A Vitamininin Bulunduğu Hayvansal ve Bitkisel Gıdalar

Besin yoluyla alınması gereken ve yağda çözülen vitamin olarak bilinen A vitaminin göz sağlığına faydalıdır. A vitamininin en çok bulunduğu yiyecekler.

A vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

Balık yağıBalık yağı30 mg
Taze yılanbalığıTaze yılanbalığı1043 mcg
Tatlı patatesTatlı patates709 mcg
TereyağıTereyağı684 mcg
Ton balığıTon balığı655 mcg
Kıvırcık lahanaKıvırcık lahana500 mcg
MaydanozMaydanoz421 mcg
KaymakKaymak411 mcg
Yumurtanın sarısıYumurtanın sarısı381 mcg
KişnişKişniş337 mcg
PeynirPeynir288 mcg
Kırmızı havyarKırmızı havyar271 mcg

A Vitamini İçeren Bitkisel Gıdalar

A Vitamini Bulunan Yiyecekler

Antioksidan bakımından zengin olması ile bilinen ve yeterli düzeyde alınması gereken yağda eriyen bir vitamindir. İnsanların sağlıklı görmesinde ve yaşlılığı engellemesi amacıyla bu vitamin her gün yeteri miktarda besinler yoluyla alınması gerekmektedir. İnsanların A vitaminini düzenli olarak beslenmesi sonucunda alacaktır. Fakat bazı insanlarda emilimi engelleyecek hastalıklar olması sonucunda insanların A vitamin emilim bozukluğu olmasına neden olur. Kemik gelişiminde etkili olan ve bağışıklık sisteminin güçlenerek hastalıkların önlenmesini sağlamak için alınmalıdır.

Hastalıkların önlenmesi için vitaminin yeterli miktarda gün içerisinde alınması gerekmektedir. Düzensiz beslenme ya da insanlarda olan hastalıklar sebebi ile ortaya çıkacak olan vitamin eksikliği nedeniyle ortaya belirtiler çıkması durumunda takviye olarak vitamin alınması gerekmektedir. Bir insan düzenli besleniyorsa ve herhangi bir hastalığı bulunmuyorsa bu vitaminleri yiyecekler aracılığıyla yeterli miktarda alacaktır. Unutulmaması gerekiyor ki vitaminin eksikliği nasıl ki insan sağlığına zararlıysa, vitaminin fazla alınması da idrar yoluyla fazlalığın vücuttan atılmayıp karaciğerde birikmesi sonucunda zararlı olur. Bu nedenle A vitaminli yiyecekler nelerdir sorusunun cevabını sık sık insanlar düşünmektedir.

Çocuk gelişiminde faydalı olan ve kemiklerin de güçlenmesini sağlayan, ayrıca insanların gece körlüğü gibi çok ciddi bir hastalığın ortaya çıkmaması için bu vitaminin bulunduğu şu besinleri alması gerekmektedir:

 • Alıç;
 • Karahindiba;
 • Havuç;
 • Kuşburnu;
 • Pırasa;
 • Kuzukulağı;
 • Brokoli;
 • Yeşil soğan;
 • Marul;
 • Maydanoz;
 • Yeşil biber;
 • Kabak;
 • Kayısı;
 • Domates;
 • Dereotu,
 • Kereviz;
 • Şeftali;
 • Kavun.

A vitamini bulunan sebzeler ve meyvelerin daha çoğunlukla çiğ olarak tüketilmeleri önerilmektedir. Gece körlüğünün olmasına neden olacağı için insanların gün içerisinde bu vitaminleri yeterli miktarda alması gerekmektedir. Doktor önermemesi durumunda kesinlikle takviye vitamin alınmaması gerekiyor. Vitaminin sadece sebzelerde ve meyvelerde bulunmadığı ve hayvansal gıdalarda da bol miktarda bulunması ile bilinmektedir.

