K Vitamini Nedir, Faydaları, Zararları ve Gözlerde Oluşturduğu Faydaları

K Vitamini vücudumuzda bulunan organ ve gözlerde faydalı etkiler sunar. Bu etkilerin sağlanması adına düzenli şekilde alımı ve gözlere kremlerinin düzenli uygulanması gerekir.

K Vitamini

K vitamini yağda çözünme özelliği bulunan vitamindir ve pıhtılaşma desteği vitamini olarakta adlandırılır. Bazı çalışmalar yaşlı olan yetişkin kişilerde güçlü kemiklerin korunmasına adına yardımcı olduğu ileri sürülür. Vitaminin günlük olarak ihtiyacını almanın en iyi yollarından bir tanesi besin kaynakları tüketmektir. Vitamin aşağıdaki besinlerde bulunur:

Klorofil bağımlı tüm yeşil bitki ürünlerinde bulunur. Yeşil yapraklı lahana, brokoli, ıspanak, lahana marul, salatalık, su teresi, kabak, karnabahar ve deniz yosunu fildokininonun tüm mükemmel kaynaklarıdır. Dahası, sebzeyi daha yeşil, klorofil içeriği ve dolayısıyla K vitamini içeriğinin oranı daha yüksektir.  Ayrıca, K1 vitamini ve beyaz fasulye ve soya fasulyesi yağı içerir. Domates K1 içeriği (43 μg / 100 g), avokado (21 μg / 100 g) ve filizlenmiş yonca tohumları (30.5 μg / 100 g) oldukça büyüktür. Çavdarda (5.9mkg / 100g) K vitamini ve bazı tahıllar vardır. Vitamin içeren ürünler hakkında konuşarak, fındıkları görmezden gelememek gerekir.  Böylece, çam fıstığı içinde, phylloquinone içeriği çekirdeğin 100 g başına 53.9 μg, fındık – 14.2 μg ve ceviz – 2.7 μg. 

Bir insanın her gün alması gereken belli bir miktar bulunur. Bunun dâhilinde;

 • İhtiyaç duyulan her bir vitaminin miktarı, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişir.
 • Hamilelik dönemi, emzirme süreci ve hastalık tarzında diğer faktörler dâhilinde kişilerin ihtiyacı olan miktar arttırılabilir.

K vitamini için Yeterli Alımlar

Bebekler

 • 0 ile 6 aylık bebeklerde; gün içinde 2.0 mikrogram (mcg / gün)
 • 7 ile 12 aylık bebeklerde; gün içinde 2,5 mcg / gün

Çocuklar

 • 1 ile 3 yaşları arasında; 30 mcg / gün
 • 4 ile 8 yaşları arasında; 55 mcg / gün
 • 9 ile 13 yaşları arasında; 60 mcg / gün

Yetişkinler ve Ergenler

 • Erkekler ile kadınlar 14 ile 18 yaşları arasında; 75 mcg / gün
 • 19 yaşlarında ve üstünde erkekler ile kadınlarda; bayanlarda 90 mcg / gün ve erkeklerde 120 mcg / gün

Zararları

K vitamini eksiklikleri çok nadir şekilde meydana gelir. Vücut, vitaminleri bağırsak yolu içinden düzgün bir şekilde emme yapmazsa ortaya çıkar. Bu vitaminin eksikliği, antibiyotiklerle uzun süreli tedaviden sonra da meydana gelir. K vitamini eksiklikleri oluşan kişilerde, morarmalar ve kanama olasılıkları daha yüksektir. Kanın incelmesi sağlayan ilaçların alımı yapılıyorsa, vitamini içermekte olan gıdaların hepsinin sınırlamak gerekebilir. Bu yiyeceklerin tüketimi yapılırsa ve günden güne besinleri içeren tutarlı miktarda bu vitamini tüketmek gerekir. K vitamini içeriğine sahip olan besinlerin bu ilaçların nasıl çalışmakta olduğunu, etkileyebileceğini bilmek gerekir. Vitaminin seviyelerini gün içinde aynı kanda tutmak önemlidir. Sağlık uzmanlarına bu vitamini içeren yiyeceklerin ne olduğunu ve nasıl tüketileceğini sormakta da fayda vardır.

Gözler ve Cilt İçin Kullanımı

K vitamini cilt cildin temel fonksiyonlarını kanın pıhtılaşmasını sağlaması için eczanelerden satın alınacak kremler ve ampüller ile yapılır. Vitaminin saf olan şeklini kullanmamak gerekir. Bundan dolayı krem ve ampüller daha uygundur. Özellikle göz sorunları cilt kızarıklıkları ve hassas ciltler için uygundur. Yağda çözünme özelliği olan bu vitamin cilt sorunlarında ampul formlarının yağ olarak da kullanılabilir.

Göz Kremleri

Adı

Fiyatları

Faydaları

Skin&Lab Vitamin Creams – K Vitaminli Göz Kremi

 69,00.-TL

Gözlerin etrafında ve altında bulunan karanlık durumun ortadan kaldırılması adına kullanılır.

Capınon K 1% K Vitaminli Krem

60,00.-TL

Kılcal damar geçirgenliğinin azalmasını sağlar.

VITA-K Dark Circlec Gözaltı Kremi

 

79,90.-TL

Gözaltı morlukları, kararmaları ve şişlikleri konusunda etkili çözüm olanakları sunar.

