeriği sayesinde onun kalori ile şeker yavaş yavaş uzun bir doygunluk sağlar. Bundan dolayı kilo vermek isteyen kişilere yardımcı olabilir. Muzun kardiyovasküler sistem için yararlı olmasının ilk nedeni, potasyum açısından zengin içeriğe sahip olmasıdır. Bu mineral kan basıncının normalleşmesinden ve kalbin performansından sorumludur. Yani bir orta muz, normal kan basıncını korumak ve aterosklerozu önlemek için yeterli olan 400 mg potasyum içerir. Bu teorinin etkinliği Amerikan bilim adamları tarafından doğrulanmıştır. 4 sene boyunca diyetleri potasyum ve magnezyum içeren birkaç bin erkek izlenmiştir. Pratikte, deneydeki tüm katılımcıların inme gelişme riskinde azalmalar olduğu ve basıncın stabilize olduğu ortaya çıkmıştır. Muzların kardiyovasküler sistem için yararlı bir besin oluşturmasının ikinci sebebi de yüksek oranda sterol içermesidir. Yapısal olarak, bu maddeler kolesterolü andırır ve vücut kolesterolünün besinlerden emilimini engeller. Sonuç olarak muzların ateroskleroz gelişimine engel olduğu söylenebilir. 1 muzda bulunan vitaminler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

 

İçerik başına 100 g

Tek bir ortalama muzdaki içerik (130 g)

 

Sayısı

Günlük oranın% ‘si

Sayısı

Günlük oranın% ‘si

Kalori değeri

89 kcal

% 4

120 kcal

% 6

 

 

     

Toplam yağ

0 .3 g

0%

0 .4 g

0%

Doymuş yağ

0,1 g

0%

0,13 g

0%

Çoklu doymamış yağ

0,1 g

 

0,13 g

 

Tekli doymamış yağ

0 g

 

0 g

 
         

Toplam karbonhidrat

23 gram

% 7

31 gram

% 9

Lif

2,6 gram

% 10

3,5 gram

% 13

Şeker

12 gram

 

16 gram

 

Nişasta

4 gram

 

6 gram

 
         

Toplam proteinler

1,1 g

% 2

1 4 g

% 2.5

         

A vitamini

64 IU

% 1

86 IU

% 1.3

Kalsiyum

5 mg

0%

7 mg

0%

D vitamini

0%

0%

B 12 Vitamini

0%

0%

C vitamini

9 mg

% 14

12 mg

% 19

Demir

0.3 mg

% 1

0.4 mg

% 1.3

B vitamini 6

0.4 mg

% 20

0.6 mg

% 27

Magnezyum

27 mg

% 6

36 mg

% 8

Potasyum

360 mg

% 10

480 mg

% 13

Faydaları

Muzun meyvesi, basit şekerler, fruktoz ve sukroz ile yumuşak olduğundan dolayı kolay sindirilebilir liflerden oluşur. Yenen muz hızla vücudun içine enerjiyle doldurur ve vücudu canlandırır. Bu nitelikler için sporcular tarafından hızlı ikmal için yaygın olarak kullanılmaktadır. Muz diyet menülerinde kilo kaybının tedavisinde bir katkı maddesi olarak yer almaktadır. Bu meyve normal sindirime yardımcı olan çok miktarda sindirilebilir diyet lifi içerir. Bunun dışında faydaları arasında;

  • Vücutta yaşlanma sürecini yavaşlatan lutein, zeaksantin, alfa ve beta karoten gibi az miktarda flavonoid antioksidan içermektedir. Bu bileşikler, yaşlanma sürecine ve diğer ağrılı belirtilere katılan serbest radikallerin ve reaktif oksijen türlerinin koruyucu emicileri görevi görür.
  • Muzlar, B-kompleksinin en önemli vitamini olan, B6 (piridoksin) iyi bir kaynağı olduğundan nörit ve aneminin tedavisinde olumlu bir etkinin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca, piridoksin vücuttaki homosistein düzeyini azaltmaya yardımcı olan özelliklere sahiptir. Bu sayede koroner kalp hastalığı ve felç gelişiminin nedenlerini ortadan kaldırır.
  • Bu meyve yeterli miktarda C vitamini içerir (her 100 gr için yaklaşık 9 mg). C vitamini açısından zengin olan gıdaların kullanılması insan vücudun enfeksiyöz ajanlara ve serbest radikallere karşı direnç geliştirmesine destek olur.
  • Taze muzlar insan vücudunda, bakır, magnezyum ve manganez gibi yeterli minerallerin oluşmasını sağlar. Kemikleri güçlendirmek ve kalp kaslarını korumak için magnezyum gereklidir. Manganez insan vücudu tarafından bir antioksidan olarak kullanılır. Kırmızı kan hücrelerinin kırmızı kan hücrelerinin üretiminde bakır gereklidir.
  • Muzlar potasyum içeriği üzerindeki meyveler arasında ilk sıralarda yer alır. 100 muzun içinde 360 mg potasyum bulunur. Potasyum, hücresel ve yakın hücresel vücut sıvılarının temel bir bileşeni olarak çalışır. Kalp atış hızını ve kan basıncını kontrol etmeye destek olan özellikleri bulunur. Bunun için beslenme içine katılması gerekir.


Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.