Maydanozun Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri

Anemi hastalığının önlenmesinde etkili olduğu kadar bağışıklık siteminin daha güçlenerek vücudun direnç kazanması için önemli olan maydanozun faydaları, vitaminler ve besin değerleri.

Maydanozun Faydaları

Maydanozun Besin Değeri

Alternatif tıpta insanların sağlığa olan faydalarının fazla ile bilinmesi sebebiyle tavsiye edilen bir besin olmaktadır. İştah kaybı yaşayanların daha iyi bir iştahının olabilmesi için ve göz sağlığını güçlendirerek görme sorunlarının oluşmasını önleyerek korunmasında faydalıdır.

Maydanoz faydaları arasında insanların metabolizmasının hızlanmasında etkili olacağından daha sağlıklı kilo vermelerinde faydalı olur. İltihap önleyici özelliği ile bilindiği kadar iltihabın kurumasında da önemli rol oynayacaktır. İyileşmeyen yaraların daha hızla iyileşmesinde etkili olan vitaminleri bol miktarda bulundurduğu için önemlidir. Maydanoz insan sağlığına olan faydalarını da şu şekilde sıralayabiliriz

 • Hazımsızlığı ve şişkinliği önler;
 • Cilt hücrelerini canlandırır;
 • Mide salgısını arttırır;
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir;
 • Sağlıklı kilo vermeye faydalıdır;
 • Böbrek hastalıklarını önler;
 • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır;
 • Kabızlığı önler;
 • Kötü kolesterolü azaltır;
 • Kalp kasını güçlendirir;
 • Akciğerleri güçlendirir;
 • Obeziteyi önler.

Maydanoz üretimi ülkemizde yılın her mevsiminde gerçekleştirilebilmektedir. Maydanoz toplanmasının ardından 4 ile 4 gün içerisinde taze kalabilir. Fakat daha sonrasında yaprakları sararacak olması sebebiyle içerdiği besin değerlerinde azalma meydana gelecektir. Maydanoz seçimi sırasında her zaman için koyu yeşil ve canlı görüntüsü olan tercih edilmesi gerekiyor. Yaprakları sararmış olanları asla almanız önerilmemektedir. Satın aldığınız maydanoz su bardağı içerisinde birkaç gün tazeliğini koruyarak saklayabilirsiniz.

Yaz aylarında satın aldığınız maydanozu ise yapraklarını güneşte kurutarak buzdolabı poşeti içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Maydanozda Bulunan Vitaminler

Bulunan vitaminler sayesinde insanların bağışıklığının güçlenmesi sonucunda daha dirençli olmasını sağlamaktadır. C Vitamini bol olması sayesinde hastalıkları önleyecek, bağışıklığın artmasını ve hastalıkların daha hızlanmasında etkili olur. Cilt sağlığı içinde önemli yeri bulunmaktadır. Cilt hücrelerinin çoğalmasında, yenilenmesinde ve yaşlılık belirtilerinin oluşmasını önlemektedir. 100 gram maydanoz içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar (mg)
A Vitamini 0.95
B1 Vitamini 0.5
B2 Vitamini 0.05
B3 Vitamini 16
B5 Vitamini 0.5
B6 Vitamini 0.2
B9 vitamini 0.11
C vitamini 150
E Vitamini 1.8
K Vitamini 1.6

İnsanların günlük vitamin ihtiyaçlarının büyük bir oranda karşılaması ile bilinmesi nedeniyle bağışıklık sisteminde önemlidir. Özellikle de çocukların C vitamini eksikliği olan insanların sık sık hastalanmasına neden olacağı için vitamin eksikliğini önleyecektir. B grubuna ait olan vitaminlerin yoğun olarak görülmesi sebebiyle sinir sisteminin güçlenmesi yönünde etkili ve faydalı olacaktır.

Depresyon olması durumunda iyileşme sağlayacağı gibi aynı zamanda da ruhsal hastalıkları da önlemesi ile bilinmektedir.

Cilt sağlığı için önemlidir ve cilt hücrelerinin yenilenmesi için önemli vitamin olan E vitamini bulundurması sebebiyle de cilt kırışıklığının oluşmasını engeller. Ayrıca kan hücrelerinin çoğalmasında ve kansızlığın önlenmesi ve kan hastalıklarının da iyileşmesi için önemli olan K vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

Maydanozda Bulunan Besin Değerleri

Maydanozda bulunan lif bakımından zengin olması sayesinde bağırsak sisteminin güçlenmesi ve daha hızlı çalışmasını sağlayacağı için kabızlık oluşmasını önlemektedir. Ayrıca diğer içerdiği mineraller sayesinde de erkeklerde ortaya çıkacak olan prostat hastalığının oluşumunu önlemesi ile bilinmektedir. Göz sağlığına çok iyi gelecek olan mineraller sayesinde görme sorununu ortadan kaldırmaktadır. Minerallerin faydaları arasında ayrıca gastrit hastalığının gelişimini önleyeceği gibi belirtilerin de azalacağı bilinmektedir. 100 gram maydanozda bulunan besin değerleri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg)
Su 85 g
Karbonhidrat 7.6 g
Protein 3.7 g
Diyet lifi 2.1 g
Nişasta 1.2 g
Potasyum 800
Kalsiyum 245
Fosfor 95
Magnezyum 85
Sodyum 34
Demir 1.9
Çinko 1

100 gram maydanoz 36.1 kalori içermesi ile bilinmektedir. Bu nedenle de düşük kalorili bir besin olarak biliniyor. İçerdiği besin değerlerinin fazla olması ile birlikte başta insanların demir eksikliği yaşamaları durumunda eksikliğin giderilmesini sağlayacaktır. Ayrıca kalsiyum içerdiğinden kemiklerin yumuşamasını önleyeceği gibi aynı zamanda da güçlendirir. Ayrıca kalp kası içinde çok önemli bir mineral olan potasyum bol miktarda içermesi sebebiyle kalp hastalıklarının oluşmasını önlemesi ile biliniyor. Bu nedenle de özellikle de ailesinde kalp hastalığı olan insanların kalp sağlığını koruması için ve hastalıkları önleyebilmesi için önerilmektedir.  1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.