C Vitamini Bulunan Besinler ve Faydaları Nelerdir?

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olarak insanların kış aylarında hastalanmalarını önleyen suda çözünen C vitamini hangi besinlerde bulunur ve faydaları nelerdir?

C Vitamini Bulunan Yiyecekler

C Vitamini Besinleri

C vitamini insanlar için en önemli vitaminler arasında gösterilmektedir. İnsanların bağışıklık sistemi için askorbik asit olarak da bilinen ve vücut tarafından sentezlenmeyecek olduğundan besinler yoluyla yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Oto-immun sistemin güçlenmesinde etkili olduğundan vitamini içeren gıdaların düzenli olarak yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Sadece bağışıklık sistemi için önemli olmayıp aynı zamanda da hemopoezis açısından ve sinir sistemininde güçlenmesi için önemlidir. Antioksidan içermesi sebebiyle yaşlıların, bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların ve sporcuların mutlaka her gün almaları gerekmektedir.

C vitamini daha çoğunlukla bitkisel gıdalarda bulunmaktadır. Az miktarda hayvansal gıdalarda da bu vitamin bulunmaktadır. Şu hayvansal gıdalar bu vitamini içermektedir:

  • Sığır karaciğeri;
  • Böbrek;
  • Süt;
  • Yoğurt;
  • Peynir.

Vitamin eksikliği yaşlılarda ve çocuklarda daha sıklıkla görülmektedir. Sık sık hastalanmaları, diş eti kanamasının gelişmesi gibi durumlar olduğu zaman bunun nedenleri arasında vitamin eksikliği olabilir. Bu nedenle de insanların her zaman için doğal yollarla günlük gereksinimi doğal yollarla alması gerekmektedir.

Doğal yollarla yeterli miktarda alamaması durumunda ise doktor tarafından takviye vitamin ilacı alınması gerekmektedir.

C vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

KuşburnuKuşburnu426 mg
GuavaGuava228.3 mg
Siyah frenk üzümüSiyah frenk üzümü181 mg
MaydanozMaydanoz133 mg
Dere otuDere otu85 mg
Brüksel lahanasıBrüksel lahanası85 mg
LiçiLiçi71.5 mg
Yer LahanasıYer Lahanası62 mg
PomeloPomelo61 mg
PapayaPapaya60.9 mg
Bezelye (Pisum Sativum)Bezelye (Pisum Sativum)60 mg
Kıvırcık lahanaKıvırcık lahana120 mcg

C Vitamini En Çok Bulunan Yiyecekler

Düzenli beslenen ve sağlığına çok dikkat eden insanların vitamin ve mineraller bakımından zengin yiyeceklerde yemesi gerekmektedir. C vitamini suda çözünen bir vitamin olması sebebiyle fazla alınması durumunda insan vücudunda depolanmayacaktır. Böbreklerden süzülerek idrar yoluyla fazlası vücuttan atılır. Bu vitamini en çok içerisinde bulunduran yiyecekler şunlardır.

Yiyecek Adı (100 gr) Bulunduğu Miktar (mg) Günlük Karşıladığı Miktar
Deniz kestanesi 200 %286
Tatlı Biber 200 %286
Frenk üzümü (siyah) 200 %286
Kivi 180 %257
Mantar 150 %214
Maydanoz 150 %214
Brüksel lahanası 100 %143
Dereotu 100 %143
Brokoli 89 %127
Papaya 61 %87
Portakal 60 %86
Çilek 60 %86
Ispanak 55 %79
Portakal suyu 50 %71
Greyfurt 45 %64
Beyaz lahana 45 %64
Kuzu kulağı 43 %61
Kuş üzümü 40 %57
Limon 40 %57
Mandalina 38 %54
Pırasa 35 %50

Turunçgiller içerdiği vitaminler sayesinde insanların kış aylarında yemesi ile birlikte vitamin ihtiyacını karşılayacak zengin besinlerdir. Ayrıca portakal, mandalina, greyfurt içerdiği mineraller sayesinde de eksikliği gidermenizde etkili olur.

Potasyum bol miktarda olduğu için kalp hastalıklarını önler ve alerjinin gelişmesini ve belirtilerini de ortadan kaldıracaktır.

Kuşburnu meyvesi vitamin açısından oldukça zengin olduğu için daha çoğunlukta kış aylarında çayı demlenerek içilmesi öneriliyor. Unutulmamalıdır ki bu meyvenin vitaminin kaybı olmaması için mutlaka aşırı kaynar su ile pişirilmemesi gerekmektedir.

Yiyecek listesinde bulunan ve bol miktarda vitamin barındıran yiyecekler tüketilmelidir. Bu sayede antioksidan özelliği ortaya çıkacağı için soğuk algınlığı gibi hastalıkları önleyecektir. Vücudun kolajen üretiminde çok etkili olduğu içinde insanların daha sağlıklı ciltleri olmasını sağlar.

