Narın Faydaları, Besin Değeri ve İçerdiği Vitaminler

Nar insan sağlığına çok faydalı olan meyvelerden bir tanesi olarak biliniyor. Başta sindirim sistemi üzerinde etkileri bilinen narın faydaları, içerdiği vitaminler ve besin değerleri.

Narın Faydaları

Narın Besin Değeri

Kardiyovasküler sistem için en önemli besinlerden bir tanesi olmaktadır. Kalp kasının güçlenmesinde ve ortaya çıkacak olan kalp krizinin önlenmesinde çok faydalı olan besinlerden bir tanesidir. İçerdiği mineraller sayesinde kalbin ana damarlarının beslenmesi ve damarlar içerisinde plak oluşumunu da engelleyecektir. Kalbin normal atması ve taşikardi oluşmasını da önlemektedir. Organlara oksijenli kanın ulaşmasını sağlayacaktır. Bu sayede de insanların inme gibi rahatsızlıklarının oluşmasını da engelleyecektir. Nar içerdiği besin değerleri sayesinde şu faydaları bulunmaktadır:

  • Kansızlığın oluşumunu engeller;
  • Anemi hastalarının iyileşmesini sağlar;
  • Şeker hastalığını önler;
  • Hormon sentezinde faydalıdır;
  • Baş dönmesi oluşmasını engeller;
  • Kemiklerin güçlenmesini sağlar;
  • Tırnakların kırılmasını ve sağlıklı uzamalarında etkilidir;
  • Soğuk algınlığının hızlı iyileşmesini sağlayacaktır;
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir;
  • Yaşlanmayı önler.

Kadınların her ay gördükleri adet dönemini düzenleyecektir. Bu sayede de adet gecikmesi sonucunda ortaya çıkan psikolojik sorunların oluşmasını da engelleyecektir. Erkeklerin testosteron seviyesinin artmasında etkili olacaktır. Hamilelik dönemi içerisinde tüketilmesi durumunda bebeğin gelişiminde herhangi bir sorun olmamasını da sağlayacaktır. İltihap önleyici özelliğinin olması ile bilinmektedir. Bu sayede ortaya çıkan iltihabın daha hızlı iyileşmesinde faydalıdır.

Nar sonbahar ve kış döneminde üretilen bir meyve olmaktadır. Meyvesi, çekirdeği ve hatta kabuğu da insan sağlığına çok faydalı olmaktadır. Nar satın alınırken her zaman için büyük ve iri olanlarını satın almalısınız. Yumuşak olanları faydalı olmayacağından kabuğu çok sert olanlarını almalısınız.

Nar her zaman için karanlık ve serin yerlerde saklanması önerilmektedir. Bu ortamlar içerisinde nar bozulmadan 1 ya da 2 hafta boyunca muhafaza edilebilir.

Narda Bulunan Vitaminler

100 gram olgunlaşmış nar içerisinde 82.7 kalori bulunmaktadır. Vitaminler açısından çok zengin olması sebebiyle insanların biyolojik gelişiminde çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Doğal bir besin kaynağı olması sebebiyle ve içerisinde birçok vitamin barındırdığı için vitamin eksikliğinin olmasını engelleyecektir. Sonbahar ve kış aylarında sevilerek tüketilen narda hangi vitamin var sorusu birçok insan tarafından merak edilmektedir. 100 gram nar içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 0005
B1 Vitamini 0.04
B2 Vitamini 0.01
B3 Vitamini 0.5
B5 Vitamini 0.5
B6 Vitamini 0.5
B9 Vitamini 0.02
C vitamini 4
E vitamini 0.4

İçerdiği vitaminler sayesinde hem çocukların gelişiminde hem de yetişkinlerin sağlığını koruması için çok önemli bir yiyecek olmaktadır. Hamile kadınlar içinde çok önemlidir. C vitamini açısından zengin olması sayesinde bayanların bağışıklık sistemini gebelik döneminde güçlendirecek ve ortaya çıkacak hastalıkların önlenmesinde etkili olacaktır.

E vitamini sayesinde insanların cilt sağlığının korunmasında da çok faydalı olması ile bilinmektedir. Bu vitamin sayesinde kırışıklık oluşmasının önüne geçilecek olduğundan ve hücrelerin ölmesini engelleyeceği için daha genç ve parlak bir cilde de sahip olmanızı sağlamaktadır.

B grubu vitaminler ise insanların hem metabolizmaları üzerinde etkili olurken hem de birçok insanın ruhsal olarak yaşamakta olduğu sıkıntıların gelişimini engelleyecektir. İnsanların depresyon ya da stres sebebiyle kendilerini çok yorgun hissetmeleri sonucunda nar tüketmeleri ile birlikte daha enerjik hissetmeleri için önemli rol oynayacaktır.

Narın Besin Değerleri

Nar bol miktarda mineralleri de barındırmaktadır. Bu sayede antioksidan olarak bilinmektedir. Besin değeri olarak çok güçlü olması sayesinde insanlarda tedavi edici niteliği ile de bilinmektedir. Sinir sistemi üzerinde etkili olduğu kadar bağışıklık sisteminde de çok faydalı olan besin değerleri içermektedir. 100 gram nar içerisinde şu besin değerleri bulunmaktadır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg)
Potasyum 150
Kalsiyum 10
Fosfor 5
Magnezyum 2
Sodyum 2
Demir 1
Karbonhidrat 9.29 g
Lif 10.21 g
Protein 0.26 g

Vücudun vazgeçilmez minerallerini bol miktarda bulundurması sayesinde hematopoez sürecin iyileşmesinde çok etkili olmaktadır. Kötü kolesterolün oluşması sonucunda damarlarda plakların birikmesi ile birlikte kalp kasının zayıflamasını engelleyecektir. Kan basıncında etkili olan mineralleri bulundurması sayesinde insanlarda ortaya çıkan anemi hastalığının tedavisinde etkili olur. Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.