Kabakta Bulunan Besin Değerleri, Faydaları ve Saklanması

Kabak kalori açısından düşük seviyelere sahip olduğu için beslenme içinde sık şekilde yer alır. Ayrıca besin değerlerinin yüksek olması sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Sağlığa Faydaları

Sebzelerin bazıları diğer türlerden farklı besinleri insan yaşamına sunar. Bunun yanı sıra bazı türler, gerçekten etkileyici düzeylere sahiptirler. Bu durum kabak türleri içinde geçerlidir. A vitamini içinde bulunan servis başına gün içinde alınan değerin % 457’sini oluşturur. Kabaklardan daha çok ve muhtemelen diğer sebzelerden de daha çoktur. A vitamini  iyi bir cilt, görmede iyileşme ve mukoza zarları adına gereken  güçlü düzeyde bir antioksidandır. Betakarotenler ve lutein tarzında polifenolik karotenoid ile  flavonoidler koruması kapsamında vücut içinde A vitaminine dönüşmektedirler. Araştırmalar sonucunda bu viitamininin akciğer ie ağız kanserleri riskine karşı koruduğuda ortaya çıkmıştır. Tüm bunların yanında enfeksiyon kabı sağlaması yapar. kapların içerisinde C vitamini % 42’lik düzeyde günlük değeri elde edilir. Sebzenin içinde bulunan potasyum ile manganez içeriği % 17 ve% 18’lik düzeylerde günlük değerler ile beraber sağlıklı bir şekilde vitamin B6,  E, B, kalsiyum, niasin, folat  ve magnezyum, niasidir. Kabak bazı kişiler tarafından nişasta olarak bilinip kabul görse bile,nişastalar eşit değildir. Örneğin; kış sebzesindeki kalorilerin % 15’lik kısmından daha az miktarı yağda bulunan kalorinin yaklaşık % 90’ına kıyas ile yağdan gelir. Kış kabağı anti-inflamatuar ile omega-3’lerin büyük bir bölümünü alabilecek harika bir anti-inflamatuar gıda fırsatıdır. Bu sebze kesinlikle kolesterol içeriğine sahip değildir.

Göz Sağlığı

Araştırmalar, zeaksantin ve lutein gibi bazı bitki besinlerinin göz sağlığını koruma konusunda destek sağladığını ortaya çıkartmıştır. A vitamini ayrıca göz hücrelerinin yenilenmesinde destekçidir.

Bağışıklık

Sağlıklı ve dengeli bir diyet yapmak vücudunuzun doğal savunmasını desteklemenin çok önemli bir yoludur. Kabak diyet dönemlerinde kalori açısından düşük olduğu için tercih edilir.

Kemik Sağlığı

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyetin osteoporoz riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, sebzelerdeki ve ayrıca beta-karoten, C vitamini, çinko ve sodyum içeren diyetlerin bayanların sağlıklı olan kemik kitlesi ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. 

Sindirim

Lifin kalp hastalığı, bağırsak kanseri ve tip 2 diyabet riskinin azalmasıyla ilişkili olduğuna dair güçlü kanıtlar vardır, fakat aynı zamanda sindirime ve kabızlığı önlemeye de yardımcı olabilir. Bunun içinde düzenli şekilde tüketildiği zaman sorunlar ortadan kalkar.

Besin Desteği

Kış kabağının tadını çıkarmak, her ana besin kategorisinde besin almayı artırmaya yardımcı olabilir. Makrobesinler arasında günlük olarak tavsiye edilen lifin yaklaşık dörtte birini tek bir fincan servisinden almak mümkündür. Ayrıca, aynı tek fincanlık porsiyondan çok önemli bir yağ türü olan omega-3 yağına yönelik günlük önerilen alım seviyesinin yaklaşık % 10’nu elde edilir.

 Yaz Kabağı Beslenme Gerçekleri

Servis Boyutu: 3.5 ons (100 gram)

   Hizmet Başına                

Günlük Değer

   Kalori                 

16

 

Yağdan Kalori oranı

2

 

Toplam yağ oranı

3

0%

Doymuş yağ oranı

0

0%

Sodyum oranı

2

0%

Toplam karbonhidrat oranı

3

1%

Diyet lifi oranı

1

4%

Şeker

2

 

Protein

1

 

Kalsiyum

 

1%

Kış Kabağı

 

Besin

 

 

DRI / DV

 

 

 A Vitamini

% 59

C vitamini

 

% 26

Fiber

% 21

B 6 vitamini

% 19

Bakır

% 19

Magnezyum

% 17

B2 vitamini

% 11

Potasyum

% 11

Folat

% 10

K vitamini

% 10

Omega- 3 Yağları

% 8

B3 vitamini

% 6

Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Kış kabağı kolayca çürümeye eğilimlidir, bu nedenle satın almadan önce dikkatle incelemek önemlidir. Sert, parlak olmayan türlerin seçilmesi gerekir. Kabuk, nispeten sert olmalıdır, çünkü yumuşak kabuklar, kabuğun sulu ve lezzet bakımından eksik olduğunu gösterebilir. Suya batırılmış veya küflenmiş alanlar olarak ortaya çıkan çürüme belirtileri olanlardan kaçınmak gerekir. Özellikle sertifikalı ve organik olanların beslenme içine katılması gerekir. Kış kabağının yaz kabağından daha uzun bir saklama ömrü vardır. Özel çeşitliliğe ve diğer faktörlere bağlı olarak, kış kabağı en az bir hafta güvenli bir şekilde saklanabilir. Daha uzun bir süre daha olasıdır. Kış kabakları altı aya kadar bir süre boyunca başarılı ve güvenli bir şekilde depolanması nadir değildir. Yaz kabaklarının ise kısa sürede tüketilmesi çürümesinin önüne geçer. Yaz kabakları buzdolabında 1 ile 1,5 hafta boyunca saklanır. Kış kabağı kesildikten sonra, parçaları plastik örtü ile örtülü. Bir veya iki gün boyunca saklayacakları buzdolabında saklamak gerekmektedir. Kış kabuğunu dondurmanın iyi bir yolu, ilk önce bireysel tarifler için uygun büyüklükteki parçalara ayırmaktır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.