Salatalığın Faydaları ve İçeriğinde Bulunan Vitaminler

Salatalık vücut üzerinde ne tür etkilere sahiptir, insan sağlığına etkisi olan faydaları nelerdir, ne tür özellikleri vardır, hangi vitaminleri içerir ve buvitaminlerin özellikleri, faydaları nelerdir hakkında makale.

Salatalığın Faydaları

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez besinlerinden birisi olan salatalık hem sağlıklı olması, hem düşük kalorili olması, hem de lezzeti ve kokusuyla ülkemizde sofraların en gözde besinlerinden birisidir. Hem çiğ olarak tüketilebilmesi, hem salatalarda kullanılması, hem de turşu olarak yapılmasıyla birçok farklı kullanım alanı olan salatalık aynı zamanda hıyar adıyla da bilinmektedir. Ülkemizde oran olarak en fazla Akdeniz Bölgesi’nde üretilmekte olup, diğer bölgelerimizde de üretimi yapılmaktadır.

Oldukça düşük kalorili olması nedeniyle diyet sofralarının da vazgeçilmez bir öğesidir. Yüz gramda on iki kalorilik oranla mükemmel bir diyet unsuru olan salatalık bu açıdan oldukça popüler bir besindir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan antioksidanlarla vücut açısından oldukça önemli bir görev üstlenen salatalık, lifli yapısıyla birlikte de sindirim sistemi ve bağırsaklar açısından da oldukça saplıklı bir besindir.

Tüm bunların ışığında salatalığın vücuda olan faydalarını sıralamak gerekirse;

 • Yüksek oranda su ihtiva eden yapısıyla midede tokluk hissi meydana getirerek daha az yemek yenmesine neden olarak kilo kontrolüne yardımcı olur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici bir özelliktedir
 • Kanser türü hastalılara karşı koruyucu bir yapıdadır
 • Sindirim sistemini destekler ve bağırsak hareketlerini hızlandırarak bunların temizlenmesine yardımcı olur

Özellikle zayıflama amaçlı olarak yapılan diyetlerde kullanılan salatalık yüksek lif yapısı sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için daha randımanlı bir sindirim sistemi sağlar. Daha rahat bir hazım sayesinde diyet yapmak daha da kolaylaşır. Aynı zamanda içeriğindeki su miktarı oldukça yüksek olduğu için yenildiği zaman midede tokluk hissi meydana getirir ve daha fazla yemem yeme isteğinin önüne geçer. Oldukça düşük kalori oranıyla da istenildiği kadar yenilirse yenilsin, kilo alımı yapmayarak kilo aldırıcı yemeklere oldukça lezzetli ve hoş kokulu bir alternatif olarak öne çıkar.

Salatalık yaklaşık beş bin yıldan beri bilinen, hem ana yemek hem de yardımcı besin olarak kullanılan bir bitkidir. Ülkemizde de yoğun bir şekilde üretilmekte olup özellikle salata yapımında oldukça fazla kullanılmaktadır.

Salatalıkta Bulunan Vitaminler

İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller nedeniyle oldukça yüksek bir besin değerine sahip olan salatalık çok çeşitli kullanım alanına sahip olması nedeniyle bu vitaminlerin vücuda alınmasını kolaylaştırmaktadır. İçeriğinde bulunan vitaminler oldukça çeşitlidir. Yüz gram salatalıkta bulunan vitamin oranları şu şekildedir.

Vitamin Oranı
A 45 IU
B1 0.03 mg
B2 0.02 mg
C 12 mg

Tüm bu vitaminlerin vücuda olan faydaları oldukça geniştir. Bu sayede salatalık hem düşük kalori oranı hem de içeriğinde bulunan vitaminler aracılığıyla hem lezzetli, hem doyurucu ve hem de sağlıklı bir besindir. Bu vitaminlerin vücut açısından faydaları şu şekildedir:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • Kemik sağlığını artırır
 • Üreme sistemini destekler
 • Göz sağlığı ve gözlerin daha iyi görmesi açısından olumlu bir etkiye sahiptir
 • Vücut dokularının yenilenme ve iyileşme süreçlerin önemli bir rolü vardır
 • Böbrek sağlığını korumaya yardımcı olur
 • Vücuda alınan besinlerin enerjiye çevrilmesinde, karbonhidratın enerjiye dönüştürülmesinde görev almaktadır
 • Protein, yağ ve karbonhidratların vücutta işlenmesine yardımcı olur
 • Vücutta bulunan damarların çeperlerini güçlendirir
 • Özellikle deri kanserine karşı koruyucu bir etkisi vardır

Salatalığın içermiş olduğu vitamin ve mineraller yüksek antioksidan özellikleri sayesinde hastalıklara karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici bir özelliktedirler.

Tüm bu faydalarıyla birlikte salatalık tüketiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da vardır. 

 • Mevsiminde tüketmeye özen gösterilmelidir. Her meyve ve sebzede olduğu gibi salatalıkta da mevsiminde tüketim yapmak ilaçlı ve hormonlu ürün tüketimini engelleyeceği için önerilmektedir
 • Yıkama aşamasında dikkatli olunarak ürünler iyi bir şekilde yıkanarak temizlenmelidir. Bu sayede kabuğunda bulunan zararlı ilaç kalıntıları ve mikroplar temizlemek mümkün olabilmektedir

Salatalığın birbirinden farklı altmış türü vardır

Lifli yapısı, yüksek su içeriği ve muhtevasında bulunan vitamin ve minerallerle sağlıklı ve dengeli bir beslenme sistemi ve düzeni içerisinde vazgeçilmez bir besindir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.