Brokolinin Faydaları, Besin Değerleri ve Vitaminler

Hücre yapısının korunmasında ve kalp damar sağlığının dostu olan brokoli içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde sağlığa çok faydalıdır. İçerisinde bulunan vitaminler ve besin değerleri.

Brokolinin Faydaları

Brokolinin Besin Değerleri

Antioksidan bakımından çok zengin olması sayesinde kalp sağlığı için çok faydalıdır. Sindirim sisteminin daha hızlandıracak ve bu sayede diyette olan insanların metabolizmalarını hızlandırdığı için diyet içerisinde yer almaktadır. Ölü hücrelerin vücuttan atılmasında etkili olduğu kadar kanserli hücrelerin oluşmasını da engellemesi ile bilinmektedir. Brokolinin insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Kalp krizini önler;
  • Kemik dokusunu güçlendirir;
  • Tiroid bezlerinin normal çalışmasında etkilidir;
  • Katarak oluşumunu ve göz kuruluğunu önler;
  • Serotonin hormonunu arttırır;
  • Bağırsakların temizlenmesinde etkilidir;
  • Cildin yaşlanmasını engeller.

İçerisinde barındırdığı mineraller sayesinde sinir sisteminin daha güçlü olmasında etkili olacaktır. Kışın tüketilmesi durumunda bağışıklığın güçlenerek insanların hastalığa yakalanmasını engelleyecektir. Lif bakımından zengin olduğu için insanların bağırsaklarının daha iyi çalışmasını ve kabızlığın oluşmasını engelleyecektir.

İçerisinde metionin bulunması sayesinde kötü kolesterolün azalmasını sağlayacaktır. Bu sayede de damarlarda plak birikmesi oluşmayacağı için insanların kalp krizi geçirme olasılığı da olmayacaktır. Karaciğer çalışmasında etkili olduğu için safra üretimini sağlar ve karaciğerin zararlı toksinlerden daha hızlı arınmasını sağlamaktadır.

Brokolinin yaklaşık olarak %90’ı su olmaktadır. Geri kalan %10 ise protein, mineraller, vitamin ve lif olmaktadır.

Brokolide Bulunan Vitaminler

Brokoli kış sebzesi olarak bilinmektedir. İçerdiği vitaminlerin ve minerallerin en yoğun olduğu dönemler ocak, şubat ve mart ayları olmaktadır. Her zaman için satın alınan brokolinin koyu yeşil olmasına dikkat edilmeli ve sararmış brokolinin besin değerlerinin düştüğü bilinmelidir. Mevsiminde brokoli alınarak haşlandıktan sonra buzlukta 6 ay boyunca saklanabilir.

Tam bir vitamin ve mineral deposu olarak bilinmektedir. Bu sayede de hayatlarının daha sağlıklı olmasını sağlayacak olan sağlığa yararlı olan vitaminlerin doğal yollarla alınmasını sağlayacak bir sebze olmaktadır. Kalori olarak düşük olan brokolide hangi vitaminler var sorusu sıklıkla sorulmaktadır. 100 gram brokoli içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 386 IU
B1 Vitamini 0,071 mg
B2 Vitamini 0.117 mg
B5 Vitamini 0.573 mg
B6 Vitamini 0.175 mg
B9 Vitamini 63 μg
C Vitamini 89.2 mg
E Vitamini 0.78 mg
K Vitamini 101.6 mg
Pp Vitamini 1.107 mg

Yüksek oranda A vitamini olması sayesinde insanların göz sağlığını koruyacak ve antioksidan bakımından çok zengin olması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve doku yenilenmesini de sağlayacaktır.

Brokoli içerisinde B grubu vitaminleri bol miktarda bulundurması ile bilinmektedir. Bu sayede insanların kendilerini yeterli miktarda enerjik hissetmelerini sağlayacaktır. Ayrıca insanlarda ortaya çıkacak olan unutkanlık gibi rahatsızlıkların da beyin sağlığına faydalı olduğu için brokoli içerisinde bol miktarda bulunur.

Alınması gereken C vitamininin büyük bir oranda karşılayacaktır. C vitamininin en çok bağışıklık sisteminin güçlenerek insanların hastalanmasını önleyecektir. Daha çoğunlukla kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı gibi hastalıklar olması durumunda vitaminin alınması ile birlikte daha hızlı iyileşme sağlanacaktır.

Brokoli Besin Değeri

100 gram brokoli sadece 26 kalori olması ile bilinmektedir. Bu sayede de diyetlerin vazgeçilmez sebzesi olarak diyetisyenler tarafından önerilmektedir. 100 gram brokolinin besin değerleri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar
Potasyum 316 mg
Kalsiyum 47 mg
Magnezyum 21 mg
Sodyum 33 mg
Fosfor 66 mg
Demir 0,73 mg
Manganez 0.21 mg
Bakır 49 μg
Selenyum 2,5 μg
Çinko 0.41 mg
Lif 3 g
Karbonhidrat 2.51 g
Protein 3.3 g

Küçük çocuklara püre halinde yapılarak yedirilmesi sonucunda bebeğin gelişiminin daha sağlıklı olmasında etkili olacaktır. Unutulmamalıdır ki brokolinin besin değerlerinden faydalanmak için sebzenin klorsuz su içerisinde 5 ya da 7 dakika kaynatılması gerekmektedir. Daha uzun süre kaynatılmaması gerekmektedir.

Toksinlerin vücuttan atılması konusunda etkili olan ve detoks etkisi sayesinde cildin erken yaşlanmasını geciktirecektir. Besin değerleri ile birlikte insanların göz sağlığını koruyacak ve iltihap oluşması durumunda vücudun daha hızlı iltihaptan arınmasını da sağlayacaktır.

Vücudun ihtiyacı olan birçok vitaminin ve mineralin karşılanmasında etkili olan brokolinin kabızlığı önlemesi ile bilinmektedir. İshal olan kişilerin brokoliyi tüketmemeleri önerilmektedir. Kilo vermek isteyen insanlarda sıklıkla kendilerini halsiz hissetmelerine neden olur. Bu sebeple de brokolinin içerdiği besinler sayesinde daha enerjik hissetmelerini sağlayacaktır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.