Karaciğerin İnsan Sağlığına Faydaları, İçeren Vitaminler ve Besin Değeri

Mikro besinler açısından çok zengin olan karaciğerin içerisinde bol miktarda çinko ve diğer mineraller bulundurmaktadır. İçerdiği vitaminler ve besin değerleri.

Karaciğerin Faydaları

Karaciğerde Bulunan Vitaminler

Karaciğer tüketilmesi önerilen sakatat olarak geçen içerisinde bol miktarda vitamin ve mineralleri barındırdığı gibi amino asit spektrumu da bol miktarda bulunur. Protein olması sebebi ile insanların daha sağlıklı olmalarını ve enerjik hissetmelerinde çok önemli bir besin olmaktadır. Özellikle de aktif bir yaşamı olan ve bu sebeple de kendisini yorgun hisseden insanların mutlaka karaciğer tüketerek kendilerini daha güçlü hissetmelerini sağlayacak enerji almaları gerekmektedir. Dana, kuzu, tavuk, sığır karaciğeri tüketilmesi öneriliyor. Bu sayede insanlarda daha güçlü bir hafızanın olmasını ve unutkanlığın oluşmasını da önleyecektir. Karaciğerin insanlara faydaları şunlardır:

  • Amino asit miktarı sayesinde daha enerjik hissetmenizde etkili olmaktadır;
  • Kanama olması durumunda kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır;
  • Kalp ve damar sağlığını güçlendirir;
  • İçerdiği mineraller sayesinde boşaltım sistemi üzerinde etki eder;
  • Şeker hastalığının gelişimini engellemektedir;
  • Bağışıklık sisteminde önemli rol oynar;
  • Hafızayı güçlendirir;
  • Kansızlığı engelleyecektir;
  • Saç, tırnak ve kemiklerin güçlenmesini sağlayacaktır;
  • Daha net görmenizi ve göz hastalıklarını önler.

Taze kesilmiş bir ciğerin saklanması her zaman güneş görmeyen bir yerde ve soğukta olması gerekmektedir. Taze alınan ciğerin en fazla 2 gün boyunca poşet içerisinde, buzdolabında saklanması gerekmektedir. Derin dondurucu içerisinde ise besin değeri kaybolmadan en fazla 2 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Ciğerin saklanması her zaman için bütün olarak derin dondurucuda saklanmalıdır. Ciğerin üzerinde bulunan kan temizlendikten sonra derin dondurucuya konulmalıdır.

Karaciğerde Bulunan Vitaminler

100 gram karaciğer yaklaşık olarak 147 kalori olmaktadır. Karaciğer vitaminler açısından çok zengin bir yiyecektir. Bu sayede de insanların sağlıklı bir birey olmalarında çok önemli bir yiyecektir. Fakat vitaminlerin yeterli kadar alınabilmesi için haşlama ya da ızgara da pişirilerek yenmesi önerilmektedir. Hücrelerin yenilenmesinde etkili olduğu kadar içerdiği diğer vitaminler sayesinde metabolizma üzerinde çok etkili olur. 100 gram vitamin içerisinde şu vitaminler bulunur:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 9.442 IU
B1 Vitamini 0.2 mg
B2 Vitamini 3.4 mg
B3 Vitamini 17.5 mg
B4 Vitamini 146 mg
B5 Vitamini 7.1 mg
B6 Vitamini 1 mg
B9 Vitamini 253 IU
B12 Vitamini 70.6 IU
C Vitamini 1.9 mg
D Vitamini 1.2 IU
E Vitamini 0.5 mg
K Vitamini 3.3 IU

Görüldüğü üzere karaciğerde birçok vitamin bulunur. Bu vitaminlerin yüksek oranda olması nedeniyle tüketilmesi durumunda çoğu vitamin ihtiyacının karşılanmasında etkili olur.

Göz sağlığında ve hücrelerin daha sağlıklı olması amacıyla çok önemli vitaminler arasında olan A vitamini çok büyük oranda barındırmaktadır. Tüketilmesi durumunda insanların kalıcı göz hastalıklarının oluşmasını engelleyecektir.

B Grubu vitaminlerin zengin olması sayesinde sindirim sistemi başta olmak üzere birçok faydası olması ile bilinmektedir. Birçok insanın vitamin eksikliğinin kaynağı düzensiz beslenmedir. Bu nedenle de tüketilen 100 gram karaciğer içerisinde barındırdığı B grubu vitaminler sayesinde vücudun ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır.

Karaciğerin Besin Değeri

İnsanların ihtiyacı olan minerallerin büyük bir oranını karşılayacaktır. Bol miktarda bulunması sayesinde tüketilmesi gereken bir protein kaynağı olmaktadır. Saçların dökülmesinin engellenmesi için çinko gereklidir. Bu sebeple de karaciğer günlük gereksinim olan çinkoyu karşılayacaktır. Cilt hastalıklarının ve cildin daha hızlı yenilenerek yaşlanmasını engelleyen çinko sayesinde karşılanmaktadır. 100 gram karaciğer içerisinde şu besin değerleri bol miktarda bulunur:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Kalsiyum  6 mg
Demir  6.5 mg
Magnezyum 21 mg
Fosfor 497 mg
Potasyum  352 mg
Sodyum  79 mg
Çinko 5.3 mg
Manganez 0.4 mg
Bakır 14.3 mg
Selenyum 36.1 IU
Protein 22.2 g
Karbonhidrat 6.39 g
Yağ 3.49 g
Kolesterol 342 mg

Demir açısından zengin olduğu için günümüzde yetişkin ya da çocukların en çok kansızlık problemi ortaya çıkmaktadır. Demir eksikliği sonucunda anemi hastalığı ve kansızlık ortaya çıkar. Karaciğer yenmesi durumunda ise bol miktarda demir içermesi sebebiyle bunun önüne geçmiş olacaktır.

Minerallerin yoğun olduğu için insanların bağışıklığının güçlenerek vücutlarının daha da dirençli olmasında etkili olur. Sindirimin normalleşmesi ve kasların güçlenmesinde de çok etkili olduğundan insanlar tarafından tüketilmelidir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.