Mandalinanın Faydaları, Bulunduğu Vitaminler ve Besin Değeri

Bağışıklığın güçlenmesinde en etkili meyvelerden bir tanesi olarak askorbik asit miktarı yüksek olduğu için kansere karşı koruyan mandalinanın besin değerleri, vitaminler ve mineraller.

Mandalinanın Faydaları

Mandalinanın Besin Değeri

Turunçgiller içerdiği besin değerleri sayesinde insan sağlığına faydalı olan en yararlı meyveler arasında olmaktadır. Metabolik süreçlerin hızlanmasında etkili olacağı gibi iştah kaybı yaşamakta olan kişilerin de iştahının artmasında çok etkili olacaktır. Bir tane mandalinanın içerisinde %80 oranında su bulunmaktadır. Geri kalan %20 ise şeker, asitler, esansiyel yağlar, vitaminler ve mineraller barındırmaktadır. Mandalinanın faydaları şunlardır:

 • Viral hastalıkların iyileşmesinde etkilidir;
 • Bağışıklık sisteminde etkilidir;
 • Kan şekerinin azalmasını sağlar;
 • Menopoz dönemindeki belirtilerin azalmasını sağlar;
 • Sinir sistemi üzerinde etkilidir;
 • Ruhsal hastalıkları engeller;
 • Dizanteri hastalığı tedavisini sağlar;
 • Akciğerleri temizler;
 • Parazitleri engeller;
 • Kalp kasını güçlendirir;
 • Enfeksiyonları engeller;
 • Ödem söktürücü özelliği vardır;
 • Kolesterolü düşürür;
 • Kanda bulunan hemoglobini normalleştirecektir.

Sonbahar ve kış mevsiminde üretilen meyveler arasındadır. Olgunlaşmış mandalina satın alındıktan sonra 2 hafta içerisinde buzdolabında saklanarak tüketilmesi gerekmektedir. Vitamin ve minerallerinde eksilme olmaması için buzdolabında kabukları soyulmadan saklanması gerekmektedir. 

Mandalina satın alınırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Her zaman için sert olanlarının tercih edilmesi ve çürümüş olanlarının vitamin ve mineral bakımından eksik olacağı unutulmamalıdır.

Mandalinada Bulunan Vitaminler

Bütün turunçgillerde olduğu gibi mandalina içerisinde de bol miktarda antiviral ve immünmodülatör bol miktarda bulunmaktadır. 100 gram içerisinde 38 kalori olması sayesinde oldukça düşük kalorili bir meyve olmaktadır. Ayrıca 100 gram mandalinanın glisemik indeksi 49 g olmaktadır. İçerdiği bol vitaminler sayesinde vücudun vitamin eksikliğinin büyük bir oranda karşılayacaktır.

100 gram mandalina içerisinde şu vitaminler bol miktarda bulunur:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0.01 mg
B1 Vitamini 0.06 mg
B2 Vitamini 0.03 mg
B3 Vitamini 0.2 mg
B6 Vitamini 0.07 mg
C Vitamini 38 mg
D Vitamini 0.4 mg
E Vitamini 0.2 mg

Mandalinadaki vitaminler sayesinde insanların antimikrobiyal olarak güçlenmesini ve bu sayede mikropların, bakterilerin ve virüslerin insanlara bulaşmasını önleyecektir. Yukarıda ki tabloda görüldüğü gibi bol miktarda C vitamininden zengin olması ile bilinmektedir. Sonbahar ve kış mevsiminde olgunlaşarak satılan mandalinanın en çok soğuk algınlığı gibi hastalıkları önler. İnsanların vücutları için gerekli olan C vitamin ihtiyacının hemen hemen yarısını mandalina karşılamaktadır.

Sonbahar ve kış mevsiminde ruhsal problemleri yaşamasını engelleyecektir. B grubu vitaminler sayesinde daha çok enerjik hissetmelerini sağlamaktadır. Mevsimsel olarak görülen depresyonun daha hızla iyileşmesinde etkili olur.

Diyette olan insanların metabolizmasında hızlanma sağlar. Bu sayede istedikleri gibi kilo vermelerinde etkili olacaktır. Ayrıca kötü kolesterol sonucunda oluşacak kalp ve damar rahatsızlıklarını önler. Plak oluşumunu engellediği içinde birçok kişinin damar daralması ve tıkanıklığın oluşmasının da önüne geçecektir.

Mandalinanın Besin Değeri

Minerallerin de besinler yoluyla alınması gerekmektedir. Bu sayede daha sağlıklı olmanızda etkili olur. Vitamin deposu olarak bilinen mandalinanın besin değerleri çok yüksektir. Mineral açısından da zengin olması sebebiyle sonbahar ve kış mevsiminde tüketilmesi öneriliyor. İnsanlar soğuk havalarda hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak hastalıklar yaşamasına neden olur. Fakat mandalinanın içerisinde ki mineraller de ortaya çıkacak olan rahatsızlıkları önlemesi ile bilinmektedir.

100 gram mandalina içerisinde şu besin değerleri bulunur:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Karbonhidrat 10.7 g
Potasyum 155 mg
Kalsiyum 35 mg
Fosfor 17 mg
Sodyum 12 mg
Magnezyum 11 mg
Demir 0.1 mg
Lif 2.09 g
Protein 0.47 g

Lif bakımından zengin olduğu için bağırsakların düzgün çalışmasında etkili olur. Bu sayede de bağırsak emilimi daha hızlı olacaktır. Ayrıca lif sayesinde kolesterolün azalmasını da sağlayacaktır. Minerallerin ve besin değerlerinin zengin olduğu için kemiklerin sağlığından da sorumlu olması ile biliniyor. Kemik erimesi yaşamakta olan insanların kemiklerinin daha güçlenmesini sağlayacaktır. Bu besinler sayesinde tansiyonun da dengelenmesinde faydalı olur. Bu sayede beyin kanamasını engelleyeceği gibi aynı zamanda da inmeyi de azaltacaktır.

Diyette olan insanların açlık hissetmemesi için ve kalori bakımından da düşük olması sayesinde insanların kilo verme süreçlerinde faydalı olacaktır. Halsizlik problemlerinin ortadan kalkmasını ve insanların daha dirençli olarak güç kazanmalarında çok faydalı olan bir besindir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.