B5 Vitamininin Görevleri, Eksikliği ve Bulunan Besinler

Canlı hücrelerde bulunan ve suda çözünen bir vitamin olması sebebiyle başta dolaşım sistemi üzerinde çok etkilidir. B5 vitamininin faydaları, görevleri, eksikliği ve bulunduğu besinler.

B5 Vitamininin Faydaları

B5 Vitamininin Faydaları

İnsan sağlığına son derece faydalı olarak bilinen B5 vitamini pantotenik asit olarak da bilinmektedir. 1933 senesinde keşfedilmiş ve insanların yeterli beslenmesi durumunda vitamin doğal yollarla alınabilir. Bu vitamin suda çözülen bir vitamin olması sebebiyle hücreler tarafından etkili olacaktır. İnsanların kendilerini yorgun hissetmeyip daha enerjik hissetmelerinde en önemli vitamin olmaktadır. B5 vitamininin insan sağlığına yararları şunlardır:

 • Adrenalin hormonlarının üretilmesini sağlamaktadır;
 • Vücuda yararlı olan başka vitaminlerin asimilasyonu için önemlidir;
 • Beynin normal bir şekilde çalışmasını sağlar;
 • Beynin zararlı maddelerden etkilenmesinde etkilidir;
 • Alkol ve nikotinin zararlarını aza indirir;
 • İlaçların yan etkilerinin oluşmasını azaltır;
 • Yeni hücre oluşumunu sağlar.

Vücudun su dengesinin korunmasında en etkili B5 vitamini olarak bilinmektedir. Su dengesini sağlaması sonucunda insanların saçlarında ve cilt sağlığı etkilenecektir.

Daha nemli bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu sayede de cilt kuruluğu sonucunda ortaya çıkacak olan yaşlanmanın oluşumunu ve kırışıklığın azalmasını önleyecektir.

Anemi hastalığının kansızlık sonucunda ortaya çıkacaktır. B5 Vitamin yeterli seviyede alınması durumunda anemi hastalığının oluşmasını da engelleyecektir. Vücudun enfeksiyonlarına karşı korunması için vücudun yeterli direncin artmasında etkili olacaktır.

B5 Vitamini Eksikliği

B5 vitamin eksikliği insanlarda ortaya çıkmasının nedenleri arasında bilinçsiz bir şekilde diyet yapılması sonucunda ortaya çıkacaktır. Vücudun ihtiyacı olan suyun yeterli miktarda alınmasını sağlayan B5 vitamini eksikliği ile birlikte beden yeterli miktarda su alamayacak olduğu için hücrelerin susuz kalacağından ciltte kuruluk meydana gelecektir. B5 vitamin eksikliği sonucunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Uykusuzluk oluşur;
 • Metabolik hastalıklar gelişir;
 • Dermatit hastalıklar oluşur;
 • Cildin kabarması görülür;
 • Çocuklarda büyüme geriliği yaşanır;
 • Gebelikte düşük olur;
 • Kan hastalıkları meydana gelir;
 • Sinir sistemi olumsuz yönde etkilenir;
 • Kusma ortaya çıkar;
 • Bağ ve eklem ağrıları olur;
 • Koordinasyon bozukluğu yaşanır;
 • Kronik yorgunluk olur;
 • Sık sık eller ve bacaklarda uyuşma meydana gelir;
 • Saç dökülmesi görülür.

Vücudun ihtiyacı olan B5 vitamininde eksiklik olması durumunda insanların sadece fiziksel olarak rahatsızlık ortaya çıkmayacaktır. Aynı zamanda da insanların sinirsel olarak da etkilenecektir. Sürekli olarak kendisini sinirli hissetmesi, ruhsal hastalıkların gelişmesi görülecektir. Eksikliğin uzun sürmesi sonucunda insanların bağırsak hastalıkları da ciddi oranda görülecektir.

B5 Vitamini Bulunan Besinler

B5 vitamini suda çözülen bir vitamin olmaktadır. Yiyeceklerden alınması durumunda bu vitaminin bağırsaklarda emilmesi sonucunda vücuda yararlı olacaktır. B5 vitamini nelerde bulunur sorusu insanların aklına sıklıkla gelmektedir. Bu vitamin yeterli miktarda alındığı zaman A vitamininin sentezinde etkili olacaktır. Fazlası böbrekler aracılığıyla süzülecektir. Nelerde bulunduğu konusunda merak edenler B5 vitamini en çok içeren yararlı yiyecekler şunlardır:

Besin Adı 100 gramda Bulunan Miktar (mg)
Sığır karaciğeri 4.8
Avokado 2.0
Ördek 1.5
Mantar 1.5
Somon 1.41
Yumurta (1 adet) 1.5
Dana eti 7
Brokoli 1
Mercimek 1.3
Domates 1.1
Yoğurt 1

Sebzeler ve etler çok fazla pişirildiği zaman vitamin kaybı yaşanmaktadır. Çok pişirilmesi durumunda %25 civarında kayıp yaşanacaktır. Ayrıca insanların sigara ve alkol kullanımı, çevresel faktör ve aşırı stres altında yaşamaları da vitaminin yeteri kadar alınmamasına neden olacaktır.

Bu besinleri asla insanların kızartarak yememeleri gerekmektedir. Vitamini içeren gıdalar kızartılarak yenilmesi durumunda değerleri daha da düşecektir.

Vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkacak belirtilerin olmaması ve vücudun su dengesini koruyabilmesi için insanların günlük olarak vitamin içeren yiyecekleri düzenli yemeleri önerilmektedir. Bu vitaminin insanlarda alınması gereken miktar şu kadar olmalıdır:

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar (mg)
0 – 6 Ay 2
6 aylık – 1 Yaş 3
1 – 6 Yaş 3 – 4
7 – 10 4 – 5
Yetişkin erkekler 4 – 7
Yetişkin kadınlar 3 – 6
Gebelikte 8

B5 Vitamin Hapı

Doğal yollarla vitamini alamayanların ya da vitamin emiliminin oluşmasını engelleyen herhangi bir hastalığı olması sonucunda insanların her zaman için doktor takviyesi ile birlikte vitaminin alınması gerekmektedir.

Nature’s Supreme Vitamin B5 500 Mg

Doktorun takviye ilaç kullanabilirsiniz demesi sonucunda 79 TL ücret karşılığında İnternet üzerinden alacağınız gibi bazı anlaşmalı olan eczanelerden de alınabilir. Tamamen bitkisel olarak üretilen ve bu sayede de vejetaryen beslenen insanların da kullanmasına uygun olacaktır. Hızla emilim yapacağı için kısa süre içerisinde ortaya çıkan vitamin eksikliğini önleyecektir. Her bir kapsül içerisinde 500 mg B5 vitamini bulunmaktadır. Her gün tok karnına 1 su bardağı su ile yutulmalıdır. Çiğnenmemeli ve ezilmemesine dikkat etmelisiniz.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.