A Vitamininin Bulunduğu Hayvansal ve Bitkisel Gıdalar

A vitamini insanların kemik gelişimi ve cilt sağlığı başta olmak üzere görme problemlerinin olmasını engellemektedir. A vitamini nelerde bulunur ve alınması gereken günlük miktar.

A vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

Balık yağıBalık yağı30 mg
Taze yılanbalığıTaze yılanbalığı1043 mcg
Tatlı patatesTatlı patates709 mcg
TereyağıTereyağı684 mcg
Ton balığıTon balığı655 mcg
Kıvırcık lahanaKıvırcık lahana500 mcg
MaydanozMaydanoz421 mcg
KaymakKaymak411 mcg
Yumurtanın sarısıYumurtanın sarısı381 mcg
KişnişKişniş337 mcg
PeynirPeynir288 mcg
Kırmızı havyarKırmızı havyar271 mcg

A Vitamininin Zararları

A Vitamini İçeren Gıdalar

İnsanların sağlıklı olabilmesi için günlük olarak A vitamini almaları gerekmektedir. Bu vitaminin yağda eriyen bir vitamin olmaktadır. Eksikliğinin insan vücudunda zararlarının olması ile bilinmektedir. Fakat gün içerisinde bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi de zararlı olacaktır. İdrar yoluyla bu vitaminin fazlalığı atılmayacaktır. Bu sebeple de karaciğerde birikmeye başlar. Bunun sonucunda da insanlarda toksik zehirlenmenin olmasına neden olacaktır. Birçok kişinin bu vitamini bilinçsiz olarak tüketilmesi ile birlikte karaciğer hastalıkları meydana gelecektir. İnsanlarda zehirlenme oluşması görülür. Yüksek dozda alınması ile birlikte beyin ödemi gelişecektir. Bunun sonucunda da insanlarda geçmek bilmeyen baş ağrısının olması ortaya çıkar. Bilinç bulanıklığı görülecektir. İnsanların sürekli olarak kendisini huzursuz hissetmesine de neden olur. Hızla kilo kaybının görüldüğü ve bayanlarda adet düzensizliğinin görülmesi de mümkün olacaktır. Hamile döneminde anne karnında olan bebeğin gelişimi için çok önemli bir vitamin olmaktadır. Fakat fazla alınması sonucunda gebelikte anormalliklerin gelişmesi de söz konusu olur. Bir insanın günlük olarak alması gereken vitaminin miktarı şu kadar olmalıdır:

Çocuklarda:

Yaş Aralığı Almanız Gereken Miktar
1 – 3 Yaşında 300 mcg / gün
4 – 8 Yaşında 400 mcg / gün
9 – 13 Yaşında 600 mcg / gün

Bayanlarda:

Yaş Aralığı Almanız Gereken Miktar
14 Yaşın Üzeri 700 mcg / gün
Hamilelik Döneminde 750-770 mcg / gün
Emzirme Dönemi 1,200-1,300 mcg / gün

Erkeklerde:

Yaş Aralığı Almanız Gereken Miktar
14 Yaşın Üzeri 900 mcg / gün

A Vitamininin Bulunduğu Hayvansal Gıdalar

İnsan sağlığına yararlı olan vitamininin insanların herhangi bir rahatsızlığı olmaması halinde besin yoluyla yeterli oranda vitamini almaları mümkündür. Günümüzde yetersiz beslenen ve bazı yandaş hastalığı olan kişilerde ise vitamin eksikliğinin olması görülmektedir. İnsanların akıllarına sağlığa yararlı olanA vitamini nedir nelerde bulunur sorusu gelmektedir. Bu vitaminin eksikliği ile birlikte ortaya çıkacak olan hastalıkları önlemek için içerisinde bol miktarda bulunan A vitamini içeren hayvansal besinlerin alınması gerekmektedir. En çok bulunan hayvansal gıdalar şunlardır:

Sığır Karaciğeri: İnsanların yeterli miktarda A vitamini alması gereken besinlerden alacağı sığır karaciğeri olmaktadır. 50 gram sığır karaciğerinde 14.363 IU miktarında vitamini bulunmaktadır. Bu sayede insanların günlük alması gereken miktarın çoğunu sığır karaciğeri karşılamaktadır.

Tereyağı: Doğal yollarla üretilmiş ve içerisine herhangi bir katkı maddesi konmadan üretilen tereyağının vitamini bakımından zengin olması ile bilinmektedir. 1 yemek kaşığı tereyağında ortalama olarak 355 IU vitamin bulunmaktadır.

Bu sebeple de insanların yemeklerini yaparken tereyağı kullanarak yapmaları yararlı olacaktır.

Yumurta: İnsan sağlığına olan faydaları ile bilinen yumurta aynı zamanda da vitamin deposu olarak bilinmektedir. Organik olarak üretilen bir yumurtanın içerisinde 302 IU miktarında vitamin bulunmaktadır. Bu nedenle de kayısı kıvamında haşlanmış yumurtanın her gün yenilmesi önerilmektedir.

Ton Balığı: Omega yağ asidinin bol miktarda bulunduğu ve başta kemik sağlığı üzerinde etkili olması ile bilinen ton balığı içerisinde bol miktarda vitaminin bulunması ile bilinmektedir. Bir insanın günlük alması gereken vitamin miktarının yaklaşık olarak 2,142 IU karşılamaktadır.

A Vitamininin Bulunduğu Bitkisel Gıdalar

Havuç: Bir insanın göz sağlığı üzerinde etkilerinin çok fazla olduğu bu vitaminin en çok sebzelerde bulunması ile bilinmektedir. Sebzeler arasında da havuç içerisinde bol miktarda vardır. Vitamin eksikliği yaşamakta olan bir insanın her gün havuç yemesi öneriliyor. İnsanların gece körlüğünü önlemesi ile bilinen bu vitaminin havuç içerisinde fazla bulunmaktadır.

1 fincan çiğ havuç içerisinde yaklaşık olarak 21.384 IU miktarında vitamin bulunuyor.

Tatlı Patates: Taze patates vitamin kaynağı olmaktadır. İnsanların vitamin eksikliğini yaşamaması için mutlaka tatlı patates tercih etmeleri gerekmektedir. Bir tane orta büyüklükte patates içerisinde ortalama olarak 18.443 IU miktarında vitamin içermesi ile biliniyor.

Marul: Yeşil yapraklı sebzelerde vitamin deposu olarak bilinmektedir. İnsanların bağışıklığının güçlenmesinde ve kemik sağlığı konusunda da etkili olan bir vitamin olarak biliniyor. Bu nedenle de kıvırcık ya da normal marul tüketilmesi vitamin eksikliğinin oluşmasını engelleyecektir. İçerisinde 6,693 IU miktarında vitamin bulunur.

Ispanak: Vitamin deposu olan sebzelerden bir tanesi de ıspanak olmaktadır. Günlük olarak tüketilmesi halinde ıspanak sayesinde insanların birçok vitamin ihtiyacını alması sağlanacaktır. 1 fincan ince kıyılmış ıspanak içerisinde ortalama olarak 2,813 IU miktarında A vitamini bulunması ile bilinmektedir.

Kayısı: Güneşte kurutulmuş ve siyah renkte olan kayısının birçok vitamini içermesi ile bilinmektedir. 1 tane gün kurusu olarak bilinen kuru kayısı içerisinde 674 IU miktarında vitamin bulunuyor.

Kavun: Mevsiminde üretilen ve içerisine herhangi bir hormon konulmadan doğal yollarla üretilmiş olan bir dilim kavun içerisinde 2,334 IU miktarında vitamin bulunur.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.