Balın Faydaları, İçerisindeki Vitaminler ve Besin Değeri

Hücrelerin sağlığı için ve iyileştirici özelliği ile bilinen bal insanları birçok hastalığa karşı koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Balın faydaları, besin değerleri ve vitaminleri.

Balın Faydaları

Balın Besin Değeri

Arılar tarafından doğal olarak üretilen bal içerisinde ki besin kaynakları sayesinde insan sağlığı için çok önemlidir. Antibakteriyel olması sayesinde ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde son derece güçlü bileşenleri sayesinde faydalı olmaktadır. Bal en sıklıkla üst solunum yolları hastalıklarında ortaya çıkan balgamlı ya da kuru öksürüğün tedavi edici özelliği ile bilindiği için kullanılması önerilmektedir. Ayrıca diyette olan insanların şeker kullanımı yasak olmaktadır. Bal doğal şeker olarak bilinmektedir. Bu nedenle de şeker yerine her zaman için içeceklerinde bal kullanmaları önerilmektedir. Doğal yollarla arılar tarafından üretilen balın insan sağlığına faydaları şunlardır:

 • Enerji verir;
 • Bağışıklık sisteminin artması ve vücudun direnç kazanmasında etkilidir;
 • Balgamın atılmasını sağlar;
 • Metabolizmayı daha hızlandıracaktır;
 • Doğal antibiyotik olması ile bilinmektedir;
 • Kalp damar hastalıklarını önlemektedir;
 • İltihabın kurumasını sağlayacaktır;
 • Mantar enfeksiyonunu önler;
 • Ciltte olan yaralar daha hızla iyileşecektir;
 • Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır;
 • Yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar;
 • Cildin yaşlanmasını engeller.

Bayanların adet döneminin düzenlenmesinde etkili olduğu kadar kadın hastalıklarının gelişmesini de engellemektedir. Solunum yolunda gelişen hastalıkların önlenmesi ve insanların daha rahat nefes almalarını sağlayacaktır. Karaciğerin zararlı toksinlerden arınması için en önemli gıdalardan biridir. Böbrek sağlığında etkili olduğu için böbreklerde taş oluşmasını engelleyecektir. Özellikle de uykusuzluk çeken insanların daha rahat uyumasında etkili olur.

Doğal olarak arılar tarafından üretilen bal ilkbahar ayları içerisinde arıların çiçeklerin polenlerinden yapmaya başlayacak ve yaz başı olduğu zaman da bal ortaya çıkacaktır. Balın hava ile temas etmesi sonucunda nem alacaktır. Bu nedenle de saklamak için her zaman kapalı cam kavanoz içerisinde muhafaza edilmelidir. Balın ağzı açık kalması durumunda içerisinde bulunan besin değerleri azalacaktır.

Güneş ışığında konulmaması gerektiği gibi buzdolabı gibi soğuk yerlerde de asla kalmaması gerekmektedir. 

Balın İçindeki Vitaminler

Organik olarak üretilen bal içerisinde vitaminler yoğun olarak bulunmaktadır. Bunlar insanların sağlığı için çok önemli olmaktadır. 100 gram organik doğal bal içerisinde 307 kalori bulunmaktadır. Vitamin bakımından çok zengin olan balın, diyette olanların ya da şeker hastalarının çok fazla tüketmemesi önerilmektedir. İnsan sağlığına çok faydalı olan balda hangi vitamin var sorusu birçok insanın merakı olmuştur. 100 gram bal içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0.04 mg
B2 Vitamini 0.04 mg
B3 Vitamini 0.3 mg
B5 Vitamini 0.07 mg
B6 Vitamini 0.2 mg
B9 Vitamini 0.08 mg
C Vitamini 2 mg
E Vitamini 4 mg
H Vitamini 0.15 mg
K Vitamini 1 mg

İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde en çok metabolik sürecin hızlanarak daha hızlı kilo vermenizi sağlamaktadır. Sinir sisteminde de bu içerdiği vitaminler sayesinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Balın çok güçlü antioksidan içeren vitaminleri barındırdığı için bağışıklık sistemini güçlendirerek insanların hastalıklara karşı korunmasını sağlayacaktır.

Balın Besin Değeri

İnsanların sağlığı için ihtiyacı olan vitaminler ve mineraller olmaktadır. Özellikle de çocukların sağlıklı gelişimi için gerekli bütün mineralleri ve vitaminleri alması gerekmektedir. Amino asit vücut ağırlığının kontrol altında kalmasında, metabolik bozukluğun gelişmemesinde çok önemlidir. Mineral bakımından çok zengin olan bal hormonların sentezinde çok etkili olmaktadır. İçerisinde bol miktarda bulunan protein sayesinde salgı bezlerinin daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır.

Kemiklerin güç kazanması ve yumuşamasını önlemek için etkili olan doğal maddeler bulunmaktadır. Vücut ısısının dengelenmesinde ve iştah bozukluğunun ortadan kalkması için çok önemli olan doğal bir besindir. 100 gram organik balda şu besin değerleri bulunur:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Potasyum 64 mg
Fosfor 7.2 mg
Kalsiyum 5.1 mg
Manganez 0,36 mg
Bakır 31 mg
Çinko 0.1 mg
Magnezyum 2.9 mg
Demir 1 g
Krom 5 mg
Bor 1 g
Florin 8 mg
Karbonhidrat 75.7 g
Protein 0.38 g
Organik asit 0.04 mg

Balda içerisinde ki mineraller sayesinde sağlığa faydalı olan vitaminlerin daha hızlı asimile olmasında etkili olmaktadır. İçerisinde bulunan yoğun miktarda besin maddeleri sayesinde insanların enerjik hissetmesinde çok etkili olur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.