Ay Çekirdeğinin Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değeri

Besin değeri çok yüksek olan ve cilt hücreleri, sindirim sistemi başta olmak üzere iyi gelen ayçiçeğinin insan sağlığına faydaları, içerdiği vitaminler ve besin değerleri.

Ay Çekirdeğinin Faydaları

Ay Çekirdeğinin Besin Değerleri

Asit baz dengesinin normal olmasını sağladığı kadar insanlarda sindirim sistemi açısından da önemli bir besin kaynağı olarak gösterilmektedir. Yağ metabolizması üzerinde çok ciddi oranda etkili olması nedeniyle içerisinde bulunan amino asitlerin hızla metabolizma üzerinde enerjiye dönüşmesini sağlamaktadır. Ay çekirdeğinin insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Üreme sisteminin güçlenmesini sağlar;
  • Sperm sayısında artış olmasında etkilidir;
  • Depresif ruh halini ortadan kaldırır;
  • Kötü kolesterol sonucu plak oluşumunu engeller;
  • Kalp kasını güçlendirir;
  • Uyku problemlerini ortadan kaldırır;
  • Kan basıncını normale çevirir;
  • Menopoz dönemindeki semptomları azaltır.

Ay çiçeğinin sağlığa faydaları oldukça fazladır. Fakat satın alırken her zaman işlem görmemiş ve taze olanını satın almak önemlidir. Satın alınırken koklanması ve üzerinde leke olmayanları tercih ediniz. Ay çekirdeği kuru olmalıdır. Birbirine yapışmış olanları su değdiği için tercih edilmemelidir. Satın alınan ay çekirdeği keten torba içerisinde ya da cam kavanozlarda ağzı kapalı olarak saklanmalıdır. Satın alınan çekirdek karanlık ve serin bölgelerde saklanması çok önemlidir.

Alınmasının ardından 6 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Daha uzun süre olması durumunda bayatlayacak olduğundan içerdiği besin değerlerinde kayıp olmasına neden olur.

Ay Çekirdeğinde Bulunan Vitaminler

Ay çekirdeğinde faydalı olan çok fazla vitamin içermektedir. Bu vitaminlerin bulunduğu miktarda oldukça fazla oluyor. İnsanların metabolik süreçleri için çok önemli olan bir besin olduğu kadar yorgunluk durumunda da insanların daha enerjik hissetmelerini içerdiği vitaminler sayesinde sağlamaktadır. Bileşenleri sayesinde çok önemli vitaminleri içermektedir. Bu nedenle de enerjisi düşük olan insanların yorgunluk belirtilerini azaltarak daha zinde kalmalarını sağlayacak olan vitaminleri bol miktarda barındırır. Bu nedenle de insanların işlem görmemiş, kavrulmamış ve tuzlanmamış olan çiğ ay çekirdeği yemeleri çok önemlidir. 100 gram ay çekirdeği içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
B1 Vitamini 1.838
B2 Vitamini 0.176
B4 Vitamini 54.991
B5 Vitamini 1.129
B6 Vitamini 1.344
B9 Vitamini 226.916
E Vitamini 31.178
PP Vitamini 15.694

Ay çekirdeği B grubu vitaminler yönünden çok zengin besin kaynağı olarak bilinmektedir. Bu sebeple de başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere insanların sağlığına olumlu yönde etkileri bulunmaktadır. Sinir sisteminin daha güçlenmesi ve iyi çalışması buna bağlı olan hastalıkların gelişimini azaltabilmesi için de gereklidir. Cilt hücrelerini de güçlendirdiği için hücre ölümünü meydana getirmeyecek ve yaşlılık belirtilerinin oluşmasını engelleyecektir. Yine cilt için çok önemli olan E vitamini de bol miktarda bulunduğu için cildin gerginliğini sağlayacaktır. Bu vitamin aynı zamanda da kan damarlarının güçlenmesinde etkili olur.

Ay Çekirdeğinin Besin Değerleri

100 gram ay çekirdeği 578 kalori olmaktadır. Kalori bakımından çok yüksek olması sebebiyle kilolu insanların çok fazla tüketmeleri önerilmektedir. Besin değeri çok fazla olması sebebiyle insanların bağırsakları üzerinde de önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Bağırsakları yavaş çalışan insanların sık sık kabız olmasına neden olur. İçerdiği besin değerleri sayesinde bağırsaklar daha hızla çalışacağı için kabızlık sorununu da ortadan kaldırır. 100 gram ay çekirdeğinde bulunan besin değerleri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg)
Protein 20.687 gr
Yağ 52.817 gr
Karbonhidrat 10.448 gr
Şeker 3.379 gr
Su 7.819 gr
Omega – 6 Yağ Asidi 31.769 gr
Omega – 9 Yağ Asidi 12.487 gr
Nişasta 7.084 gr
Demir 6.089
Çinko 4.909
Selenyum 52.884
Manganez 1.946
Kalsiyum 366.799
Fosfor 529.878
Sodyum 159.816
Magnezyum 316.617
Potasyum 646.909

Saçları güçsüz olan ve bu nedenle de saç dökülmesi ya da kırıkların yok olarak güçlenmesi için çinko bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca kalp kasının güçlenmesi ve kalp hastalıklarının oluşmasını engellemek konusunda yardımcı olacak mineraller de bulunuyor. Kanında demir eksikliği olan ve bu sebeple de anemi hastalığının gelişmesini önlemek için içerdiği demir sayesinde hastalık önlenecektir. Diş ve diş minesinin güçlenerek daha sağlıklı dişlere sahip olmanız içinde yeterli miktarda mineral içermektedir. İçerisinde protein maddesi çok fazla bulunduğu için daha çoğunlukla vejetaryen olarak bitkisel olarak beslenen insanların protein eksikliği olmaması içinde önerilmektedir. Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.