Armutun İçinde Bulunan Vitaminler, Mineraller ve Faydaları

Armut insanlar tarafından düzenli ve yeterli düzeyde tüketildiği zaman oldukça faydalıdır. Sağlık bakımından faydalı olan birçok vitamin ve mineral sahibidir.

Faydaları

Ruh Sağlığı

Meyvenin ortalama büyüklüğü günlük bakır oranımızın yaklaşık yüzde 15’ini sağlar. Bakır, merkezi sinir sisteminin sağlığı için gerekli olan önemli bir minerallerden bir tanesidir. Bakır iyonları, sinirsel sinapslardan sorumlu olan bileşeni etkiler. Bu sayede insanlar bilgileri öğrenme ve hatırlama yeteneği konusunda destek alır. Meyvelerinde bulunan antioksidan quercetin de bizi Alzheimer hastalığından korunma sağlar.

Kalp

Günde üç veya daha fazla armutun tüketilmesi, maküler dejenerasyon riskini azaltır. Bu durum yaşlılarda görme kaybının ana sebebidir. Bu meyveler iyi bir glutatyon kaynağıdır, yüksek tansiyonu kontrol eden ve felç riskini azaltan bir antioksidandır. Kalp sağlığını koruyan mineral olan potasyum içerirler. Quercetin ayrıca kalp hastalıklarına yol açabilecek arterlerin zarar görmesinin önüne geçer. Armutlarda yüksek düzeyde bir pektin, vücuttaki kötü kolesterol miktarını azaltır.

Kemik ve Boğaz Sağlığı

Armutlar, bor içerir, vücudun kalsiyumu koruyan bir minerali vardır. Antienflamatuar özellikleri, solunum organlarımızın düzgün çalışması için önemli olan balgamı vücuttan temizlemeye yardımcı olur. Boğazınızı ve ses tellerini sakinleştirmek için buzdolabından değil dışarıdan bir armut ve bal infüzyonu içmekte fayda vardır. Boğaz ile ilgili sorunları önlemek için günde iki kez armut suyu içilmesi gerekir.

Pürüzsüz ve Yumuşak Cilt

Bu meyve şeker dalgalanmalarını önleyen lifli besinlerle doludur. Yüksek bir şeker seviyesi, cildi pürüzsüz ve esnek kılan bir proteine kolajen zarar verebilir. Yağlı bir cilde sahip olan kişiler armutları yüz maskesi olarak kullanabilir. Bu maskeyi hazırlamak için;

  • Bir armut püresi içine bir çay kaşığı bal ve çırpılmış krema eklenmesi gerekir.
  • Karışım yüz ve boyun üzerine uygulanmalıdır. Ardından bu maske 15 dakika kadar bekletilir.
  • Bekleme süresinin dolması ile ılık su ile durulanmalıdır.

Meyvelerde bulunan mineraller asitleri nötralize etmeye yardımcı olur ve cildin pH dengesini düzenlemede etkilidir. Bu meyveler, çok sayıda vitamin ve mineral nedeniyle akne tedavisi için tavsiye edilir. Bu meyve bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlar. Cildin sivilce, akne ve diğer cilt enfeksiyonlarına karşı savaşmasına izin verir.

Saçlar İçin

Armutlar, sağlıklı saçları korumak için yararlı çeşitli besinlerin içeriğine sahiptir. Olgun armutlar saç derisini besleyen ve saç köklerini nemlendiren doğal şeker glisit içerir. Armutların nemlendirici özellikleri, kafa derisinin kurumasını azaltmak için yarar sağlamaktadır. Bu kepek, sedef ve peeling ortadan kaldırmak için yardımcı olur. Bu meyve çeşitli saç maskelerinde başarıyla kullanılmaktadır.

Vitaminler

Ham formdaki meyvelerin sağlık açısından büyük faydaları vardır, çünkü her gün vücudu desteklemek için gerekli olan birçok mikro besin içerir, bu nedenle potasyum, sodyum, kalsiyum, silikon ve demir gibi meyvelerde özellikle bol miktarda yer alır. Bu kimyasal bileşim nedeniyle, armut hemoglobin düzeyini artırabilir ve anemi riskini azaltabilir. Armutta hangi vitaminlerin bulunduğuna dair daha fazla bilgi tablodan bulunabilir.

100 gram ürün başına

Vitamin mg içeriği

A vitamini

0.002

 Vitamin B1

                           0.02

 Vitamin B2

                            0.03

B5 vitamini

0.05

B6 Vitamini

0.03

Vitamin B9

0.002

C vitamini

      5

 E vitamini

   0.4

 Mineral İçeriği

100 gram ürün başına

Mineral içeriği mg

Potasyum

155

Kalsiyum

19

Fosfor

16

 Sodyum

14

 Magnezyum

12

Kükürt

6

 Silikon

6

Demir

2.3

Zararları

Armudun tüm olumlu özelliklerine rağmen, bu meyve aşırı düzeyde tüketildiği zaman vücuda zararlı olabilme özelliğine sahiptir. Bu nedenle meyve posasının sert selüloz içerdiği gerçeğiyle ilgili bazı kontrendikasyonlar vardır. Herkes muhtemelen bazı çeşitlerde hatta göbeğe daha yakın olan, etli ve yumuşak, sert taneler içeren çeşitleri sever. Yalnız bu granüller midede çözünmez ve sağlıklı bir mide durumunda bağırsakların temizlenmesine katkıda bulunur. Aynı durumda bir kişi anamnezde kronik ülser, gastrit, pankreatit, armut kullanımı konusunda büyük bir dikkatle olmalıdır. Bir armut meyvesinin kabuğunda olduğu gibi dışkının konsolidasyonuna katkıda bulunan çok miktarda tanen içermektedir. Özellikle kabızlıktan muzdarip insanlara zararlıdır. Kilo kaybını destekleyen armut yaprağından gelen çay çeşitleri temizleyici ve idrar söktürücü etkisinin zarar verebileceği, kolik oluşumuna neden olabileceği için böbrek taşı olanlarda kontrendikedir. Armudu yatmadan önce tüketmeme dikkat etmek de oldukça önemlidir. Çünkü çok miktarda selüloz sindirimi yavaşlatabilir ve şişmeyi tetikleyebilir. Aynı durumlardan kaynaklı olarak bu meyve hamile ve emziren kadınlar tarafından da kesinlikle tüketilmemelidir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.