Gebelikte Magnezyum Eksikliği Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Magnezyum, vücut içindeki yaklaşık 600 enzimin günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için önemli minerallerden biridir. Hamilelik döneminde ise bebeğin sağlıklı kas ve kemik gelişimi için önemlidir.

Gebelikte Magnezyum Eksikliği Belirtileri 

Hipomagnezimi olarak da bilinen magnezyum eksikliği sıklıkla gözden kaçırılan sağlık problemlerinden biridir. Genellikle belirtiler şiddetli hale gelene kadar fark edilmesi zor olabilir. Bunun nedeni kemik içindeki depolarda bulunan magnezyumun ihtiyaç halinde açığa çıkmasıdır. Halbuki günlük yeterli mineral alımı olmadığı dönemlerde bir müddet sonra depolarda saklı bulunan bu mineral de yeterli gelmemeye başlar. 

Magnezyum, kemik formasyonundan hücre içi enzimlerin enerji fonksiyonlarının düzenlenmesine kadar vücudun birçok alanında aktif olarak kullanılmaktadır. Sadece hamilelik döneminde değil gebeliğe hazırlık döneminde de düzenli olarak tüketilmesi çok önemlidir. Kaslar üzerindeki rahatlatıcı etkisi nedeniyle regl sancılarına bağlı ağrı şikayetini azaltır, kan basıncını düzenler, vücuttaki ağır metallerin temizlenmesine yardımcı olur. Uzun süreli eksikliğinde; Parkinson, Alzheimer ve Ms (multi skleroz) gibi beyinde ağır metal birikmesine yol açan çok yönlü metabolik hastalıkların ortaya çıktığına dair kanıtlar vardır. 

Magnezyum minerali, gebelik döneminde embriyonun hücre bölünmesi ve büyümesini destekleyerek sağlıklı gelişimini tamamlamaya yardımcı olmaktadır.

Hamilelik döneminde magnezyum eksikliğine bağlı ortaya çıkan belirtilerden bazıları şöyledir: 

  • Nedeni anlaşılamayan karın ağrıları ve şiddetli kramplar, 
  • Kas seğirmeleri, 
  • Titreme, 
  • Ruhsal dengesizlik hali, 
  • Kaygı seviyesinde artma,
  • Yüksek tansiyon, 
  • Şiddetli baş ağrısı,
  • Bebeğin kemik gelişiminde yavaşlama ve zayıflık, 
  • Kalp ritmi bozuklukları,
  • Erken doğum. 

Tedavi Yöntemleri 

Magnezyum eksikliği tedavisi genellikle takviye ilaçlar ve uygun bir diyet ile mümkündür. Farklı yaş gruplarına göre günlük tüketilmesi gereken magnezyum miktarları şu şekildedir: 

Yaş Kadın (mg) Erkek (mg) Gebelik Dönemi Emzirme Dönemi 
Doğumdan sonraki ilk 6 ay  30  30 –   –
7- 12 ay  75  75   –  –
1-3 yaş  80   80   –  –
4-8 yaş  130  130  –  –
9-13 yaş 240 240  –  –
14-18 yaş 360  410   400 mg  370 mg
19-30 yaş 310 400  360 mg   320 mg 
31-50 yaş  320 mg  420  360 mg  320 mg 
50+ yaş 320   420  –   –

 Hipomagnezimi teşhisi konulan gebe kadınlarda düzenli olarak kandaki vitamin ve mineral oranları kontrol edilerek günlük tüketilmesi gereken magnezyumun miktar ve kullanım süresi doktorun uygun gördüğü şekilde yeniden düzenlenebilir. Diyabet hastalığı ya da bağırsak emilim bozukluğu görülen bazı hamile kadınlarda,  nadiren günde 450 ile 700 mg arasında magnezyum ihtiyacı olabilir.

Erken teşhis koyulamayan ve yeterli mineral desteği almayan bu kadınlarda düşük yapma oranı ve erken doğum ihtimali 0.030 oranında yükselmekte, bebeğin kas ve kemik gelişiminde zayıflık görülme riski artmaktadır.  

Doz aşımında Görülen Yan Etkiler

Sağlıklı bir insanda kandaki fazla magnezyum böbrek ve idrar kes

esi içine yayılır ve façez ile vücuttan dışarı atılır. Bu yüzden doz aşımında ortaya çıkan en sık yan etkilerden biri müshil etkisi göstererek ishale yol açmasıdır. Hamilelik döneminde ise kabızlık sık rastlanan bir şikayet olduğundan doktorlar vücutta uzun süreli magnezyum birikmesi olmadığı sürece bu yan etkinin tehlikeli olmadığını fakat yan etkiler ortaya çıkar çıkmaz anne adayının doktorunu arayarak durumdan haberdar etmesi gerektiğini belirtmektedirler. 

Magnezyum Eksikliğinde Beslenme 

Hamilelikte Doğru Beslenme 

Magnezyum, klorofilin ana ögelerinden biridir. Bu yüzden koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Fakat; kızartma ya da yüksek ateşte pişirme gibi yöntemler bitkilerin içindeki mineral oranlarını düşürerek vücut tarafından emilimini zorlaştırmaktadır. Bu açıdan sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi ya da salatalar içinde kullanılması daha sağlıklı olacaktır. 

Fındık, badem, kabak çekirdeği ve ay çekirdeği gibi tohumsal kuru yemişlerde ise magnezyum oranları çok yüksektir. Sadece 100 gram ay çekirdeğinin içinde yer alan magnezyum miktarı 420 mg düzeyindedir.

Bol süt ile birlikte kahvaltılık tahıl gevreği içine 2 muz katılarak hazırlanan bir porsiyonluk atıştırmalık günlük mineral ihtiyacının çoğunu karşılamaya yardımcı olur. 

Ayrıca bağırsak emilim bozuklukları ve diyabet gibi rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar ve hastalık geçmişine bağlı olarak uzman doktor tarafından kişiye özel uygun bir diyet listesi hazırlanacaktır. 

 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.