B4 Vitamininin Görevleri, Eksikliği ve Bulunduğu Besinler

B4 vitamini vücudun metabolizması üzerinde çok etkili olduğu kadar hücreler üzerinde de enerji sağlaması ile bilinen suda çözülen bir vitamindir. Faydaları, eksikliği ve bulunan besinler.

B4 Vitamininin Faydaları

B4 Vitamini

B4 vitamini kolin olarak da adlandırılan ve vücudun işlevi üzerinde çok etkili olan bir vitamin olmaktadır. Vücut tarafından sentezlenerek vücudun ihtiyacını karşılayacaktır. 1930’lu yıllarda keşfedilen B grubunda bulunan ve suda çözülen bir vitamin olarak bilinmektedir. Hücrelerin zarar görmesini engelleyecek olduğundan daha sağlıklı hücrelere insanların kavuşmasını sağlayacaktır. B4 vitamininin insan sağlığına faydaları şunlardır:

 • Asetilkolin üretimini sağlar;
 • Sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar;
 • Hücre zarlarını güçlendirir;
 • Ruhsal hastalıkları önler;
 • Kötü kolesterolün düşmesini sağlar;
 • Karaciğeri zararlı maddelerden temizler;
 • Zihnin daha hızlı çalışmasını sağlar;
 • Enerji verir.

Metabolizmanın daha hızlı olmasını ve insanların bu sayede daha hızla kilo vermelerinde etkili olacaktır. En çok kolin olarak isimlendirilen vitaminin kişilerin kolesterol dengesini sağlayacak olduğundan kalp krizinin oluşmasını engelleyecektir.

Bağırsaklar üzerinde çok etkili olduğu için bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bu sayede de insanlarda sık sık ortaya çıkacak olan kabızlığın oluşmasını engelleyecektir. Böbrekler üzerinde de çok etkili olması ile bilindiğinden böbreklerde taş oluşmasını engelleyecektir. Cilt sağlığında çok etkili olması ile bilinmektedir.

Hücrelerin zarlarını güçlendirdiği için hücrelerin ölümünü engelleyecek ve bu sayede de ölü hücrelerin birikmesi ile birlikte ortaya çıkacak cilt kırışıklığı ve hastalıkların oluşmamasını sağlayacaktır.

B4 vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

Yumurtanın sarısıYumurtanın sarısı1490 mg
Filizlenmiş BuğdayFilizlenmiş Buğday406 mg
Filizlenmiş pirinçFilizlenmiş pirinç300 mg
BezelyeBezelye250 mg
MercimekMercimek223 mg
Kavrulmuş Yer FıstığıKavrulmuş Yer Fıstığı162 mg
Yulaf EzmesiYulaf Ezmesi156 mg
Soyulmuş ArpaSoyulmuş Arpa139 mg
PatatesPatates66 mg
PortakalPortakal12 mg

B4 Vitamini Eksikliği

Doğal yollarla diğer bütün vitaminler gibi B4 vitamini de düzenli beslenen insanlarda eksikliği oluşmayacaktır. Fakat düzensiz beslenen, sigara ve alkol tüketen insanların bu vitamini yeterli kadar almaması sonucunda eksikliği ortaya çıkacaktır. Çocuklar ve yetişkinlerin sağlıklı bir birey olmaları için ihtiyacı olan vitamini yeterli miktarda almamaları sonucunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Çocuklarda gelişim bozuklukları;
 • Cildin erken yaşlanması;
 • Bağırsakların yavaş çalışması;
 • Kabızlık;
 • Mide bulantısı;
 • Kasların güçsüzleşmesi;
 • Kan şekerinde düşme;
 • Kötü kolesterolün yükselmesi;
 • Kansızlık;
 • Kronik yorgunluk;
 • Alerjik reaksiyonlar;
 • Stres;
 • Depresyon;
 • Bağışıklık sisteminde ciddi zayıflama.

Vitaminler insanları sadece fiziksel olarak etkilemeyip aynı zamanda da ruhsal problemlerinde gelişiminde önemli rol oynamaktadır. B grubu vitamin eksikliği olan hastaların sıklıkla uykusuzluk ve hafıza sorunları ciddi oranda görülmektedir. Ayrıca dolaşım sistemi üzerinde de çok etkili olduğundan insanlarda yüksek tansiyon gelişmesi, kolesterol yüksekliğinin oluşması ve damarlarda varis olmasına neden olacaktır. Eksikliği ile birlikte insanlarda sıklıkla vücutlarının değişik bölgelerinde ağrıların olmasına neden olacaktır. Özellikle de geçmeyen baş ağrılarının nedenleri arasında olmaktadır.

Vitamin doğal besinlerin tüketilmesi sonucunda bağırsaklarda emilerek vücudun ihtiyacı karşılanacaktır. Fazlası idrar yoluyla vücuttan atılır.

Bu vitaminin eksikliğinin olmasının nedenleri arasında kirli havada yaşamak, vitamin bulunan yiyeceklerin çok fazla pişirilmesi ya da kızartılması, uyuşturucu kullanımı ve işlenmiş besinlerin fazla tüketilmesi durumunda vitamin emilimi gerçekleşmeyecektir.

B4 Vitamininin Bulunduğu Besinler

İnsan sağlığına faydalı olan vitaminlerin günlük olarak alınması gerekmektedir. Düzenli beslenmeyen insanlarda eksikliği ortaya çıkar. Sağlığa çok faydalı olan kolin nelerde bulunur sorusu birçok insanın merak ettiği bir sorudur. Bu vitamin en çok şu besinlerde bulunur:

Yiyecek Adı 100 Gramda Bulunan Vitamin Değeri (mg)
Yumurta sarısı (1 adet) 1490
Karaciğer 550
Bezelye 250
Mercimek 223
Fıstık 162
Yulaf ezmesi 156
Dana Eti 122
Ispanak 22
Patates  66

En çok B4 vitamini yumurta sarısında bulunmaktadır. Çocukların ve yetişkinlerin vitamin eksikliği olmaması için 1 adet yumurta sarısı yemeleri önerilmektedir. Günlük ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Günlük kolin ihtiyacı insanların yağların metabolizmaya dönüşmesinde çok etkili olmaktadır. Karaciğerin bu zararlı yağlardan ve zararlı maddelerden arınmasında çok önemli rol oynamaktadır. İnsanların düzenli beslenmeleri durumunda dikkat dağınıklığının oluşmasını engelleyecek ve daha güçlü bir hafızaya da sahip olmalarını sağlayacaktır.

Alınması Gereken B4 Vitamini

Hem çocukların hem de yetişkinler için hayati önem taşıyan bir vitamin olarak bilinmektedir. Bu sebeple de günlük olarak alınması gereken ve hafızayı güçlendirmek için en önemli vitaminlerden biridir. Bir insanın günlük olarak alması gereken vitamin miktarı şu kadar olmalıdır:

Yaş Aralığı Alınması Gereken Miktar (mg)
0 – 1 Yaş 50 – 70
1 – 3 Yaş 70 – 90
3 – 7 Yaş 100 – 200
7 – 18 Yaş 200 – 500
18 Yaş Üzeri 500
Hamileler 700
Gebelikte 800

Yeterli düzeyde tüketilmesine rağmen insanların emilimini azaltacak sebepler olması durumunda bu vitamini içeren besinlerin daha çok tüketilmesi gerekmektedir. Şayet besinler yoluyla yeterli miktarda alınamaması durumunda mutlaka vitamin eksikliğini önleyebilmek için doktor kontrolünde takviye ilaçlar kullanılmalıdır.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.