Pharmaceris N – Capinon K %1 – 30ml

162,00.-TL

kılcal damarların genişlemesi, aniden oluşan sıcaklık değişimleri, duygulardan oluşan ani değişimler, dış etkenlerden oluşan değişimler konusunda önerilir.

Karanlık Çevrelerden Nasıl Kurtulur?

K vitamininin kan pıhtılaşması ve morarmayı önlemede önemli düzeyde olumlu rol oynar. Özellikle karanlık çemberlerinizin hemostaza bağlı olması durumlarında gözaltı altındaki koyu halkaları ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir. Hemostz etki altında kalan bölgeye kan akışının kesintiye uğraması anlamına gelir. Aşırı hemostaz pek çok şeyden kaynaklı ortaya çıkabilir. Yalnız vücudun mükemmel bir doğal işlevi olduğuna dikkat etmek önemli bir noktadır. Bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelmez. Sigara içilen sigaralar kesintiye uğramış kan akışına ve gözaltı çevrelerinde karanlığa neden olabilecek kan damarlarına zarar verebilir. Çoğu K vitamini ürününün gözaltı karanlığının azaltılmasında rol oynayabilecek başka vitaminler ve maddeler içerdiğini düşünmek önemli bir detaydır. Koyu halkalarda bir azalma ile K vitamini kreminin kullanımını bağdaştıran bir çalışmada kullanılan kremin başka içerikler içerdiğinde ortaya çıkmıştır. Kullanılacak olan K vitamini kremlerin düzenli şekilde kullanılması sonucunda karanlık olan çevrelerden kurtulmak mümkün hale gelir.

Koyu Halkalar İçin

Eczanelerde ve birçok cilt bakım ürünü satan marketlerde bol düzeyde K vitamini içeren kremleri bulmak önemlidir. Bu tarz ürünler FDA tarafından tamamen düzenlenmediği için, USP gibi standartlara göre onaylanmış vitamin bileşenleri ile iyi kalitede bir ürün aramaya değer.  Bu vitaminin saflığını ve etkinliğini sağlar. Birçok ürünün uygulanması çok basittir. Gözaltı bölgesine günde bir veya iki kez az miktarda krem ​​sürülmesi yeterli olur. En iyi sonuçları elde etmek için etiket talimatlarının detaylı şekilde takip edilmesi gerekir. Her ürün biraz farklı içerik ve yönlere sahip olacaktır. Bundan dolayı üreticinin önerilerini takip etmek önemli bir detaydır.

Fazlalığı Eksikliği

Fazlalığı

Her enzim ve yararlı eser elementler vücutta belirli bir miktarda olmalı, bir yönde sapma göstermeli veya endokrin sistemin hastalığını geliştirmelidir. Bu maddenin vücuttaki günlük normu, 60 μg ile 140 μg arasındadır. Tam normu adlandırmak oldukça zordur. Çünkü bir kişinin kilosuna göre hesaplanır. Günlük K vitamini dozu kesin olarak sabit değildir ama her gün bir insan vücudun normal çalışması için bu maddenin 200 mikrogramını tüketmelidir. Bu maddenin eksikliğini elde etmek son derece zordur, bu fenomen sadece karaciğer hastalıkları ile ve fillokonin emilimini azaltan ilaçlar alarak gözlemlenebilir. K vitamini hipervitaminozu da yeni doğanlarda gelişme gösterebilir. Bu aşırı doz sonucunda, bebek hemolitik anemi gelişebilir.

 Vitaminin eksikliği nedenleri arasında;

 • Siroz ve hepatit, diğer karaciğer hastalıkları
 • İnce bağırsağın yenilmesi
 • Guatr
 • antikoagülanlar, antiagreganlar aşırı doz
 • Maddenin asimilasyonunun diğer ihlalleri

Bu enzim eksikse, semptomlar belirgin olacaktır ve problemi fark etmek zor olacaktır. Bu vitaminin aşırı kan trombositlerde bir artışa yol açar, bu variköz venlerin, tromboflebit olan kişiler için tehlikelidir. Hamilelikte, aşırı miktarda fetusun patolojik eğilimlerine ve anormal gelişime yol açabilir, bu nedenle bir dozun atanması mutlaka bir endokrin uzmanı koymalıdır.

Eksikliği Ve Fazlalığı Belirtileri

Bu maddenin kronik bir sıkıntısından muzdarip insanlar kanama ve morarmaya eğilimlidir. Eksikliği belirtileri arasında;

 • Kızlar sık ​​ve bol adet kanaması geçirir, bazen de zamanında gözlemlenmez.
 • Hamilelikte, bu maddenin eksikliği gelişimin anormalliklerine yol açarak, sık kanamaya ve düşüklüğe yol açabilir.
 • Bir madde eksikliği ile hastanın kanında bir pıhtılaşma bozukluğu gözlemlenebilir.
 • Anemi belirtileri
 • Sık sık burun kanaması.
 • Pozitif bir sonuç taşımayan dokularda büyük kalsiyum rezervleri

Fazla düzeyde çıkması nadir görülen bir durumdur ama böyle bir olgunun varlığında, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar.

 • Artan terleme
 • Gastrointestinal sistemin çalışmasında zorluklar
 • Artmış tromboz
 • Karaciğere ve beynin parçalarına zarar verir


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.