 • Süt ürünleri;
 • Yumurta sarısı,
 • Karaciğer (özellikle sığır),
 • Balık;
 • Ton balığı;
 • Tereyağı. 

Vitaminin gebelik dönemi içerisinde de son derece önemli olması ile bilinmektedir. Bu vitaminin hamilelikte eksik olması durumunda gece körlüğünün ortaya çıkmasına hızla neden olur. Bu sebeple de gebelik dönemi içerisinde vitaminin mutlaka yeterli düzeyde alınmasına dikkat edilmelidir.

Unutulmamalıdır ki hamilelik dönemi içerisinde vitaminin fazla olması durumunda anormalliklerin oluşmasına neden olacaktır.

A Vitamini Alınması Gereken Miktar

İnsanların A vitamini bilinçli olarak almaları gerekmektedir. Fazla alınmamaya dikkat edilmeli. Bu vitaminin çocuk gelişimi üzerinde de etkili olması sebebi ile çocukların kemik sağlığı için mutlaka yiyeceklerin düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Çocukların ve yetişkinlerin günlük olarak düzenli bir şekilde alması gereken A vitamin miktarı şu kadar olmalıdır:

Çocuklarda:

Yaş Miktar
1 – 3 Yaşında 300 mcg / günlük
4 – 8 Yaşında 400 mcg / günlük
9 – 13 Yaşında 600 mcg / günlük

Bayanlarda:

Yaş Miktar
14 Yaşından Büyükler 700 mcg / günlük
Hamile Bayanlar 750 – 770 mcg / günlük
Emziren Anneler 1,200 – 1,300 mcg / günlük

Erkeklerde:

Yaş Miktar
14 Yaşından Büyükler 900 mcg / günlük

İnsan sağlığına faydası oldukça yoğun olan yağda eriyen vitaminin bulunduğu besinler yukarıda belirtilmektedir. Vitaminin göz sağlığı üzerinde çok etkili olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de net görme konusunda ve gece körlüğünün ortaya çıkmaması için insanların belirtilen miktarda vitamin ihtiyacını besinler aracılığıyla alması gerekiyor. Eğer ki yeterli miktarda alamaması durumunda ise doktor tarafından yapılacak kan tahlili sonucunda takviye vitamin kullanması vitamin eksikliğinin önlenmesinde etkili olacaktır. Birçok insanın a vitaminli yiyecekler hangisi olduğunu bilmemektedir. Ayrıca insanların düzensiz beslenmesi sonucunda da eksiklik yoğun olarak görülmektedir. Bitkisel gıdalarda ve hayvansal gıdalarda bulunan A vitamini yiyeceklerde şu kadar bulunmaktadır.

Havuç: En çok A vitamini içermesi ile bilinen havuç çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. 1 fincan dilimlenmiş çiğ havuç içerisinde 21.384 IU miktarında vitamin bulunmaktadır. Eksikliğin olması durumunda çiğ tüketilmesi öneriliyor.

Sığır karaciğer: Hayvansal proteinler içerisindeyse sığır karaciğer vitamin deposu olarak bilinmektedir. Yaklaşık olarak 100 gram sığır karaciğerinde 14.363 IU miktarında vitamin barındırmaktadır. Fakat karaciğerin kızartılarak tüketilmemesi mümkünse ızgara ya da haşlama olarak tüketilmesi faydalı olacaktır.

Marul: İnsanların sebzeler arasında en çok vitamin arasında zengin olan sebzelerden bir tanesi marul olmaktadır. kıvırcık marul ya da normal marulun insanların yeterli düzeyde vitamin almalarını sağlamaktadır.

Tereyağı: Katıksız ve doğal yollarla üretilen tereyağının içerisinde de vitamin vardır. İnsanların yemeklerine saf ve doğal yollarla üretilen tereyağı koymaları önerilmektedir. Yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı tereyağında 355 IU miktarında vitamin bulunmaktadır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.