Vişnenin Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değeri

Vişne iyileştirici özelliği olan ve çok yüksek minerallerin ve vitaminlerin bulunması sebebiyle de insan sağlığına çok faydalı olması ile bilinen vişnenin besin değerleri.

Vişnenin Faydaları

Vişnenin Besin Değerleri

İnsanların meyve olarak tükettikleri fakat faydaları hakkında çok bilgiye sahip olmadıkları vişne antioksidan olması sayesinde iyileştirici özelliği fazla olan bir meyve olmaktadır. İnsanların enerjik hissetmeleri için ve metabolik süreçlerinin gelişmesinde çok önemli bir yeri vardır. Mevsiminde üretilen vişnenin insanların kendisini daha güçlü hissetmelerinde de özel bir yeri bulunmaktadır. Yüzyıllar boyunca bu meyvenin kansızlık nedeniyle ortaya çıkan anemi hastalığının tedavisi için kullanılmaktadır. Kan yapıcı özelliği sayesinde ortaya çıkan semptomların azalmasını da sağlayacaktır. Ayrıca taze vişnenin insan sağlığına faydaları da şunlar olmaktadır:

 • Kanın pıhtılaşmasını önler;
 • Koroner kalp hastalığını iyileştirir;
 • Kalp krizini önler;
 • Damarların güçlenmesini ve plakların temizlenmesini sağlamaktadır;
 • Ateş dürücüdür;
 • Soğuk algınlığında iyileşme sağlar;
 • Karaciğer fonksiyonlarını normalleştirir;
 • Mide kramplarını azaltır;
 • İştah arttırıcı özelliği bulunmaktadır;
 • Susuz azaltır;İdrar söktürücü özelliği vardır;
 • Obeziteyi önler;
 • Bağırsakların hızlı çalışmasını sağladığı için kabızlığı önler;
 • Solunum yollarını iyileştirir;
 • Hazımsızlığı ve şişkinliği önler.

Mevsiminde her zaman için taze vişne tüketilmesi önerilmektedir. Diğer aylarda ise kurusundan çay demleyerek yapmanız da çok faydalı olacaktır. Ayrıca vişne suyunun da içerdiği vitamin ve mineraller son derece etkili olur.

Vişne yaz meyvesi olarak bilinmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında yetiştiriliyor. Taze vişne seçerken her zaman için insanların dikkat etmesi ve uygun olan vişneleri seçmeleri önerilmektedir. Olgun vişneleri satın alınırken vişnelerin üzerinde herhangi bir leke olmaması gerekmektedir. Leke olması durumunda besin değeri bozulacaktır. Yumuşamış Vişnelerin besin değerlerinin kaybına neden olacağı için asla tercih edilmemelidir. Vişne satın aldıktan 2 hafta içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de buzdolabı poşetine konularak vişnenin buzdolabında saklanması önemlidir.

Derin dondurucuda da vişne saklanabilir. Bunun için olgun olan ve koyu renkte vişnelerin satın alınarak bol su ile yıkanarak kuruması beklenmelidir. Buzdolabı poşeti içerisine konularak derin dondurucuya koyabilirsiniz.  

Vişnede Bulunan Vitaminler

İçerisinde çok zengin bileşenlerin ve elementlerin olması ile bilinmektedir. Olgunlarından satın aldığınız taze vişne ya da katkı maddesi konulmadan yapılmış vişne suyunun da birçok vitamin içermesi ile bilinmektedir. Yararlı olan ve sağlığa iyi gelen vişnenin özelliği sayesinde gebelikte bebeğin anne karnında gelişiminin sağlıklı olması için de çok önemli olmaktadır. Kadınların adet kanamalarının çok olması durumunda vişne meyvesi sayesinde kanamanın normal olması da içerdiği vitaminlerin yoğun olması sayesinde sağlanacaktır. 100 gram vişne içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 0.07
B1 Vitamini 0.1
B2 Vitamini 0.03
B9 Vitamini 6
E Vitamini 0.32
C Vitamini 15
PP Vitamini 0.4
K Vitamini 1.154

İçerdiği vitaminler sayesinde antioksidan açısından çok zengin olması ile biliniyor. Bu sayede de insanların sinir sisteminin işleyişi çok önemlidir. Özellikle de cilt sağlığı bozulan, yaşlılık belirtileri ortaya çıkan ve kırışıklığından şikayet eden insanların vitaminler sayesinde belirtiler ortadan kalkmış olacaktır.

İçerdiği vitaminlerden bir tanesi olan C vitamini ise bağışıklık sisteminin daha güçlenerek insanların hastalıklara karşı korunması için vücutlarının direnç kazanmasında etkili olur.

Vişnenin Besin Değerleri

100 gram vişne 47 kalori olmaktadır. Bu sayede de kalorisi düşük olması sayesinde ve açlık hissini de bastıracak olduğundan tüketilmesi öneriliyor. Mevsiminde üretilen vişnenin %85’i sudan oluşmaktadır. Kurutulmuş vişne ise aynı mineralleri ve vitaminleri de barındırması sayesinde tazesinin mevsiminde olmaması durumunda diğer mevsimlerde ise kurusunun içilmesi önerilecektir. 100 gram vişne içerisinde şu besin değerleri bulunmaktadır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Protein 0.8 g
Karbonhidrat 1.3 g
Glikoz 10.3 g
Lif  0.5 g
Pektin 0.4 g
Organik asitler 2.4 g
Çinko  150 mcg
Florür 13 mcg
Bakır 100 mcg
Manganez 60 mcg
İyot 2 mcg
Demir 500 mcg
Fosfor 30 mcg
Sodyum 20 mg
Magnezyum  26 mg
Kalsiyum 37 mg
Potasyum 256 mg

İçerdiği besin değerlerinin yüksek olması sayesinde kan hastalıklarının oluşmaması için etkili bir meyve olduğu için kanda bulunan demir seviyesinde yükselme sağlayacaktır. Kalp ve damar hastalıkları tedavisinde çok önemli bir mineral olan potasyum barındırdığı için hastalara öneriliyor. 

Diyabet hastalığının oluşmasını önlemek içinde çok faydalı olması ile bilinir. Kemiklerin çok iyi gelişmesi için, sağlıklı iskeletin oluşabilmesi için de barındırdığı kalsiyum bulunmaktadır. Saç ve cilt sağlığında da etkili olan çinkonun bulunması sayesinde güçlenmesini sağlamaktadır. Saç dökülmesini durduracak olduğu için ve güçlenmesinde etkili olduğundan çinko eksikliği olanların da tüketmeleri gerekiyor.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.