Elmada Bulunan Vitaminler ve Faydaları Nelerdir?

Metabolizmanın hızlanmasında etkili olan ve kalori bakımından da düşük olduğu için diyetlerin vazgeçilmezi olan elmanın içerisinde bulunan vitaminler ve faydaları.

Elmada Bulunan Vitaminler

Elmada Bulunan Vitaminler

Düşük kalorili bir yiyecek olması sayesinde insanların sağlığına faydaları ile bilinen bir meyve olmaktadır. 100 gramında yaklaşık olarak 48 kalori bulunmaktadır. Bu sebeple de içerisinde bulunan insan sağlığına faydalı olan elementler sayesinde uzmanlar tarafından önerilen bir yiyecek olmaktadır. Yaz aylarında ve kış mevsimi geldiği zaman her gün birkaç adet tüketilmesi önerilmektedir. Besin değeri yüksek olduğu için ve düşük kalorisi sayesinde gün içerisinde tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle de diyette olan insanların daha hızlı bir metabolizmaya ulaşmaları üzerinde etkili olması sebebi ile diyetisyenler tarafından önerilmektedir.

Elmanın etkileri arasında insanların kendilerini daha canlı ve enerjik hissetmelerinde çok önemlidir. Cilt sağlığında ve tırnakların güçlenerek kırılmasını önlemesi ile biliniyor.

Sindirim problemi yaşamakta olan kişilerin daha çoğunlukla kabızlık problemi yaşaması sorununu da elma sayesinde önlemeleri mümkün olacaktır.

Elma içerisinde sadece insan sağlığına faydalı olan vitaminler bulunmamaktadır. Aynı zamanda da mineraller bakımından da çok zengin olması ile bilinmektedir. Bir tane elma içerisinde bol miktarda şu mineraller bulunmaktadır:

 • Kalsiyum;
 • Potasyum;
 • Demir;
 • Magnezyum;
 • Çinko;
 • Fosfor;
 • Kükürt;
 • Klor;
 • Bor.

Lif bakımından çok zengin olması ile biliniyor. Bu sayede de bağırsakların normal çalışmasını önlemektedir. Vitaminleri bol miktarda bulunduran ve metabolizma üzerinde etkili olması ile bilinen elma yetiştirildiği bölge ve depolanma koşullarına göre içerdiği vitamin miktarlarında değişiklik göstermektedir.100 gram elma içerisinde bulunan vitaminler şunlardır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0005 mg
B1 Vitamini 0.03 mg
B2 Vitamini 0.02 mg
B5 Vitamini 0.07 mg
B6 Vitamini 0.08 mg
B9 Vitamini 0002 mg
C Vitamini 10 mg
E Vitamini 0,0002 mg
K Vitamini 0002 mg
Pp Vitamini 0.3 mg

B grubuna ait olan vitaminler içerisinde barındırmaktadır. Bu sebeple de vitamin eksikliği yaşamakta olan insanların doğal yollarla vitamin değerlerinin normal olmasını istemeleri durumunda besinleri tüketmelidir. Elmanın vitamin deposuna girer. Besinler arasında içerisi bol miktarda su olan, yağ içermeyen ve düşük kalorisi sayesinde insanlara sağlıklı olan en önemli gıda olmaktadır.

Elmadan üretilen elma sirkesi de tam bir besin deposu olarak bilinmektedir. Metabolizma üzerinde etkisi oldukça fazladır. Ayrıca salatalara da kullanılan elma sirkesi içerisinde şu vitaminleri bulundurmaktadır:

 • A vitamin;
 • B1, B2, B6, B12 vitaminleri;
 • E vitamin.

Elma sirkesinin yararları arasında antioksidan bakımından çok zengin olması sayesinde insanların bağışıklık sistemi ve kalp kası üzerinde çok etkili olmaktadır. Ayrıca güne başlarken bir yemek kaşığı içilmesi durumunda insanların kendilerini yeterli miktarda enerjik hissetmelerinde de son derece önemlidir.

