Bamyanın Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değeri

Bamyanın sindirim sistemi açısından önemli olduğu kadar solunum yolunu iyileştirme yönünde de etkili olan bamyanın faydaları, içerdiği vitaminler ve besin değerleri.

Bamyanın Faydaları

Bamyanın Besin Değerleri

Kalori olarak çok düşük olmasına rağmen besin değerleri açısından çok yüksek olması nedeniyle önerilen sebzeler arasındadır. Astım hastalarının geçirecek olduğu atakların önlenmesinde faydalı olacaktır. İçerdiği besin değerleri sayesinde insanlarda astım krizlerinin önlenmesini de engelleyecektir.

Bamya pişirilmesi sırasında dikkat edilmesi gerekmektedir. Sapının kesilerek pişirilmemesi sonucunda mukus salgılanması oluşacaktır. Bu da tadında değişikliğin olmasına neden olur. Bamyanın insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Kötü kolesterolün düşmesini sağlar;
  • Damarlarda oluşan plakların temizlenmesinde etkilidir;
  • Kandaki şeker miktarını azaldır;
  • Diyabet hastalığını önler;
  • Bağışıklık sistemini güçlendirecektir;
  • Böbreklerde oluşan hasarları önler.

Sindirim sisteminde oluşacak sorunların giderilmesinde etkili olduğu için sık sık kabızlık yaşayanların bağırsaklarının daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu sayede de kabızlık sorunu da ortadan kalkmış olacaktır. İnsanların ince bağırsaklarında bulunan sağlığa çok faydalı olan bakterilerin çoğalmasını destekleyecektir. Midenin rahatlamasını sağladığı için şişkinlik ya da hazımsızlık oluşmasını engeller.

Antiseptik özelliğinin fazla olması ile bilinmektedir. Bu sayede de astım krizlerinin oluşmasını önleyecek ve vücudun daha hızlı iyileşmesinde etkili olur.

Yaz mevsiminde organik olarak üretilen taze bamya alınması önerilmektedir. Bamya seçerken görünümü vitamin ve mineraller açısından çok önemli olmaktadır. Her zaman için uzunluğu 7.5 cm ile 10 cm arasında olanlar tercih edilmelidir.

Bamya satın alınırken rengi çok önemlidir. Cansız görünen ve küflü bir renge sahip olanlar alınmamalıdır. Küf renginde olanların besin değeri çok düşük olacaktır. Bamyanın saklanması için her zaman koyu renkli bir poşet tercih edilmelidir.

Satın alındıktan sonra 4 gün içerisinde tazeliğini yitirmeden önce tüketilmesi gerekmektedir. Bamya bol suyla yıkamalı ve uçlarının da kesilerek çıkartılması gerekmektedir.

Bamyada Bulunan Vitaminler

100 gram bamyanın kalori değeri 25 olduğu için besin değeri çok yüksek olmasına rağmen kalori miktarı düşük olması sebebiyle diyette olan insanların yemeleri önerilmektedir. Bamyanın %90’ı su olmaktadır. Geri kalan %10 ise vitaminler ve minerallerden oluşmaktadır. 100 gram taze pişirilmiş bamya içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 14
B1 Vitamini 0132
B2 Vitamini 0055
B3 Vitamini 0.213
B6 Vitamini 0.187
B9 Vitamini 46
C Vitamini 16.3
E Vitamini 0.27
K Vitamini 40
PP Vitamini 0.871
Kolin  9.3

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacak olan C vitamini içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Kış ayları döneminde insanların soğuk algınlığı gibi hastalıkları yaşamamaları için çok önemli bir besin kaynağıdır. Ayrıca çocuklarda daha çok ortaya çıkan astım ataklarının oluşmamasını ve daha rahat nefes almalarını sağlar.

Vitamin bakımından çok zengin olması sayesinde zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda da beyaz kan hücrelerinin çoğalmasında etkili olan birçok vitamin bulunması sayesinde patojenler üzerinde de etkili olacaktır.

İçerisinde bulunan B grubu vitaminler sayesinde gebelik döneminde olan bayanların daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bebeğin sağlıklı gelişmesi için B grubu vitaminlerin ayrı bir yeri olmaktadır. Bamya ise gebelikte oldukça etkili olmaktadır.

Bamyanın Besin Değeri

Lif oranı çok yüksek olması sayesinde bağırsakların daha hızla çalışmasında etkili olur. Bağırsakların hızlanması sayesinde kandaki şeker seviyesinin düzenlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca sindirim sisteminde sorunları olan insanların da içerdiği lif sayesinde semptomların gelişmesini azaltacaktır.

Metabolizması yavaş olan insanların diyet listesi içerisinde bamya olması gerekmektedir. Bamyanın besin değeri yüksek olduğu için insanların metabolizması üzerinde etkili olacak. Hızlı bir metabolizmaya sahip olunması sayesinde de daha hızlı ve sağlıklı kilo vermelerinde etkili olacaktır. 100 gram taze bamya içerisinde şu besin değerleri bulunmaktadır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg)
Protein 1.87 gr
Karbonhidratlar 2.01 gr
Yağ 0.21 gr
Lif 2.5
Potasyum 135
Sodyum 241 
Fosfor 32
Magnezyum 36
Kalsiyum 77
Çinko 0.43
Bakır 85
Demir 0.28
Manganez 0294
Selenyum 0.4

Saçlar için çok önemli olan çinko değerinin çok yüksek olması sayesinde daha güçlü saçlara sahip olunmasında etkili olacaktır. Çinko eksikliği olan insanlara önerilen bir sebze olmaktadır.

Kalp sağlığının korunmasında etkili olan ve dolaşım sisteminde de faydalı olan birçok vitamin bulundurmaktadır. Bu sayede de kalp kasının güçlenerek kalp krizi riskinin ortadan kaldırma konusunda da çok yararlı ve faydalı bir sebzedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.