B3 Vitamini Faydaları, Eksikliği ve Bulunduğu Besinler

Niasin olarak adlandırılan B3 vitamini vücudun normal işleyişi için ve metabolizma üzerinde çok etkili olan bir vitamindir. B3 vitaminin faydaları, eksikliği ve bulunduğu yiyecekler.

B3 Vitamininin Faydaları

B3 Vitamini

İnsan sağlığı açısından çok önemli vitamin olması ile bilinmektedir. Damarların genişlemesinde en etkili B3 vitamini olarak bilinmektedir. Beyin damarlarının güçlenmesi ve hafızayı yakından ilgilendirmektedir. İnsanların eksikliği sonucunda damarlarının küçülmesine ve daralmasına neden olacaktır. Mikrosirkülasyonu armasına neden olur. Dolaşım sistemi üzerinde çok etkili olması ile bilinmektedir. Kan dolaşımını daha hızlandırarak insanların dolaşım sisteminde ortaya çıkacak olan sorunları engelleyecektir. B3 Vitamininin insan sağlığına faydaları şunlardır:

 • Yorgunluğu azaltarak insanların kendilerini daha enerjik hissetmelerinde etkilidir;
 • Kanda bulunan kötü kolesterol ve trigliserit düzeylerinin azalmasını sağlamaktadır;
 • Kalp krizi riskini ortadan kaldıracaktır;
 • Kalbin normal çalışmasını sağlayacaktır;
 • Hemoglobin çoğalmasında katkı sağlar;
 • Hormon sentezinde önemli rol oynar;
 • Sinir sistemi üzerinde etkilidir.

Sindirim sistemi üzerinde de çok etkili olması ile bilinmektedir. Sindirim enzimlerinin üretilmesinde ve bu sayede karbonhidratların da parçalanmasında önemli rol oynaması ile bilinmektedir.

Göz hastalıklarının oluşmasını engelleyecek ve cilt hücrelerinin daha canlı olmasını sağlayacaktır.

B3 vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

Beyaz mantar (Boletus)Beyaz mantar (Boletus)2.7 mg
BezelyeBezelye2.2 mg
Kültür MantarıKültür Mantarı2.1 mg
Yer FıstığıYer Fıstığı1.767 mg
BuğdayBuğday1.1 mg
Antep FıstığıAntep Fıstığı1.1 mg
Yulaf EzmesiYulaf Ezmesi0.9 mg
TavukTavuk0.8 mg
Soyulmuş ArpaSoyulmuş Arpa0.7 mg
MısırMısır0.6 mg

B3 Vitamininin Eksikliği

Niasin olarak da isimlendirilen B3 vitamini aynı zamanda da PP vitamini olarak da bilinmektedir. Cilt hücrelerinin canlı kalarak insanların yaşlanmasını önleyecektir. Kötü kolesterol oluşması durumunda bunun düşmesine yarar ve insanların kalp krizi riskinin oluşmasını azaltacaktır. Eksikliğinin olması durumunda insanların damarlarında kötü kolesterol birikmesine neden olacaktır. Bunun sonucunda da vitamin eksikliğine bağlı olarak insanlarda kalp krizi riski meydana gelebilir. B3 vitamin eksikliği sonucunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Baş ağrısı; Eklem ağrısı;
 • Sinirli ruh hali;
 • Yorgunluk;
 • İştah azalması;
 • Açıklanamayan kilo kaybı;
 • Cilt kuruluğu;
 • Cilt tonunun değişmesi;
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması;
 • Mide hastalıkları;
 • Kabızlık;
 • Bağırsak hastalıkları;
 • Uykusuzluk. 

Fazlalığı

B3 vitamininin her zaman için insanların vücutlarının ihtiyacı kadarı alınması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki ilacın eksikliği nasıl ki insan sağlığına zararlıysa fazlası da aynı şekilde zararlı olacaktır. Doğal besinlerle bu vitamin her zaman için kararında alınacaktır. Takviye ilaçların doktor kontrolünde alınmaması durumunda vitamin fazlalığına neden olur. Vitamin fazlalığı sonucunda da şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Bayılma;
 • Kaşıntı;
 • Alerjik reaksiyonlar;
 • Egzama;
 • Sürekli uyku hali.

