Lahananın Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri

Sindirim siteminde ortaya çıkacak olan gastrit ve ülser hastalıklarının semptomlarını azaltmak konusunda etkili olduğundan metabolizma üzerinde de etkilidir. Lahanadaki vitaminler ve besin değerleri.

Lahananın Faydaları

Lahananın Besin Değerleri

Üretilmekte olan lahananın birçok türü bulunmaktadır. İçerdiği besin değerleri bakımından çok yüksek vitaminler ve minerallere sahip olması sayesinde günlük ihtiyacın büyük bir oranda karşılayacaktır. Sindirim sistemi için özel gıdalar arasında olması ile biliniyor. Ülkemizde de organik olarak yetiştirilen lahananın faydaları arasında kalp ve damar sisteminde önemli olduğu için hastalıkların iyileşmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda da oluşmasını da önleyecektir. Karaciğerde oluşan zararlı toksinlerin atılmasını sağladığı için karaciğer dostu olarak da bilinmektedir. Lahananın insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Damarların güçlenmesinde etkilidir;
  • Kemiklerin güçlenerek kırılmasını engeller;
  • Vücudun direncini arttırır;
  • Yağ birikim sürecini yavaşlatır;
  • Bağırsakların çalışmasını hızlandırır;
  • Hormonların düzenli çalışmasını sağlar;
  • Cildin kırışıklıklarının oluşmasını engeller.

Mor lahana içerdiği değerler sayesinde kötü kolesterol seviyesinin normale dönmesinde önemlidir. Kalp damarlarında kolesterolü yüksek olan insanlarda oluşan plakların temizlenmesi için çok önemli olan mor lahana aynı zamanda da damar duvarlarını güçlendirmektedir. Gebelik döneminde bayanların ödem oluşmasını engelleyeceği kadar bebeğin gelişimi içinde çok etkili olması ile bilinen mor lahana çok etkilidir. 

Lahana sonbahar ve kış dönemlerinde yetişmektedir. En çok bu mevsimlerde organik olarak yetiştirilen lahanaların besin değeri çok yüksek olması ile bilinmektedir.Yaz ve ilkbahar döneminde yetiştirilen lahanaların ise besin değeri olarak daha az olması ile bilinmektedir. Lahana satın alınırken her zaman için yapraklarına dokunarak baskı uygulandığı zaman içinin boş olmaması çok önemlidir. Ayrıca yaprakları da birbirinden ayrı olması durumunda satın alınmamalıdır. Damarları çok büyük olanlar sarma yapılmak için satın alınıyorsa mutlaka büyük olanları tercih edilmesi gerekiyor.

Lahana toplanmasının ardından ortalama olarak 5 ay boyunca karanlık ve soğuk bir yerde saklanabilir. Haşlanmış lahana 2 gün boyunca buzdolabında saklanabilir.

Lahanada Bulunan Vitaminler

Vitaminlerin yoğun olarak bulunması sebebiyle insanların bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve vücutlarının dirençli olması için önemlidir. Daha çoğunlukla çocukların bağışıklık sistemi üzerinde etkili olacak vitaminler bulunması sayesinde hastalanmalarını da önlemektedir. Beyaz lahana, kırmızı lahana, mor lahana ve Brüksel lahanası ülkemizde de yetiştirilmektedir.100 gram lahanada bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 3
B1 Vitamini 0.3
B2 Vitamini 0.7
B4 Vitamini 10.7
B6 Vitamini 0.1
B9 Vitamini 22
C Vitamini 60
E Vitamini 0.5
K Vitamini 34
PP Vitamini 0.9

Sebzenin her türünde bol miktarda bulunan C vitamini insanların vitamin ihtiyaçlarını büyük bir kısmını karşılamaktadır. Metabolizmanın hızla enerjiye dönüşmesini sağlayacaktır. Bu sayede de kendisini sürekli olarak yorgun hisseden insanların enerjisinin yerine gelmesini sağlayacaktır. Vitaminler sayesinde cilt sağlığının korunması için en etkili vitaminleri içerecektir. Ayrıca metabolizma üzerinde de hızlandırıcı özelliği olduğu için kilo vermeyi hızlandırır.

B grubu vitaminleri bol miktarda bulundurması sayesinde insanların beyin hücrelerinin çoğalmasında, beyne giden damarların güçlenmesi ve oksijen bakımından zengin olan kanın beyne ulaşmasını sağlayacaktır. Bu sayede de beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlayacaktır. Hafıza sorunlarının oluşmaması, belleğin güçlenmesi için de önemlidir.

Lahananın Besin Değeri

Besin değeri olarak çok fazla mineral içermesi sayesinde insanların mineral eksikliğini büyük oranda karşılamaktadır. Bu sayede kemiklerin güçlenmesi, dişlerin çürümesini önleyecektir. İnsanların iyot eksikliğinin ortadan kalkması için ve hormonlarının düzenli olarak salgılanması açısından çok önemli mineralleri bulundurmaktadır. Ayrıca kalp hastalıklarına sahip olan insanların daha kalp kasının daha güçlenmesinde etkili olur. 100 gram lahana içerisinde bulunan besin değerleri şunlardır:

Besin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
Potasyum 283.4
Kalsiyum 50
Magnezyum 16.3
Sodyum 21.8
Kükürt 34.6
Fosfor 29.8
Klor 1249.2
Alüminyum 493.7
Demir 0.8
İyot 20.9
Lityum 1.4
Manganez 1.1671
Bakır 81.3
Çinko 2.37
Karbonhidratlar 4.97 g
Proteinler 1.91 g
Yağlar 0.28 g
Lif 2 g
Su 89 g

Minerallerin büyük bir oranını karşılayacak olduğu için ortalama olarak 100 gram lahana sarması ya da diğer yemek lahana yemeklerinin yapılması halinde vitaminlerin ve mineral değerlerinin kaybetmemesi için çok fazla haşlanmaması gerekiyor. Çocukların kemik sisteminin güçlenmesi, sağlam dişlerinin olmasında etkili olan mineraller bol miktarda içeriyor. Ayrıca saç sağlığı içinde çok önemli bir yeri olması sebebiyle, saç dökülmesi ya da saç kırılmasını engeller.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.