Tavuğun Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri

Tavuk etinin oldukça sağlıklı bir protein olması sayesinde bağışıklık sistemi başta olmak üzere dolaşım sisteminde güçlenme sağlamaktadır. Tavuğun faydaları, vitaminleri ve besin değeri.

Tavuğun Faydaları

Tavuğun Besin Değeri

Tavuk eti insan sağlığı için önemli olması sebebiyle birçok hastalığın önlenmesinde faydalıdır. İnsanların geçirdiği hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olacaktır. Kalp sisteminin üzerinde olumlu etkisi olacaktır. Bu nedenle de dolaşım sisteminin güçlenmesi ve ortaya çıkacak olan inme, kalp krizi riskinin olmasını engelleyecektir. Kansızlık nedeniyle ortaya çıkan anemi hastalığının oluşmamasında faydalıdır. Protein açısından çok zengin olması nedeniyle insanların diyetleri içerisinde çok önemlidir. Yenmesi durumunda mide tarafından kolaylıkla sindirilecektir. Tavuk etinin insan sağlığına faydaları şunlardır:

 • Mide asitinin azalmasını sağlar;
 • Böbrek fonksiyonlarını düzenler;
 • Sinir sistemini güçlendirecektir;
 • Stresle mücadele etme konusunda faydalıdır;
 • Enerjik olmanızı sağlar;
 • Yorgunluğu ortadan kaldırır;
 • Menopoz döneminde kadınların daha rahat olmasını sağlar;
 • Soğuk algınlığına iyi gelir;
 • Kemikleri güçlendirir;
 • Cildin daha sağlıklı hücreleri olmasını sağlar;
 • Tırnak kırılmasını önler.

Tavuk eti satın alırken her zaman için organik olarak yetişmiş bütün tavuk ya da etini tercih etmeniz gerekmektedir. Marketlerden daha çok alınan tavukların açıkta satılmaması ve özenle ambalajlanması çok önemli olmaktadır. Satın aldığınız tavuğun son kullanma tarihini kontrol etmeli ve son kullanma tarihi yaklaşanlar satın alınmamalıdır. Tavuk eti satın alındıktan sonra hemen pişirilmeyecekse buzdolabına konulmalıdır. 1 gün buzdolabının normal bölümünde kalabilir. Fakat daha sonra pişirecekseniz buzluğa koymalısınız.

Buzluğa koyduğunuz tavuğun etinin 6 ay içerisinde tüketilmesi çok önemlidir. Buzluktan çıkartılan bir tavuğun çözülmesi durumunda tekrardan buzluğa konulması bakteri oluşmasına neden olacağından çok tehlikelidir.  

Tavukta Bulunan Vitaminler

Sağlığa faydalı olan birçok vitamini bol miktarda içermesi sayesinde önerilen bir protein kaynağı olarak bilinmektedir. B grubunda bulunan ve başta kalp sağlığı olmak üzere birçok faydası olan vitaminlerin bol miktarda bulunmaktadır. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde insanların soğuk algınlığı ya da grip gibi kış aylarında yaşadıkları hastalıkların hızla iyileşmesi için tavuk eti ile yapacağınız su çok etkili olacaktır. 100 gram organik olarak yetiştirilen tavuk eti içerisinde şu vitaminler bulunur:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 0.07
B1 Vitamini 0.07
B2 Vitamini 0.15
B3 Vitamini 12.5
B5 Vitamini 0.8
B6 Vitamini 0.5
B9 Vitamini 0004
C Vitamini 1.8
E Vitamini 0.5

İçerisinde ki vitamin değerlerinde azalmaması için bütün bir tavuk en fazla 1 saat boyunca pişirilmesi gerekmektedir. Fakat diğer parçalarının ise besin değerlerinde azalma olmaması için yarım saatten fazla pişirilmemesine dikkat etmelisiniz.

Bağışıklık sistemi zayıflayan insanların daha çoğunlukla kış ayları olduğu zaman bağışıklık sistemi zayıf olan insanların sıklıkla hastalanmalarına neden olur. Fakat güçlü bir bağışıklık sisteminin olması durumunda vücutlarının direnç kazanmış olacağı için hastalıklara karşı da korunmuş olacaksınız.

Sinir sistemi zayıflayan insanlarda sıklıkla ruhsal problemler görülmektedir. Depresyon ve daha çoğunlukla da aşırı stres altında yaşayan kişilerde daha çok stresli olmalarına neden olacaktır. Bu nedenle de ruhsal hastalıkların önlenebilmesi için sinir sistemine çok iyi gelecek olan vitaminlerin tavuk eti ile birlikte alınması gerekiyor.

Tavuk Etinin Besin Değeri

100 gram tavuk etinin 244 kalori olması ile bilinmektedir. Beyaz et arasında en faydalı olarak bilinen tavuğun etinin içerdiği besin değeri çok yüksektir. Makro besinleri yüksektir. Bu sayede de insanların diyetleri içerisinde çok önemli bir besin olarak biliniyor. Tavuk etinin her zaman için mineraller bakımından da zengin olması ile biliniyor. Besin değeri çok yüksek olması sayesinde özellikle de gebelik dönemi içerisinde bebeğin ve annenin sağlığı açısından önemli olduğundan yenilmesi gerekmektedir. Metabolizmanın hızlandırıcı özelliği ile birlikte birçok insanın kilo verememe probleminin olmamasını sağlar. Ayrıca kişilerin 100 gram ızgara ya da haşlama yemesi sonucunda tok tutacaktır. 100 gram tavuk etinde bulunan besin değerleri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Protein 22.6 g
Su 59.5 g
Kalsiyum 33 mg
Fosfor 156 mg
Magnezyum 19 mg
Potasyum 163 mg
Sodyum 277 mg
Demir 1.6 mg
Kükürt  186 mg
Çinko 1.6 mg
Fosfor  165 mg
Klor 77 mg

Haftanın iki günü diyette olan insanların kızartma olmamak şartıyla yemeleri gerekmektedir. İçerdiği minerallerin zengin olması sayesinde kan basıncının normale dönmesinde faydalı olacak ve kalp kasının çok güçlenmesini sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki tavuk eti yağda kızartılması durumunda içerdiği hem vitaminlerin hem de minerallerin düşmesine neden olacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.