Domatesin Faydaları, İçerisindeki Vitaminler ve Besin Değerleri

Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan domatesin aynı zamanda da beyin hücrelerinin çoğalmasını sağlamaktadır. Domates içerisinde bulunan vitaminler ve besin değerleri.

Domatesin Faydaları

Domatesin Besin Değeri

Domates içerisinde bulunan yararlı maddeler sayesinde bol miktarda organik asit içermektedir. Bu sayede de insanların sindirim sistemi üzerinde en etkili sebzeler arasında yer almaktadır. Bağırsakların daha da hızlı çalışmasının yanı sıra aynı zamanda da metabolizma üzerinde de etkili olur. Besin değerlerinin güçlü olmasına rağmen kalori olarak düşük bir sebzedir. Bu sebeple de diyet içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Unutkanlık oluşmasını engelleyecek, beynin hücreleri üzerinde etkili olarak daha güçlü bir hafızaya sahip olmanızı sağlayacaktır. Domatesin insan sağlığına diğer faydaları ise şunlardır:

 • Kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyecektir;
 • Kalp ve damar sağlığında etkilidir;
 • Kan incelmesini sağlayacaktır;
 • Vücudun daha dirençli olmasını sağlar;
 • Toksinlerin arınmasını sağlar;
 • Kronik hastalıkları önler;
 • Depresyonu önler;
 • Kolesterolü dengeler;
 • Hızlı kilo vermenizi sağlar;
 • Saçların daha güçlü uzamasını sağlar;
 • Cildin yaşlanmasını önler;
 • Nasır oluşumunu önler;
 • Akne oluşumunu engeller;
 • Kalsiyum eksikliği belirtilerini giderir;
 • Kaşıntıyı azaltır.

Kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyecek bol miktarda likopen barındırmaktadır. Özellikle de erkeklerde prostat kanseri oluşmasını engelleyeceği gibi bayanlarda serviks kanserini önleyecektir. Domatesin kalp sağlığında önemli bir yerinin olması ile bilinmektedir. Domatesteki besin değerlerinin çok zengin olması nedeniyle kalp hastalıklarının oluşmasını engelleyecektir.

Günümüzde her mevsimde domates yetiştirilmektedir. Fakat insan sağlığına en faydalı olan ve besin değeri çok zengin olan domates Haziran ve Kasım arasında üretilen bahçe domatesi olarak bilinmektedir.

Domates ilk oluştuğu zaman rengi yeşil olacaktır. Bir iki hafta içerisinde olgunlaşarak kızaracaktır. Her zaman için kırmızı olgun domates tüketilmelidir. Satın alındıktan sonra 2 hafta içerisinde mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Domatesin saklanması için koyu renkli bir poşet içerisine koyduktan sonra buzdolabının sebze bölümünde saklamalısınız.

Domateste Bulunan Vitaminler

Domates %94 miktarında su içermektedir. Bu nedenle de kilo kaybının oluşmasında etkili olup metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlamaktadır. 100 gram domates 17 kalori olmaktadır.

Domatesin içerdiği vitaminler sayesinde insanların günlük olarak alması gereken vitamin ihtiyacının büyük bir oranda karşılayacaktır. Bu vitaminlerin insanların sinir sisteminde, böbreklerinde, karaciğer ve sindirim sistemine ait olan organlar üzerinde çok etkili olması ile bilinmektedir. Bu nedenle de domates seçiminde her zaman için olgunlaşmış koyu kırmızı domates alınması sonucunda içerdiği vitaminler sayesinde vitamin eksikliği belirtilerini büyük oranda azaltacaktır. 100 gram olgunlaşmış domates içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0.25 mg
B1 Vitamini 0.1 mg
B2 Vitamini 0.25 mg
B3 Vitamini 0.25 mg
B6 Vitamini 0.1 mg
B9 Vitamini 0.015 mg
C Vitamini 12.7 mg
E Vitamini 0.5 mg
K Vitamini 7.9 mg

Domatesin vitamin deposu olan sebzeler arasına girer. Bu sebeple de çok az sebzede bulunan K vitamini domatesin içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Kemiklerin gelişiminde oldukça önemli olduğu kadar kanama durumunda kanamanın durması için pıhtılaşmanın olmasını sağlayacak bir sebze olmaktadır. İçerisindeki vitaminlerin çok güçlü antioksidan olması ile bilinmektedir. Mevsiminde üretilen domatesin yenilmesi durumunda insanların vücutlarının direnç miktarı artacak ve bağışıklık sisteminin de güçlenmesi sağlanmış olacaktır.

Domatesin Besin Değeri

Domates büyük oranda sudan oluşmaktadır. Geri kalanları ise vitamin ve mineraller olmaktadır. Kalorisi düşük ve besin değerinin çok yüksek bir sebze olması sebebiyle diyette olan insanlara önerilmektedir. İçerdiği mineraller ile birlikte insanların kan dolaşımı üzerinde çok etkili olmaktadır. Birçok insanın uzun süreli stres yaşamasının, kendisini kronik yorgun hissetmesinin, depresyon gibi rahatsızlıkların olmasının nedenleri arasında vitamin ve minerallerin eksik olması sebep olacaktır. 100 gram domatesin besin değerleri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Kalsiyum 10 mg
Potasyum 237 mg
Demir 0.3 mg
Magnezyum 11 mg
Sodyum 5 mg
Fosfor 24 mg
Çinko 0.2 mg
Lif 0.95 g
Karbonhidrat 2.6 g

İnsan sağlığında kemiklerin çok önemi bulunmaktadır. Kemiklerin sağlıklı olabilmesi içinde kalsiyum alınması gerekiyor. Domateste bulunan kalsiyum insanın günlük olarak alması gereken kalsiyum miktarının yaklaşık olarak %1’ini karşılayacaktır.

En çok kalp ve damar sağlığını koruyacak olan ve hücrelerin gelişiminde en etkili mineral potasyum olarak bilinmektedir. Bir insanın alması gereken günlük potasyum miktarının %3’ünü domates karşılar.

Eksikliğinin olması durumunda insanların ruhsal sorunlarının olmasına neden olan magnezyum başta stres olmak üzere birçok durumu engellemektedir. Günlük olarak tüketilen 100 gram domatesin günlük magnezyum ihtiyacının %6 civarında karşılayacaktır.

Kansızlığın önlenmesinde, anemi hastalığının oluşmaması için insanların demir mineraline ihtiyacı olacaktır. Domates içerisinde insanların günlük ihtiyacının %30’unu karşılayacaktır.

İnsanların kendisini daha enerjik hissetmelerinde etkili olan ve metabolik sürecin daha hızlanarak sağlıklı kilo verilmesinde fosfor çok etkili olmaktadır. Günlük olarak insanların fosfor içeren sebze ve meyveleri tüketmesi gerekiyor. 100 gram domates insanların sağlığı için çok yararlı olan fosforun yaklaşık olarak %4 miktarında karşılamaktadır.

Bağırsakların hızlı çalışması ve kabızlık ortaya çıktığı zaman engelleyecek lif domates içerisinde bulunmaktadır. İnsanların alması gereken lif oranının %8 miktarında karşılayacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.