Kırmızı Etin Faydaları, İçerisindeki Vitaminler ve Besin Değerleri

Kırmızı et tam bir protein kaynağı olmaktadır. Çok yararlı olduğu kadar az kaloriye sahip olduğu için insan sağlığını koruyabilmesi için çok önemli bir yiyecektir. Kırmızı ette bulunan vitaminler.

Kırmızı Etin Faydaları

Kırmızı Etin Faydaları ve Besin Değerleri

Sağlıklı bir hayata sahip olabilmek için dengeli beslenmek çok önemlidir. Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin ve minerallerin günlük ihtiyaç miktarını alması gerekmektedir. Günlük olarak insanların kırmızı et tüketmeleri gerekmektedir. 100 ile 150 gram kırmızı et tüketmeleri yeterli miktarda protein ihtiyacını ve birçok vitaminin karşılanmasını sağlamaktadır. Hayvansal olarak yenilen proteinli gıdaların içerisinde yeterli miktarda amino asit bol miktarda bulunur. İnsan sağlığında yeterli miktarda vücutlarında kas üretebilmesi için amino asitlere ihtiyaçları vardır. Kırmızı etin insan sağlığına diğer faydaları şunlardır:

  • Sinir sistemini güçlendirmektedir;
  • Kalp ve damar sisteminin işleyişini sağlayacaktır;
  • Gözlerin daha güçlenmesini sağlar;
  • Hipertansiyon gelişmesini önleyecektir;
  • Metabolik süreci hızlandırır;
  • Sindirim sistemini iyileştirecektir;
  • Daha çok doyuma ulaşılacaktır;
  • Vücudun daha dirençli olmasını sağlar;
  • Hematopoezi iyileştirir;
  • Beyin gelişimini güçlendirir.

Diyette olan insanların daha hızlı ve sağlıklı olarak kilo verebilmeleri için diyet listesi içerisinde et bulunmaktadır. Etin yenmesi her zaman için haşlama ya da ızgara olarak tüketilmesi önerilmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için en önemli besin kaynaklarından biri de hayvansal proteinler olmaktadır.

Etin işlenmiş ve paketlenmiş olması ve ayrıca kızartma olarak tüketilmesi içerisinde bulunan besin değerlerinin azalmasına neden olacaktır.

Et kesildikten sonra her zaman için güvenilir bir yerden alınması gerekmektedir. Özel poşet içerisinde buzlukta saklanması gerekiyor. Daha önceden buzlukta saklanmış olan bir et çözüldükten sonra tekrardan buzluğa konulmamalıdır. Bakteri ve mikropların üremesine ve bozulmasına neden olacaktır. Bozulan etin tüketilmesi durumunda gıda zehirlenmesine neden olabilir. Özellikle de rengi koyu kahverengiye dönen ve kokusu değişmiş olan et tüketilmemelidir.

Kırmızı Ette Bulunan Vitaminler

100 gram az yağlı et 200 kalori olmaktadır. Proteinler insanların açlık hissetmesini engelleyecek ve tokluk hissi daha uzun süre devam etmesini sağlayacaktır. İnsanların sağlıklı beslenmesi için vazgeçilmez bir yiyecek türü olmaktadır. Et içerisinde bulunan miktarların B grubu vitaminler içermesi sebebi ile insan sağlığında en önemli vitaminleri içermektedir. 100 gram kırmızı et içerisinde şu vitaminler bulunur:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
B2 Vitamini 0.2
B5 Vitamini 0.5
B6 Vitamini 0.6
B9 Vitamini 8.4
B12 Vitamini 2.6
E Vitamini 0.6

Kırmızı etin %75 miktarı su olmaktadır. Bu sayede de su ihtiyacını da karşılayacak bir besindir. Geri kalan %30 kısmı ise protein, vitamin ve minerallerden oluşmaktadır. B grubu vitaminlerin bol miktarda kırmızı et içerisinde bulunduğu bilinmektedir. Bu sayede insanlarda daha güçlü bir sinir sistemine ulaşmaları sağlanacaktır. İnsanların kas dokusunun çok güçlü olmasını sağlayacağı için kilo dengesini de koruyacaktır. Özellikle de bu grupta olan vitaminler saçlar için ve tırnaklar için çok önemlidir. Beynin gelişimi için, insanların hafızalarının güçlenmesi için önemli olmaktadır. 

Kırmızı Etin Besin Değeri

Vücudun sağlığını koruyabilmesi için önemli olan mineraller bulunmaktadır. Et içerisinde bulunan mineralleri ve diğer besin değerlerini aşağıda besin tablosunda vereceğiz. Bu mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve ayrıca kansızlık probleminin olmamasında etkili olacaktır. Bol miktarda protein içermesi sayesinde insanların kas hücreleri üzerinde çok önemli bir yer tutması ile bilinmektedir. Yaşam hücrelerinin sağlığı açısından çok önemlidir. Eksikliği sonucunda insanlarda başta sindirim sistemi olmak üzere birçok rahatsızlık ortaya çıkmasına neden olur. 100 gram kırmızı et içerisinde su besin değerleri bulunmaktadır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg / g)
Potasyum 325
Kükürt 230
Fosfor 188
Kolin 70
Sodyum 65
Magnezyum 22
Kolesterol 78
Protein 27.88 g
Yağ 4.88 g
Demir 2.46 g

Özellikle sığır eti içerisinde bol miktarda bulunan kolin bulunmaktadır. Bu sayede insanların kendilerini daha enerjik, güçlü ve stresten uzak hissetmelerini sağlamaktadır. Beyin hücreleri için en önemli madde olmaktadır. Eksikliği durumunda insanlarda unutkanlık meydana gelir.

Demir miktarı da oldukça fazla olduğu için insanların vücutlarının ihtiyacı olan demir miktarının büyük bir oranda etteki demir karşılayacaktır. Bu sayede de kansızlık ve anemi hastalığının oluşmasının önüne geçer.

Et içerisinde kolesterol bulunmaktadır. Bu sebeple de kanında kötü kolesterol seviyesinin yüksek olan kişilerin kırmızı et tüketirken çok dikkatli olmaları önerilmektedir. Ayrıca etin içerdiği besin değerlerinden faydalanabilmek için işlenmiş ve paketlenmiş ürün tüketilmemesi çok önemli olmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.