E Vitamininin Cilde Faydaları ve Maske Tarifleri

Cilt hücrelerinin yenilenmesinde ve tıkalı gözeneklerin açılarak cildin daha rahat nefes almasını ve böylece cilt kırışıklıklarını önleyen E vitamini faydaları ve maske tarifleri.

E Vitamininin Cilde Faydaları

E Vitaminli Cilt Maskesi

Cilt üzerine etkileri ve faydaları olması ile bilinmektedir. Birçok insanın E vitamini cilde direk olarak uygulamak yerine maskesi hazırlanarak uygulamaktadır. Bu sayede de cilt üzerinde ortaya çıkacak olan kırışıklıkların önlenmesi cildin yumuşmasını sağlayacaktır. Yaşlılık belirtisi olarak bilinen cilt kırışıklıklarının önlenmesi ve cildin esnekliğini kazanmasında etkili olacaktır. Birçok kişinin vücutlarında oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini de sağlaması ile bilinmektedir. Günümüzde üretilmekte olan birçok nemlendirici krem içerisinde bulunan bir vitamin olarak bilinmektedir. Bu sayede cildin yeterli miktarda nemlenmesi ve kurumasını engellemektedir. En çok yaşlanma üzerinde etkisinin olması ile bilinmektedir. Özellikle de yüz bölgesinde meydana gelen çizgilerin ve kırışıklığın sürülmesi ile birlikte önüne geçmesi ile biliniyor.

Cilde E vitamini her ne kadar cilt sağlığında çok etkili olan bir vitamin olarak bilinse de bazı insanların direk olarak ciltlerine uygulaması ile birlikte tüylenme yapmaktadır.

E Vitamini Cilde Uygulanması

E vitamini direk olarak cilde uygulanması bazı insanlarda tüylenme ve lekelenme yapması sebebi ile insanlar direk uygulamayıp doğal bitkileri kullanarak karışım yapıp, ciltlerine sürmektedir. E vitamini cilt maskesi olarak en çok insanların tercih ettikleri maskenin kırışıklıklar üzerinde etkili olan ve yaşlanma geciktirici özelliği ile bilinen yukarıda yazdığımız malzemeler ile hazırlayacağı maske olacaktır. Kırışıklıklarından şikayet eden insanların bu maskeyi temizledikleri ciltleri üzerine haftanın 2 günü sürmeleri öneriliyor. Bir kabın içerisine yulaf unu konulmalı ve üzerine vitamini eklenmelidir. Taze kesilmiş limon çekirdeklerine dikkat ederek 1 çay kaşığı miktarında sıkılmalı ve karıştırılmalıdır. Özenle temizlediğiniz cilt üzerine sürülerek yarım saat boyunca beklenmeli ve daha sonradan temizlenerek cilt üzerine nemlendirici krem sürülmelidir.

Kuru Ciltler İçin E Vitamini Maskesi

 • 1 yemek kaşığı süt;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu;
 • 1 ampul E vitamini.

Vitaminin en çok etkileri arasında kuru ciltlere sahip olan insanların ciltlerinin daha erken yaşlanması ve önlem almamaları sonucunda çizgiler ve kırışıklıklar olması ile bilinmektedir. Bunun önüne geçilmesi için kuru cilde sahip olan kişilerin düzenli bakım yaparak ciltlerini nemlendirmeleri öneriliyor. Bunun için eczanelerden alacak olduğunuz vitamini bir kabın içerisine kırılmalıdır. Üzerine süt, bal ve taze kesilen limon suyu belirtilen miktarda konularak karıştırılmalıdır. Temizlediğiniz cilt üzerine ince tabaka halinde sürerek 10 dakika beklenmeli ve sonra bol su ile temizliği yapılmalıdır. Haftanın 2 günü düzenli olarak sürmeniz önerilmektedir.

Cildi Besleyici Maske

 • 1 çay kaşığı zeytinyağı;
 • 1 yemek kaşığı aloe vera suyu;
 • 10 damla evicap;
 • 1 ampul E vitamini.

A ve E vitamini cilt sağlığında etkili olması ile biliniyor. Cildin beslenerek yeterli neme ulaşmasında etkili olan kuru ve hassas ciltlere iyi gelen bir vitamindir. Serum olarak deneyecek olduğunuz bu bakım için eczanelerde vitaminleri almanız ve daha sonradan bir kadın içerisine aloe vera suyu ve zeytinyağı ekleyerek üzerine vitaminleri de koymalısınız. Bu vitamini cilde uygulamadan önce her daim cildin özel olarak temizlenmesine dikkat etmelisiniz. Tıkalı olan gözeneklere sahip olmanız durumunda karışımı sürmeniz halinde faydalarından yeteri kadar yararlanamayacaksınız. Cildin üzerine çok ince tabaka halinde sürülmeli ve en az 30 dakika boyunca beklenmelidir.

E Vitaminli Peeling

 • 1 tane yumurta akı;
 • 1 çay kaşığı bal;
 • 1 ampul E vitamini.

E vitamini cilt maskesi için peeling özelliği olan ve cildin temizlenmesini sağlayacak olan bu karışımı yapmalısınız. Aynı zamanda da cildin beslenmesi ve yenilenmesi konusunda etkili olması ile biliniyor. Haftanın bir günü evinizde yeni yaparak uygulayacak olduğunuz maskenin peeling etkisi olduğu unutulmamalıdır. İnsanların cilt bakımına iyi gelir mi soruna da yaşlılığı geciktirecek olan ve düzenli kullanımı sonucunda gözeneklerin tıkanmasını engelleyip her zaman için cildin daha rahat nefes almasını sağlaması ile biliniyor. Bir kabın içerisine yumurta akı kırılarak çırpmalısınız. Yumurta akı beyaz kıvama gelmesi ile birlikte içerisine bal ilave edilerek karıştırılmalı ve üzerine vitamin ampulu kırılmalıdır. Karıştırılmasının ardından özel olarak yıkadığınız ve temizliğini yaptığınız cilt üzerine ince bir tabaka halinde sürülerek 15 dakika boyunca beklenmelidir. Sonra ciltten kazınarak çıkartılmalı ve bol su ile yıkamanız gerekmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.