Elmada Bulunan Vitaminlerin Faydaları

A Vitamin: Gözlerin daha net görmesinde en etkili olan vitaminlerden bir tanesi olmaktadır. Retinanın sağlıklı olması için yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Eksikliği sonucunda ciddi rahatsızlıkların olmasına neden olur. Gece körlüğü eksikliği sonucunda en çok görülen hastalıkların başında gelmektedir. Cilt sağlığı için önemli olan vitaminin kırışıklığın ve cilt hücrelerinin ölmelerini engeller.

B1 Vitamin: Kalbin düzenli olarak fonksiyonu üzerinde çok etkilidir. Eksikliği sonucunda insanların kalp ve damar sağlığı ciddi oranda etkilenecektir. Gıdalarda bulunan enerjinin sindirilmesinde çok etkili olmaktadır. Eksikliği sonucunda ise enerji kaybı görülecek ve zihinsel işlevlerinde azalma oluşacaktır.

B2 Vitamin: En çok sindirim sistemi üzerinde etkili olması ile bilinen suda eriyen bir vitamin olmaktadır. Elma içerisinde de bulunan proteinlerin metabolizmasında enerjiye dönüşmesini sağlamaktadır. İnsanlarda eksikliğinin gelişmesi ile birlikte sinirsel problemlerin oluşmasına neden olacak ve başta depresyon ya da unutkanlık sıklıkla görülen sorunlar arasında olmaktadır.

B5 Vitamin: Tek hücrelerin gelişiminden ve sağlıklı olmasından çok önemli olması ile bilinmektedir. Yorgunluğun oluşmasının nedenleri arasında vitamin eksikliği nedeni ile oluşmaktadır. Cilt üzerinde ortaya çıkan yaraların geç iyileşmesi ve cildin kuruluğunda oluşmasını engelleyen bir vitamindir. Kolesterolü kontrol ettiği için de yeterli miktarda alınması gerekiyor.

B6 Vitamin: Metabolik reaksiyonlar üzerinde etkili olduğu için insanların metabolizmasını düzenlemektedir. Kan yapıcı özelliği olduğu kadar kalbin güçlenmesinin ve korunmasını da sağlayacaktır. Daha çoğunlukla vitaminin kadınlar üzerinde daha etkili olması ile biliniyor. Gebelik dönemi içerisinde ortaya çıkan bulantıyı önleyecektir.

B9 Vitamin: Folik asit olarak bilinen ve hücrelerin oluşumunda en etkili olan vitamindir. Hamilelik dönemi içerisinde eksikliği ortaya çıkması durumunda bebeğin sorunlu olarak dünyaya gelmesine neden olacaktır. 

C Vitamini: Bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak insanların soğuk algınlığı gibi hastalıkların gelişmesini önleyeceği gibi aynı zamanda da hastalık olması durumunda hızla iyileşme sağlayacaktır. Cilt üzerinde kolajen üretilmesinin ve bağ dokularının da güçlenmesini sağlayacaktır.

E Vitamin: Kırmızı kan hücreleri üzerinde etkili olan ve oluşmasını sağlayacaktır. En çok cilt üzerinde etkili olan ve yaşlanmayı geciktirecektir. Bağışıklığın güçlenerek insanların hasta olmamasını sağlar. 

K Vitamin: Yağda eriyen ve vücutta depolanacak vitaminler arasında bulunmaktadır. Kanama olması durumunda pıhtılaşmanın oluşmasını ve bunun sonucunda da kanamayı durduracak bir vitamindir.

Pp Vitamin: En çok metabolizmanın yenilenerek daha hızlı çalışması üzerinde etkili olacaktır. Eksikliği sonucunda insanların ruhsal sorunlarının olması ve depresyon belirtileri ortaya çıkar.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 3,67en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.