Ispanağın Faydaları Nelerdir ve Hangi Vitaminleri İçerir?

Ispanak sebze olarak özellikle kış aylarında sofraların vazgeçilmezidir. Birçok vitamini içeriğinde bulundurduğu için sağlık açısından oldukça faydalı özellikleri bulunur.

Faydaları

Ispanak protein,beta-karotenler, yağ, şeker, lif, karbonhidratlar içerir. Vitaminleri B grubu, selenyun, magnezyum, çinko,kalsiyum, potasyum, fosfor ve sodyum tarzında çok fazla mineral maddeler içermektedir. Çok aşırı düşük düzeyde kalori içerir. Bundan dolayı kilo verme konusunda tavsiye edilmektedir. Protein miktarları ile ıspanaklar baklagil ailesinin sebzeleri olan  yeşil bezelye, fasulye  bile geride bırakır. Ispanakta bulunan C ve A vitaminleri, bitkisel kompozisyondaki en önemli vitaminlerden biridir, ısıl işlem sırasında çok fazla parçalanmazlar ki bu da kullanımında önemli bir artıdır. Diğer faydaları arasında;

 • Ispanak bileşimlerinde insan vücutu üstünde olumlu etkileri olan çeşitli maddeler ve vitaminlerin eşsiz düzeyde bir kombinasyonu yer alır. Vücutta bulunan toksinlerin kaldırılması özelliklerine sahiptir. Çok aşırı düzeyde karoten içerir. Bu özellikleri ayrıca vücudu yararlı maddelerle zenginleştirdiğinden ve performansları artıracağından dolayı ıspanaklar diyet programlarında vazgeçilmez ürün haline gelmektedir.
 • Bu faydalı yiyecek farklı hastalıkların önüne geçilmesinde ve tedavi edilmesi için de sık şekilde kullanılır.
 • Diş ile diş etleri, kan damarları üstünde olumlu etkileri sorunları var olan kişilere fayda sağlayacaktır. Güçlendirme yapmak, gastrointestinal sistemin, tükürük bezi ile pankreas fonksiyonunu düzene sokar. Tümörlerin gelişimlerini önler, anti kanser ile alakalı olumlu özellikleri bulunur.
 • Yararlı özelliklerinin fazlalığı sebebiyle yetişkinleri kötü beslenen kişiler ve çocuklar tarafından tüketilmelidir. Bu sayede vücuda faydalı besinler alınır.
 • Ayrıca faydalı yiyecek tonik, anti-inflamatuar, diüretik ve laksatif özellikleri ile öne çıkar. Bu sayede gastrit,  hipertansiyon, anemi ve enterokolitin önlenmesi ile tedavisi konusunda etki sağlar.
 • Sinir sistemi üzerinde oluşan sorunlar, sinirden kaynaklı girilen şok ve strese karşı koymak için ıspanaktan yardım alınabilir. Kişilerin sorun yaşayan dengelerinin yerine gelmesini sağlar.
 • Sebze iyot içerdiğine sahip olduğu için tiroid çalışması konusunda yararlıdır. Farklı yeşil sebzelerden daha kolay emilme sağlayacaktır.
 • Mukoza zarının korunmasını sağlar. Karbonhidratların metabolizmasının düzene girmesini sağlar. Kişilerin vücutları için önemli hormonların gelişimleri konusunda katılımcılardan bir tanesidir.
 • Bağırsaklar için lif ile klorofil içerdiğinden dolayı kabızlık konusunda yardımcı olur. bağırsakların temizlenmesi sağlar.
 • Ispanakta yüksek düzeylerde demir olduğuna inanılmaktadır. Yalnız son çalışmalar ıspanakta bulunan demirin oldukça düşük düzeyde, küçük olduğunu insan vücudu tarafından oldukça zayıf olarak emildiğini göstermektedir.
 • Ispanağın lutein isimli bir madde içeriğine sahip olan sebzedir. Bu madde insanların gözlerin işleyişi konusunda iyileşme sağlar. Retina distrofisinin önlenmesi konusunda faydalıdır. Bilgisayar ekranında çok aşırı zaman geçiren kişiler konusunda, gözlerin aşırı düzeyde yorgun olduğu zamanlarda gerekir. Lutein, gözlerin dokularına gider, birikmiş yorgunlukları ve göz yorgunluklarını azaltır. 
 • Sebze düzenli bir şekilde haftada hemen hemen 350 gram civarında tüketilirse yaş ile birlikte her zaman ortaya çıkabilen görme sorunlarını azaltma konusunda fayda sağlar. Görme yetilerinde problemler bulunuyorsa ıspanak tedavilere yardımcı olarak kullanılma özelliği bulunur.

Vitaminler

K vitamini, A ile C yanında folat, magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyum içerir. Ayriyeten iyi düzeyde bir niasin, çinko, protein, lif, E vitamini, tiamin, B6 vitamini, fosfor ve bakır  kaynağıdır.  Başka bir deyişle, kolesterolün oksidasyondan korunmasına yardımcı olmak ve vücudu özellikle kolonda serbest radikallerden korumak için vücudun her parçası için iyi şeyler yüklenir. Folat aynı zamanda sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi korumak için de iyidir. Magnezyum içeriği yüksek tansiyon seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Yapılan çalışmalar ayrıca ıspanak güçlü beyin fonksiyonu, hafıza ve ruh berraklığının sağlanmasına yardımcı olmaktadır göstermiştir.

Ispanak Besin Gerçekleri

Servis Boyutu: 3.5 ons (100 gram), ham

 

 

 

 

 

 

 

Amt.  Hizmet Başına

 

 

Günlük Günlük  Değer *

Yağ Kalori

 

 3

 

Kalori   23

 

 

Toplam yağ oranı

 

0 g

 

% 1

Doymuş yağın oranı

 

0 g

 

0%

Trans yağın oranı

 

 

 

 

Kolesterolün oranı

 

0 mg

 

0%

Sodyumlar

 

79 mg

 

% 3

Toplam karbonhidrat oranı

 

4 g

 

% 1

Diyet lifinden

 

2 g

 

% 9

Şeker

 

0 g

 

 

Protein

 

3 g

 

 

Vitamin A% 188

 

C vitamini

 

% 47

Kalsiyum% 10

 

Demir

 

% 15

Günlük Değerler, 2.000 kalori diyetine dayanmaktadır. Günlük değerleriniz kalorinize bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir. Düzenli bir şekilde beslenme içine alınacak olan bu sebze insan vücuduna yararlı etkiler sunar. Ayrıca diyet dönemi içinde olan kişilerin kullanması gerekir. Bu süreçte düşük kalorisi sayesinde fayda sağlar. Zaten uzman diyetisyenler tarafından da beslenme listelerine hemen eklenir.

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.