Pirincin Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri

Hücrelerin yenilenmesinden ve kas sisteminin güçlenerek insanların kendilerini daha enerjik hissetmeleri için gerekli olan besin olması nedeniyle faydaları, vitaminleri ve besin değeri.

Pirincin Faydaları

Pirincin Besin Değeri

Kas sisteminin güçlenmesi için içerdiği besin değerleri sayesinde metabolizmanın çok hızlı bir şekilde enerjiye dönüştürmesi ile bilinmektedir. Çok düşük kalori içermesi nedeniyle insanların diyet listesi içerisinde bulundurmaları gerekmektedir. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri ile de bilinmektedir. Bu nedenle de yemeklerden sonra hazımsızlık olmamasını ve şişkinlik olmamasını sağlamaktadır. Pirinç ödem söktürücü özelliği ile de bilinmektedir. Bu sayede böbrek fonksiyonlarının daha hızlı çalışmasını ve böbrek hastalıklarının olmamasını sağlayacaktır. Pirincin insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Karaciğer enzimlerini arttırır;
  • Hastalıkları iyileştirici özelliği vardır;
  • Kan basıncının normale dönmesini sağlar;
  • Bağırsakların hızlı çalışmasında etkilidir;
  • Gazın vücuttan atılmasını sağlar;
  • İshali keser;
  • Yeni hücrelerin olmasında etkilidir;
  • Sivilce oluşmasının önüne geçer;
  • Kanserli hücrelerin azalmasını sağlar;
  • Mide duvarını güçlendirir.

Pirinç unu da insan sağlığına faydalı olması ile bilinmektedir. İçerdiği besin değerleri sayesinde kötü kolesterolün olmasını engelleyecektir. Kötü kolesterol sonucunda damarlarda plak birikmesi sonucunda temizlenmesini sağlar.

Pirinç satın alınırken her zaman için hangi yemeği ya da tatlıyı yapacaksanız ona göre seçmeniz gerekmektedir. Marketlerde satılan pirinç her zaman için son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Pirinç satın alındıktan sonra paketinden açılması ile birlikte küflenmemesi ve bozulmaması için bez torba içerisinde serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır.

Kaliteli bir pirinç olduğunu anlamak için sert bir zemin üzerine bir miktar koymalı ve sert bir alet ile pirinç ezilmelidir. Pirinçler toz haline gelene kadar ezmelisiniz. Sağlıklı olduğunu toz rengi belirleyecektir. Bembeyaz toz olması durumunda sağlıklı ve kaliteli olduğunu anlayabilirsiniz.

Pirinçte Bulunan Vitaminler

Her zaman için işlem görmemiş olan pirinç daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Besin değerlerinde kayıp olmaması sayesinde insanların tüketmeleri ile birlikte daha çok vitaminlerin ve minerallerin alınmasını sağlayacaktır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte zamanla insanların ciltlerinde kırışıklık olmasına neden olacak durumlar gelişebilir. Pirinç içerdiği vitaminlerin yoğun olması sebebiyle cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını sağlayacak vitaminleri de bulundurması nedeniyle önerilen bir besin kaynağıdır. 100 gram pirinç içerisinde şu vitaminler bulunur:

Vitamin Adı Besin Değeri (mg)
B1 Vitamini 0.08
B2 Vitamini 0.04
B3 Vitamini 3.3
B5 Vitamini 0.4
B6 Vitamini 0.2
B9 Vitamini 0019
E Vitamini 0.4

B grubu vitaminler yönünden zengindir. İnsanların saçlarının güçlenerek dökülmesini engelleyecek ve güçlenmesi ile birlikte saç kırılmasını da engelleyecektir. Tırnakların sağlıklı bir şekilde uzamasını ve kırılmasını önlemektedir. Aynı şekilde içerdiği B grubu vitaminler sayesinde de cilt hastalıklarının oluşmasını önleyecek ve diğer vitaminlerin de katkısı ile birlikte yaraların daha hızlanmasında etkili olur. Bu nedenle de sindirim sistemi hastalıklarına sahip olan insanların yemesi durumunda vitaminlerin mide semptomlarının oluşmasını engeller. Bu nedenle de her zaman için önerilen bir besin tablosunda da gördüğünüz gibi vitamin açısından zengin olması nedeniyle önerilmektedir.

Pirinç Besin Değeri

100 gram pirinç 344 kalori olmaktadır. İçerdiği mineraller sayesinde hücre zarının güçlenmesi başta olmak üzere sağlığa olan birçok faydası ile bilinmektedir. Metabolizmanın hızla enerjiye dönüştürmesini sağlayacak olduğundan midede çok fazla kalmayacaktır. İnsanların kilo vermek istemeleri sonucunda sağlıklı bir şekilde vermelerinde etkili olur. 100 gram pirincin şu besin değerleri bulunmaktadır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg)
Protein 6.7 g
Karbonhidrat 78.9 g
Fosfor 150
Potasyum 100
Magnezyum 50
Kükürt 46
Klor 25
Sodyum 12
Kalsiyum 8
Çinko 1.42
Manganez 1.25
Demir 1

Kanda demir minerali eksik olan kişilere bol miktarda demir içermesi sebebi ile pirinç yemeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca kalp hastalıklarının önlenmesi, damarlarda plak birikmesini engellemesi için de besin kaynağı bakımından zengin olduğu için mutlaka yenilmelidir. Diş ve kemikler için ayrı bir önemi olan fosfor, kalsiyum bakımından zengin olan yiyecek çocukların gelişimi ve yaşlılarda kemik yumuşaması olmaması için tavsiye edilen gıdalardan bir tanesidir.

Çinko eksikliği ile birlikte ortaya çıkan saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları gibi semptomların olması durumunda tüketecek olduğunuz kahverengi pirinç çinko ihtiyacınızın bir miktarını karşılar. Böylelikle daha güçlü olan saçların oluşmasını da sağlamaktadır.

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.