A Vitamini İçeren Yağlar ve Besinler Hangileridir?

İnsan gelişiminde ve sağlığında etkili olan daha çok göz sağlığında faydaları ile bilinen A vitamininin günlük alınması gereken miktar ve bulunduğu besinler.

A Vitamini İçeren Yağlar

A Vitamini

İnsanların yeterli miktarda gün içerisinde alması gereken vitamini besinler yoluyla alacaktır. Hayvansal gıdalar içerisinde bulunan yağ içerisinde vitaminin bol miktarda bulunması ile bilinmektedir. Beslenmesi düzensiz olan ya da vitamin emilimini engellemesine neden olan bir hastalık yaşanması durumunda vitamin eksikliği yaşanacaktır. İnsanların düzenli olarak beslenmesi sonucunda ve yağ emilimine engel olan bir hastalığı olmaması sonucunda vitamin eksikliği görülmeyecektir. Hayvansal gıdalarda ve bitkisel olan ürünlerde bol miktarda bulunmaktadır. Fakat eksikliği insan sağlığı açısından zararlı olması bilinmektedir. Aynı şekilde insanların bu vitamini bilinçli olarak almaması halinde vitamin fazlalığı ortaya çıkacaktır. Bunun sonucunda da insan sağlığı için yan etkiler ortaya çıkacaktır. A vitamini yağda çözülen bir vitamin olarak bilinmektedir. Bu sebeple de insanlarda alınan vitamin yağlarında çözülür. Fazla alınması ile birlikte suda çözülen bir vitamin olmaması sebebiyle vücuttan idrar yoluyla atılmayacaktır. Fazlasının karaciğerde depolanmasına neden olacaktır. A vitaminin içeren hayvansal gıdalar şunlardır:

 • Tereyağı;
 • Yumurta;
 • Süt;
 • Balık;
 • Sığır karaciğeri;
 • Balık yağı.

Hayvansal ürünlerde olan yağlar sonucunda insanlarda tüketmesi durumunda vitamin eksikliğinin olmamasına neden olur. Hayvansal yağlar içerisinde en çok sığır karaciğerinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu sebeple de günlük olarak vitamin ihtiyacının karşılanabilmesi için insanların vitamini yeterli düzeyde almaları ve besinleri içerisinde A vitaminin bulunan gıdalar almaları önemli olacaktır.

İnsanların A vitamini yağını günlük olarak almaları önerilecektir. Bu yağın insanların cilt sağlığına da faydaları ile bilinmektedir. Bu sebeple de cilt üzerine sürülmesi ile birlikte daha genç bir cilde sahip olmanızda da faydalı olacaktır.

A vitamin yağının cilde sürülmesi ile birlikte yaralanma olması durumunda hızlı iyileşme sağlanmış olacaktır.

Günlük Alınması Gereken A Vitamini

İnsan gelişimi için vitamin gereklidir. Anne karnında gelişen bebeğin kemiklerinin daha güçlü olması ve gelişim bozukluğu yaşanmaması için mutlaka annenin hamilelik dönemi içerisinde bu vitaminin yeterli düzeyde alması gerekiyor. Çocukların da vitaminin yeterli miktarda almaması durumunda gelişim problemleri olacaktır.

Çocuklarda:

Yaş Günlük Miktar
1 – 3 Yaşında 300 mcg / gün
4 – 8 Yaşında 400 mcg / gün
9 – 13 Yaşında 600 mcg / gün

Bayanlarda:

Yaş Günlük Miktar
14 yaş üzeri 700 mcg / gün
Hamileyken 750 – 770 mcg / gün
Emzirirken 1,200 – 1,300 mcg / gün

Erkeklerde:

Yaş Günlük Miktar
14 Yaş Üzeri 900 mcg / gün

Hayvansal gıdalar içerisinde en çok sığır karaciğerinde vitaminin fazla olması ile bilinmektedir. Sığır karaciğerinin yağda kızartılmamış olarak tüketilmesi gerekmektedir. Mümkünse ızgara ya da fırın tarzında pişirilerek yenmesi gerekmektedir. 90 gram sığır karaciğerinde yaklaşık olarak 14.363 IU vitaminin bulunması ile bilinmektedir.

Hayvansal gıdalar içerisinde yumurtanın yağ oranı fazla olması ile bilinmektedir. Her sabah kayısı kıvamında yenilen A vitamini içerisinde 302 IU miktarında vitaminin bulunduğu bilinmektedir.

A Vitamini Bulunan Besinler

Çocuk gelişimi üzerinde oldukça etkili olan ve yağda eriyen vitaminler arasında olmaktadır. İnsanların göz sağlığı ve kemik sağlığının yanı sıra cilt sağlığı üzerinde de etkili olacaktır. Vitamin vücutta depolanarak insanların gereksimi kadar karşılayacaktır. Fakat fazla alınması ile birlikte zararları ortaya çıkar. Beslenme yetersizliği sebebiyle ortaya çıkar. Birçok insanın vitamin eksikliği oluşması ile birlikte gece körlüğü ve cilt sağlığında bozulmalar meydana gelecektir. Vitaminin hayvansal yağlar içeren gıdalar dışında da bitkisel gıdalarda olması ile bilinmektedir. Bu bitkiler şunlardır:

 • Havuç;
 • Patates;
 • Marul;
 • Yeşil biber;
 • Ispanak;
 • Kavun;
 • Mango;
 • Kayısı;
 • Brokoli.

Doğal yollarla vitamin ihtiyacını karşılamak için besinlerin yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Özellikle de insanların göz sağlığında ve çocukların gelişimi sırasında sağlıklı kemiklere sahip olmaları üzerinde etkili olan bu vitaminin en çok bitkisel gıdalar içerisinde havuç içerisinde bulunduğu bilinmektedir. 1 fincan taze olarak dilimlenmiş çiğ havuç içerisinde yaklaşık olarak 21.384 IU miktarında vitamin miktarı bulunmaktadır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.