Rokanın Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri

Roka sindirim sistemi üzerinde ve insanların sinir sisteminin güçlenmesinde yararlı olan salatalarda çok kullanılan rokanın faydaları, besin değeri ve içerdiği vitaminler.

Rokanın Faydaları

Rokanın Besin Değerleri

İçerdiği maddeler sayesinde insanların biyolojik olarak gelişiminde aktif rol oynaması ile bilinmektedir. Sindirimi zayıf olan insanlarda ortaya çıkacak olan sorunların giderilmesinde çok etkili olmaktadır. Mide tarafından kolaylıkla öğütülecek olduğundan midenin yorulmasını da engellemiş olur. Sinir sisteminde de çok önemli bir yere sahip olan besin değerlerini bulunduruyor. İnsanların salatalarda çok sıklıkla yedikleri rokanın bağışıklık sistemi üzerinde de önemli bir etkisi olması sebebiyle sık sık hastalanan ya da bağışıklığı zayıf olan insanların yemesi durumunda daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlar. Rokanın insan sağlığına ayrıca faydaları şunlardır:

  • Metabolizmayı hızlandırır;
  • Damarların güçlenmesini sağlar;
  • Hemoglobin seviyesini arttırır;
  • Kolesterolün azalmasını sağlar;
  • Kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller;
  • Yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar;
  • Mide ülserinin ilerlemesini önler.

Roka ilkbahar ve sonbahar döneminde ekilmekte olan ve 1 ay sonrasında toplanması gereken sebzedir. Toplanmasının ardından çok çabuk bozulacağı için kısa süre içerisinde insanların tüketmeleri önerilmektedir. Satın alındıktan sonra yıkanmadan bir poşet içerisine konularak en fazla 1 hafta içerisinde buzdolabında saklanmalıdır. Roka seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında her zaman için orta boy olanları tercih edilmeli ve yapraklarının renginin koyu yeşil olması gerekmektedir.

Sararmış olan roka içerdiği besin değerlerini yitirecek olduğundan tercih edilmemelidir. Rokayı yemeden önce her zaman sirkeli su içerisinde beklettikten sonra bol su ile yıkamanız önerilmektedir.

Rokada Bulunan Vitaminler

Metabolizma üzerinde çok etkili olan ve insanların metabolizmasının hızlanabilmesi için önemli vitaminleri bulundurmaktadır. Kan sağlığı için önemli olan vitamin sayesinde kansızlığı önleyecek, kanama olması halinde pıhtılaşma olmasını sağlayacak vitaminlerde bulunmaktadır. 100 gram roka içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 1.8
B1 Vitamini 0.044
B2 Vitamini 0.086
B5 Vitamini 0.436
C Vitamini 15
E Vitamini 0.43
K Vitamini 108.6
Kolin 15.3

Her gün düzenli olarak yemeklerde ya da salata içerisinde tüketilmekte olan roka insanların ihtiyacı olan birçok vitaminin çoğunu karşılamaktadır. Özellikle de K vitamini çok yüksek miktarda bulunması sebebiyle bu vitamin ihtiyacının neredeyse hepsini karşılaması ile bilinmektedir. B grubu vitaminlerin sadece fiziksel olarak faydalarının olmadığı ve sinir sistemini de güçlendirmesi sonucunda oluşabilecek ruhsal sorunları önlemesi ile biliniyor. Bu nedenle de insanlara önerilen sağlıklı bir besin kaynağı olmaktadır. C vitamini bilindiği üzere B grubunda bulunan vitaminlerin daha hızlı emilim olmasını sağladığı için ve bağışıklık üzerinde çok önemli olması sebebiyle özellikle de çocukların yemesi durumunda daha güçlenmesi ve bakteri ya da virüslerin insanlara bulaşmasını da önleyecektir.

Rokanın Besin Değeri

100 gram taze roka sadece 25 kalori olmaktadır. Bu nedenle de kilo vermek isteyen insanların hafif bir besin olması sebebiyle yemeleri öneriliyor. Tok tutması ve acıkmayı engellemesi ile biliniyor. Ayrıca mineralleri de yoğun olarak bulunduran rokanın insanların düşük enerjisinin yok olarak daha zinde kalmaları için vücudun yeterli miktarda enerji üretiminde önemli yer tutmaktadır. Roka her zaman için çiğ olarak yenmelidir. Çok fazla haşlanması durumunda içerdiği besin değerlerinde ve vitaminlerde azalma olur. 100 gram taze roka içerisinde bulunan besin değerleri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg)
Protein 2.6 g
Karbonhidrat 2.1 g
Su 91.71 g
Lif 1.6 g
Selenyum 0.3
Manganez 0.321
Bakır 76
Çinko 0.47
Demir 1.46
Fosfor 52
Potasyum 369
Sodyum 27
Magnezyum 47
Kalsiyum 160

İçerisinde bulunan güçlü maddeler sayesinde emziren anneler için çok önemlidir. Sütü az olan annelerin daha çok sütünün olmasını sağladığı gibi içerisinde ki vitaminler ve mineraller sayesinde de bebeğin sağlıklı olmasında önemli bir sebzedir.

Diyabet hastaları için önemli bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Çünkü kanda bulunan şekerin azalmasında ve şeker seviyesinin artmasını da engelleyecektir. Cilt sağlığının korunması için önemlidir. Cildin zamanla sıkılığını kaybetmesi sonucunda ortaya çıkacak sarkmaların oluşmasını önlemesi ile biliniyor.

Çok fazla sigara içen insanların ortaya çıkacak olan balgamı atmalarına yardımcı olacak balgam söktürücü özelliği olması ile bilinmektedir. Ayrıca sigara içen insanlarda oluşan kötü ağız kokusunu da rokanın kendisine has olan kokusu sayesinde önleyecektir. Afrodizyak özelliği ile de bilinmesi nedeniyle özellikle de erkeklerde olan cinsel isteksizliğin tedavisinde çok önemli olması ile biliniyor.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.