Tavuk ciğerinin Faydaları, İçerisinde bulunan Vitaminler ve Besin Değeri

Protein kaynağı olarak çok yüksek olması sayesinde sağlık açısından çok önemli vitaminler ve mineraller içerdiğinden kasların güçlenmesini sağlayan tavuk ciğerinin faydaları ve besin değerleri.

Tavuk Ciğerinin Faydaları

Tavuk Ciğerinin Besin Değeri

İyileştirici özelliğinin çok fazla olması sayesinde insanların sağlığında önemli rol oynaması ile bilinmektedir. Besin değerlerinin çok fazla olması sayesinde ve içerdiği doymamış yağları barındırması ile birlikte cilt, saç ve tırnak sağlığında önemlidir. Tavuk karaciğerinin kalp kasının güçlenmesi için önemlidir. Kolesterolün düşmesinde ve damarlarda plak oluşmaması için etkili olacaktır. İnsan sağlığına tavuğun ciğerinin faydaları şunlardır:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirecektir;
 • Dolaşım sistemi için faydalıdır;
 • Göz hastalıklarını önler;
 • Cilt kırışıklığını önler;
 • Kalp kasını güçlendirir;
 • Sindirim sistemini olumlu etkiler;
 • Tiroid hormonunun salgılanmasında etkilidir;
 • Zihinsel aktiviteyi arttırır;
 • Hafızayı güçlendirir;
 • Anemi hastalığını önler;
 • Yorgunluğun oluşmamasını ve daha enerjik hissetmeniz için önemlidir;
 • Duygusal sorunlara iyi gelir;
 • Çocuk gelişimi için önemlidir.

Tavuk ciğeri satın alınırken her zaman için taze olmasına dikkat edilmelidir. Her zaman için parlak ve bordo renkte olanlarını almanız gerekiyor. Bayatlamış ya da son kullanma tarihi geçmek üzere olan ciğerler tercih edilmemelidir. Ciğeri satın aldığınız zaman tazeliğinden emin olmalısınız. Tavuğun ciğerinin saklanması için her daim bol su ile yıkanmasının ve üzerinde olan kanının iyi bir şekilde temizlenmesinin ardından suyu süzülerek buzdolabı poşeti içerisine konulmalıdır. Buzdolabının alt bölmesi içerisinde en fazla 2 gün saklanmalıdır.

Derin dondurucuya konularak en fazla 2 ay içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Derin dondurucudan çıkartılması sonucunda, tüketilmesi gerekiyor ve çözüldüğü zaman bir daha derin dondurucuya konulmamalıdır. Bakterilerin üremesine neden olacaktır.

Tavuk Ciğerinde Bulunan Vitaminler

Tavuk ciğeri içerisinde insan sağlığı için gerekli olan hemen hemen bütün vitaminlerin ve minerallerin olması ile bilinmektedir. İçerdiği vitaminler insanların daha net görmesini, kalp kasının güçlenerek kalp krizinin önlenmesi için, alerjik reaksiyon gelişimini engellemek, kan hücrelerinin çoğalmasında ve üreme sistemi açısından ayrı bir önemi olması ile bilinmektedir. 100 gram tavuğun ciğeri içerisinde şu vitaminler bulunur:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 15
B1 Vitamini 0.6
B2 Vitamini 2
B3 Vitamini 12
B4 Vitamini 195
B6 Vitamini 1
B9 Vitamini 0.4
B12 Vitamini 0.1
C Vitamini 28
E Vitamini 0.8

İçerdiği vitaminler sayesinde insanların bağışıklığında önemli bir rol oynayacak olan B vitamini bol miktarda bulunması sayesinde insanların daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Göz sağlığı için önemli vitaminleri içermesi sayesinde göz hastalıklarının oluşmasını önleyecektir. Beyin aktivitelerinin güçlenebilmesi için ve insanların daha güçlü hafızasının olması için etkilidir. DNA sentezine yardımcı olacağı için insanların saçlarının güçlenmesi için önemlidir.

İnsanlarda varislerin gelişmesi için önemli olduğu kadar varis gelişmesi durumunda ise iyileştirici yönünden etkilidir. Sinir sisteminde bulunan hücrelerin yıpranarak zarar görmemesini ve daha da güçlenmesi için önemlidir.

Tavuk Ciğerinin Besin Değeri

100 gram tavuk karaciğerinin 137.7 kalorisi olmaktadır. Fakat pişirilmesi çok önemlidir. Yağda kızartılması sonucunda hem kalorisi yükseleceği gibi aynı zamanda da besin değerlerinin düşmesine de neden olur. Kemik gelişimi için çok önemli olduğu kadar diş minesinin güçlenmesinde de içerdiği elementler sayesinde önemlidir. Kan yapımında önemli olduğu kadar dolaşım sisteminin de güçlenmesini sağlar. İçerdiği demir sayesinde demir eksikliğinin de önüne geçer. 100 gram tavuğun ciğerinde şu besin değerleri bulunur:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Protein  25.78 g
Yağlar  6.43 g
Karbonhidrat 1.11 g
Su 65.22 g
Kolesterol 564 mg
Kalsiyum  10 mg
Demir 12.9 mg
Magnezyum 27 mg
Fosfor 442 mg
Potasyum 315 mg
Sodyum 92 mg
Çinko 4 mg
Bakır  0.5 mg
Manganez 0.4 mg
Selenyum 88.2 mg

İçerdiği mineraller sayesinde insanların yaşamakta olduğu kronik yorgunluğun oluşmamasını sağlamaktadır. Akciğer hastalıkları gelişimi ile birlikte ortaya çıkacak olan solunum sıkıntısının ortadan kaldırma yönünde etkili olduğundan mutlaka besin değerlerinin çok fazla olması sayesinde kızartmadan tüketilmelidir.

Tavuk karaciğerinin son derece yüksek kolesterol barındırmaktadır. Bu sebeple de kanında yüksek kolesterol bulunan insanların tavuk ciğerini çok fazla tüketmemeleri önerilmektedir. 3 yaşından küçük çocukların tavuk karaciğer yememeleri önerildiği kadar çok yaşlı insanların da almaması gerekiyor. Hormonların sentezlenmesinde etkili olduğu için saç sağlığının güçlenmesi, saçların dökülmesini durdurması ve tırnakların da kırılmasının önüne geçme konusunda çok faydalı olması ile bilinmektedir.  1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.