K Vitamini Bakımından Zengin Yiyecekler Hangileridir?

Kanama durumunda kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve kemiklerin kalsiyum emilimine ulaşmasını sağlayan K vitamini yönünden zengin olan sebzeler ve meyveler.

K vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

K Vitamini İçeren Besinler

K Vitamini Bulunan Besinler

Düzenli beslenen insanlarda vitamin yeterli miktarda bulunacaktır. İnsanların yediği besinlerin bağırsaklara ulaşması sonucunda bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler tarafından K vitamini oluşturulmaktadır. Çoğunlukla bu vitaminin insan sağlığında çok fazla etkisi olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de daha çoğunlukla yeşil yapraklı sebzelerde bulunan vitaminin insanların düzenli olarak tüketmesi halinde yeterli miktarda tüketilmesi durumunda insanlarda eksikliğini karşılayacaktır.

Vitaminin en önemli özelliği kanamanın oluşmasını önlemektedir. Cildin en ufak bir darbe sonucunda ciddi oranda morarmasının da önüne geçecektir. Kanın protrombin maddesinin trombine dönüşerek kanamanın meydana gelmesi durumunda kanamayı durdurması ile bilinmektedir. Bunun sonucunda da kan pıhtılaşması meydana gelecektir.

Bu vitamin en çok meyvelerde ve sebzelerde zengin olarak bulunmaktadır. K vitamininde yeterli miktarda alınmaması ve vitamin olmayan yiyeceklerde insanların beslenmesi durumunda vitamin eksikliği çıkacaktır. K vitamini bakımından zengin olan yiyeceklerin listesi şunlardır:

Yiyecek Adı Gram / Adet Bulunduğu Miktar
Karahindiba 50 Gram 428 mcg
Hardal 1 su bardağı 278 mcg
Yeşil Soğan 1 Bağ 207 mcg
Brüksel Lahanası 1 adet 156 mcg
Ispanak 100 Gram 145 mcg
Brokoli 1 adet 92 mcg
Kuşkonmaz 1 su bardağı 55 mcg
Lahana 50 gram 31 mcg
Salatalık 1 adet 17 mcg

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yapılan araştırmalara göre K vitamini en çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Ayrıca yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde yüksek oranda kalsiyum da barındırmaktadır. Bu sebeple de insanların vitamin eksikliğinin karşılana bilmesi için her zaman yeşil yapraklı sebzelere ağırlık vermeleri gerekmektedir. Bir insanın alması gereken vitamin ve kalsiyum miktarını büyük oranda karşılayacaktır. Bu vitamini barındıran yeşil yapraklı sebzeler şunlardır:

  • Maydanoz;
  • Ispanak;
  • Tere;
  • Dere otu;
  • Marul.

Brüksel Lahanası: K vitamini deposu olarak bilinen ve diğer vitaminleri de içerisinde bol miktarda barındırmaktadır. Bu sebeple de insanların günlük olarak 100 gram tüketmesi durumunda vitamin ihtiyacının büyük bir oranda karşılayacaktır. Bu sebzeyi az haşlamalı ve biraz yağda yemek en iyisi olacaktır.

Baharatlar: Bazı baharatların da içerisinde bol miktarda vitamin bulunması ile bilinmektedir. Vitamin deposu olan kori ve kırmızı tatlı biber içerisinde K vitamini bulunmaktadır. Bu sayede bir çay kaşığı miktarında kori baharatı ve kırmızı tatlı biber insanların ihtiyacı olan K vitamininin yaklaşık olarak %7 miktarını karşılamaktadır.

Kuşkonmaz: İnsanların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde etkili olduğu kadar aynı zamanda da vitamin ve mineral deposu olarak bilinmektedir. Bu sebeple de birçok kişinin K vitamin eksikliği olması durumunda kuşkonmaz tüketilmesi halinde alınması gereken günlük K vitamini miktarının %80 civarında karşılayacaktır.

Lahana: 100 gram taze lahana içerisinde bol miktarda vitaminlerin ve minerallerin bulunması ile bilinmektedir. Lahana az haşlanmış olarak ya da çiğ olarak günlük 100 gram tüketilmesi durumunda vücudun ihtiyacı olan K vitamininin neredeyse hepsini karşılamaktadır.

Kuru Erik: Erik içerisinde bol miktarda vitaminin bulunması ile bilinmektedir. Özellikle de lif oranının yüksek olduğu kadar içerisinde çinko ve demir kaynağı da bulunmaktadır. Bu sebeple de K vitamin eksikliği görülmesi durumunda insanların günlük olarak 100 gram kuru erik tüketmesi durumunda vücutlarının ihtiyacının %70 civarında karşılamış olacaklardır.

Salatalık: Yüksek oranda K vitamini içeren bir sebze olmaktadır. İçerisinde birçok minerallerinde bulunması ile bilinmektedir. Bir insanın salatalık insanın K vitamin ihtiyacını karşılayacaktır. Bu sebeple de 100 gram günlük olarak tüketilmesi durumunda yaklaşık olarak bir insanın 70 ile 80 miktarında K vitaminini karşılayacaktır. Ayrıca insanların kan basıncının yükselmesinde de etkili olur.

Pırasa: Soğangillerden olan ve az haşlanarak tüketilmesi önerilen özel bir sebze olmaktadır. İçerisinde sadece K vitamini bulunmayıp aynı zamanda da C vitamini de bol miktarda olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de birçok insanın vitamin eksikliği sonucunda ortaya çıkan belirtilerin yok olması için vitamin bakımından zengin olan bir sebze olmaktadır.

100 gram pırasanın içerisinde yaklaşık olarak 207 civarında K vitamini barındırıyor. Bu sayede de günlük ihtiyacı büyük oranda karşılamaktadır.

Muz: Muzda vitaminlerin yoğun olarak bulunması ile bilinmektedir. Bu nedenle de nelerde var diye soran insanların özellikle de çocukların severek tükettiği muz son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Muzda yaklaşık olarak 0,70 μg miktarında K vitamini bulunmaktadır.

K Vitamini Alınması Gereken Miktar

İnsanlar doğal yollarla alması gereken vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Fakat vitaminin emilimini engelleyecek herhangi bir hastalığı olan kişilerde bu vitamin besinler yoluyla alınamayacaktır. Çocukların gelişiminde ve yetişkinlerin sağlığında son derece etkili olan bir vitamin olarak bilinmektedir. Bu sebeple de insanlar nelerde bulunduğunu bilmeli ve tüketmelidir. Bir insanın günlük olarak alması gereken vitamin miktarı şu kadardır:

Yaş Alması Gereken Miktar
Çocuklarda 30 mcg
Kadınlarda 90 mcg
Erkeklerde 120 mcg

Yukarıda bulunan tabloda değerler insanların günlük olarak alması gereken miktardır. Eksik alınması sonucunda vitamin eksikliği ortaya çıkar. Bu durumda da besinler yoluyla alınmaması durumunda doktor gözetiminde K vitamin takviyesi alınması gerekmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.