Pırasanın Faydaları, Bulunduğu Vitaminler ve Besin Değerleri

Pırasanın içerisinde çok miktarda lif bulunması sayesinde bağırsak sistemi açısından önemli olması ile biliniyor. Pırasanın faydaları, vitaminleri ve besin değerleri.

Pırasanın Faydaları

Pırasanın Besin Değerleri

Sindirim sistemi için en önemli gıdalar arasında bulunan pırasanın içerdiği lifler sayesinde bağırsakları da önemli oranda etkiler. Karaciğer fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyeceği için ve safra salgılanmasında da etkili olmaktadır.

Metabolizmanın hızlanmasında etkili olması sebebiyle insanların iştahlarının uyarılmasında da önemli bir yeri bulunmaktadır. Kalp damar hastalıklarının önlenmesi ve kasın güçlenerek kalp hastalıklarının önlenmesinde çok faydalıdır. Pırasanın insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Obeziteyi önler;
  • Ruhsal hastalıkları önleyecektir;
  • Enerji yükselmesini sağlar;
  • Depresyonu önler;
  • Anemi hastalığını engeller;
  • Hemoglobin üretimini arttıracaktır;
  • Hafızayı güçlendirir;
  • Konsantrasyonun fazla olmasını sağlar;
  • İdrar söktürücü özelliği vardır;
  • Demir eksikliğini giderir.

Pırasada insanların hastalıkları olması durumunda iyileştirici özelliği olması ile de bilinmektedir. Karaciğer ve safra kesesinin daha fonksiyonlarının hızlanması için önemlidir. Böbreklerde taş oluşumunu önlemektedir. Diyette olan insanların düşük kalorisi olması ve metabolizmanın hızlanmasında etkili olduğundan çok önemli bir besin kaynağı olmaktadır.

Kış mevsimi olarak bilinen pırasada birçok vitamin ve mineral bulundurması ile bilinmektedir. Pırasa seçilirken her zaman taze olanlarının seçilmesi gerekmektedir. Yapraklarının koyu yeşil olması ve alt kısmınında beyaz olmalıdır. Taze pırasa yıkanmadığı süre boyunca satın alındıktan sonra buzdolabı poşetinde 10 güne kadar saklanmalıdır.

Pişmiş pırasanın hemen tüketilmesi gerekmektedir. Pişmiş pırasada besin değeri kaybı olmadan en fazla 2 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Pırasada Bulunan Vitaminler

Bileşeninde bulunan vitaminler sayesinde birçok insanda ortaya çıkan vitamin eksikliğinin oluşmasını engellemektedir. Pırasa en çok içerdiği vitaminler sayesinde kan hastalıklarının oluşumunu engelleyecek, insanların sinir sisteminde güçlenme oluşmasını sağlar ve metabolizma üzerinde de etkili olması ile bilinmektedir. Özellikle de gebelikte pırasa ayrı bir yeri olması ile biliniyor. Çünkü bebeğin gelişiminde ortaya çıkacak olan normal olmayan durumların önlenmesini sağlayacak yararlı özelliklere sahiptir. 100 gram pırasa içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
PP Vitamin 0.8
H Vitamini 1.4
E vitamini 0.8
C Vitamini 32
B9 Vitamini 28
B6 Vitamini 0.3
B5 vitamini 0.1
B2 Vitamini 0.4
B1 Vitamini 0.1
A vitamini 3

Vitaminler bakımından yoğun olması sebebiyle insanların soğuk algınlığının oluşmamasını ve bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için vücutlarının direnç kazanmasını sağlayacak olan vitaminler bulundurmaktadır. İçerisinde vitaminler sayesinde hemoglobin sentezi için teşvik etmesi ile bilinen vitaminler sayesinde ayrıca içerisinde bulunan minerallerin emiliminde de etkili olmaktadır. Folik asit bulunması sayesinde insanların konsantrasyonunun artması için ve beyin hücrelerinin de artması için önemli olmaktadır. Özellikle de gebelik dönemi içerisinde bayanların ve bebeğin beyninin gelişimi için de önemlidir.

Pırasanın Besin Değeri

100 gram pırasanın 60.9 kalori bulunmaktadır. İçerdiği hem vitaminlerin hem de minerallerin çok yoğun olması sebebiyle ve düşük kaloriye sahip olduğundan özellikle de diyet yapanlar için önemlidir. Pırasada bulunan mineraller sayesinde kanda bulunan kötü kolesterolün dengelenmesinde etkili olacağından ve ateroskleroz seviyesinin de düzelerek damarlarda plak birikmesinin önlenmesi ile bilinmektedir. İçerisinde ki besin değerleri sayesinde kolesterol emiliminin yavaşlamasını sağlamaktadır. 100 gram pırasanın besin değeri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg)
Protein 2 g
Karbonhidrat 6.3 g
Nişasta 0.3 g
Su 88 g
Lif 2.2 g
Demir 1
Fosfor 58
Potasyum 225
Sodyum 50
Magnezyum 10
Kalsiyum 87

Besin değerlerinin çok yüksek olması sebebiyle insanlarda kansızlığa bağlı olarak anemi hastalığının gelişimi ile birlikte pırasanın yenmesi sonucunda demir eksikliğinin olmasını engelleyeceğinden anemi hastalığını önleyecek ve iyileşme sağlayacaktır. Aynı şekilde de bu minerallerin potasyum içerdiği için hem kalp sağlığını olumlu olarak etkileyeceğinden ve kalp sağlığını koruyacak olduğu için hipertansiyon hastalığının gelişimini de önleyecektir.

Bu besin değerleri aynı zamanda da iç organların da sağlıklı olmasını bilmektedir. Bu sebeple de insanların cilt hücrelerinin yenilenmesi, bağlarının güçlenmesi ve eklem ağrılarının azalması için önemli olmaktadır. Zamanla yaşa bağlı olarak ortada görülen kırışıklığın da olmasını engelleyecektir. Bu nedenle de hücrelerin yenilenmesinde etkili olduğundan kozmetik alanında da kullanılmaktadır. Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.