C Vitamini Bulunan Meyveler

Yetişkin bir insanın bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi için en az 50 mg en fazla ise 70 mg günlük olarak vitamin içeren besinler almaları gerekmektedir. Askorbik asit olarak bilinen vitamin meyvelerden de alınabilir. İnsanların hücrelerinin korunmasının ve kanser hücrelerinin çoğalmaması için her gün yeterli miktarda alınmalıdır. Ayrıca vitaminin alınması ile birlikte en önemli minerallerden bir tanesi olan demirin emiliminin artmasını sağlar. C vitamini yönünden zengin olan meyveler şunlardır:

Yiyecek Adı (100 gr) Bulunduğu Miktar (mg) Günlük Karşıladığı Miktar
Kayısı 10 %14
Avokado 10 %14
Ayva 23 %33
Kiraz 13 %19
Ananas 20 %29
Karpuz 7 %10
Muz 10 %14
Yaban mersini 15 %21
Üzüm 6 %9
Kiraz 15 %21
Nar 4 %6
Armut 5 %7
Kavun 20 %29
Böğürtlen 15 %21
Kızılcık 15 %21
Ahududu 25 %36
Mango 36 %51
Şeftali 5.4 %8
Hurma 15 %21
Elma 10 %14
Kiraz 15 %21

Daha çoğunlukla kış aylarında insanların bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucunda ortaya çıkan soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklar gelişebilir. Bu durumda da insanların C vitamininden zengin meyveleri tüketmesi durumunda hastalıkların kolaylıkla iyileşmesini de sağlamaları mümkün olacaktır. 

Orta büyüklükte olan bir adet kırmızı biber vitaminler açısından çok zengin olması ile bilinmektedir. İnsanların günlük ihtiyacının beş katı içermektedir. Ayrıca B grubu vitaminleri de barındırması ile bilinmektedir. Bu sebzenin tüketilmesi durumunda diyabetin önlenmesi ve kanser hücrelerinin artmamasında da faydalı olmaktadır.

Lahana vitaminleri ve mineralleri bol miktarda barındırması ile bilinmektedir. Birçok insanın severek tüketmekte olduğu lahananın içerisinde demir ve bakır da bulunmaktadır. B grubu ve A vitamin içermesi sebebiyle de tüketilmesi sonucunda vitamin ve mineral ihtiyacını çoğunlukla karşılar ve yararlı özelliklerinden faydalanırsınız. 100 gram az haşlanmış lahana insanların günlük ihtiyacı olan vitaminin %68 civarında karşılayacaktır.

Bu meyvelerin her zaman için yenmesi için mevsiminde ve organik koşullarda üretilmesi çok önemlidir. Olgunlaşmış meyvelerin içerdiği vitaminlerin ve minerallerin değerleri daha yüksektir. Fakat toplandıktan sonra saklama koşulları ve meyvelerin olgunluğunu yitirmesi sonucunda vitamin değerlerinde de azalma olacaktır.

C Vitamini Bulunan Sebzeler

Bağ dokusunun korunmasında, kalp hastalıklarının önlenmesinde ve kanser hücrelerinin yayılmasının önlenebilmesi için bu vitamin doğal yollarla alınması çok önemlidir. Çoğu insanın merak ettiği konulardan bir tanesi de C vitamini hangi besinlerde bulunur sorusudur. Vitaminin sadece meyvelerde bulunmadığı aynı zamanda da doğal olarak üretilen sebzelerde de bulunmaktadır. Sebzeler genellikle çiğ olarak tüketilmeyip insanların sebzeleri yemek için tercihleri yemeklerin içerisinde pişirmektir. Fakat unutulmamalıdır ki sebzelerin içerisinde bulunan vitamin değeri kaybının olmaması için az pişirilmesi çok önemlidir. C vitamini bakımından en zengin sebzeler şunlardır:

Yiyecek Adı (100 gr) Bulunduğu Miktar (mg) Günlük Karşıladığı Miktar
Fesleğen 18 %26
Patlıcan 5 %7
Zencefil 5 %7
Patates 20 %29
Karahindiba 35 %50
Yeşil soğan 30 %43
Pırasa 35 %50
Kuru soğan 10 %14
Havuç 5 %7
Domates 25 %36
Turp 25 %36
Sarımsak 10 %14
Şalgam 20 %29
Kereviz 38 %54
Kabak 8 %11

Sebzelerin ve meyvelerin kızartılması durumunda içerisinde ki vitaminlerin yok olmasına neden olacağı unutulmamalıdır. Kötü kolesterolün azalmasını ve plakların damarlardan temizlenmesi için önemli vitaminler arasında olmaktadır. Bu sebeple de insanların vitamin değerinin kaybının olmaması için soğuk suyun içerisine konularak kaynatılmamalıdır.

Kaynar suyun içerisine hemen atılmalı ve birkaç dakika bekledikten sonra hemen çıkartılması önerilmektedir.

Sigara içen insanların vitamin ihtiyacı daha fazla olacaktır. Sigara emilimin yavaşlamasına neden olacaktır. Aynı şekilde de alkol sıklıkla kullanan kişilerin de bağışıklık sisteminin güçlenebilmesi için normal bir insanın alması gereken C vitamin ihtiyacının %30 daha fazla alması önerilmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.