B3 Vitamini İçeren Besinler

Besin miktarı yüksek olan yiyeceklerde tüketilmesi durumunda bu vitamin her zaman için doğal yollarla alınacaktır. Her zaman için doğal yollarla alınması durumunda B3 vitamini yararlı özelliklerinden yararlanmış olacaktır. 100 gram yiyeceklerde bulunan vitamin değerleri şu kadardır:

Yiyecek Adı Bulunduğu Miktar (mg)
Tavuk 13.7
Ton Balığı 12.6
Hindi Eti 6.8
Sığır Eti 4.8
Kuzu Eti 6
Somon Balığı 10.1
Soya Sosu 2.3

Vitaminlerin her zaman için yiyecekler aracılığıyla alınmaları önerilmektedir. Vücutta vitaminlerin emilimini engelleyecek bir hastalık olması durumunda vitamin eksikliği de görülebilir. Bu durumda vitamin takviyesi alınacağı zaman mutlaka doktor kontrolünde alınması gerekmektedir.

Günlük Alınması Gereken Miktar

Vitaminlerin alınması her zaman için yaşa göre çok önemli olmaktadır. Ayrıca sigara içen ya da kötü yaşam koşullarında yaşamakta olan insanların vitamin ihtiyacının daha fazla olacağı da unutulmamalıdır.

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar (mg)
0 – 1 Yaş 6
1 – 2 Yaş 10
3 – 4 Yaş 12
5 – 6 Yaş 13
7 – 14 Yaş 15
14 Yaş Üstü 14
Hamileler 19
Emziren 20

B3 vitamini görevlerini yapabilmesi için mutlaka insanların günlük olarak alması gereken miktarı almaları gerekmektedir. Eğer ki yeterli miktarda alınmaması durumunda görevlerini tam olarak yapamayacağı için eksikliği sonucunda zararları ortaya çıkacaktır.

B3 Vitamini İlaçlar

Unutulmamalıdır ki vitamin eksikliği olması halinde her zaman için takviye tablet, kremler ve ampul eczaneden alınacağı zaman doktor tarafından önerilmesi durumunda alınması gerekmektedir.

Solgar No Flush Niasin

Vitamin eksikliği olması durumunda, saçların güçsüzleşmesi ve cilt üzerinde döküntüler meydana gelmesi ile birlikte görülen hastalıkları önlemek amacıyla B3 vitamin bakımından zengin olan bir tablet olmaktadır. Eczanelerden satın alınacağı gibi doktor tarafından önerilmesi durumunda İnternet üzerinden de alınabilir. Böylelikle her gün tok karnına 1 tablet bol su ile içilmesi halinde eksikliğin hızla giderilmesi sağlanacaktır. Vejetaryen insanların kullanımına uygun olarak bitkisel olarak üretilmektedir.

Natures Supreme B3 Vitamini

Cilde iyi gelen ve cildin korumasını engelleme konusunda etkili olan B3 vitamini yüksek miktarda niasin içermektedir. Bu sayede de ilk kullanımı sonucunda vitaminin eksikliği giderilmiş olacaktır. Bu sayede insanların yeterli miktarda enerjisinin oluşmasına ve metabolizmanın hızlanmasını da sağlayacaktır. Yorgunluğun oluşmasını ve bitkinliğin azalmasında da etkili olacaktır. Her bir kapsül içerisinde 500 mg B3 vitamini barındırmaktadır. Bitkisel olarak hazırlanmış olması sebebiyle vejetaryen insanların da kullanacağı doğal bir vitamin takviyesi olmaktadır.

Bepanthol SensiDaily

Cilde yararlı olan B3 vitamini bakımından zenginleşmiş ve bu sayede cildin nem dengesini koruyacaktır. Bir defa vücuda uygulanmasının sonucunda 24 saat boyunca cildin nemini koruması ile bilinecektir. Koruyucu içermediği için bebeklerde ve küçük çocuklarda da kullanımı uygun olacaktır. İçerdiği doğal yağlar sayesinde insanların hoşuna giden bir kokusu bulunmaktadır.

B3 Vitamini Fiyatları

B3 Vitamin İsmi Fiyatı
Solgar No Flush Niasin 65 TL
Natures Supreme B3 Vitamini 29 TL
Bepanthol SensiDaily 21.90 TL

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.