A Vitamini Bulunan Meyveler ve Sebzeler Hangileridir?

Sağlığa faydalarının çok olduğu ve eksikliği sonucunda kalıcı hastalıkların olmasına neden olacak A vitamininin bulunduğu sebzeler ve meyvelerin listesi.

A vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

Balık yağıBalık yağı30 mg
Taze yılanbalığıTaze yılanbalığı1043 mcg
Tatlı patatesTatlı patates709 mcg
TereyağıTereyağı684 mcg
Ton balığıTon balığı655 mcg
Kıvırcık lahanaKıvırcık lahana500 mcg
MaydanozMaydanoz421 mcg
KaymakKaymak411 mcg
Yumurtanın sarısıYumurtanın sarısı381 mcg
KişnişKişniş337 mcg
PeynirPeynir288 mcg
Kırmızı havyarKırmızı havyar271 mcg

A Vitamini Olan Meyveler

A Vitamini İçeren Yiyecekler

Çocukların ve yetişkinlerin hayatlarını sağlıklı devam ettirmeleri için günlük olarak almaları gereken A vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin daha çoğunlukla insanların hayvansal gıdalar ve bitkisel gıdalar aracılığıyla alacaktır. Eğer bir insan düzensiz beslenmesi sonucunda vitamin eksikliğinin olmasına neden olacaktır. Vitaminin faydaları arasında D vitamininin emilimini arttırmak ve daha çok vücudun D vitaminini almasını sağlamak bulunmaktadır. Eğer insanlar düzensiz beslenmesi halinde bu vitamin eksikliği ortaya çıkar. Bunun sonucunda da insanlarda başta göz sağlığı ve cilt sağlığı olmak üzere birçok rahatsızlığın olmasına neden olacaktır. A vitamininin insan sağlığına faydaları şunlardır:

  • Göz sağlığını korur;
  • Cilt hücrelerini yeniler;
  • Cilt kuruluğunu önler;
  • Bağışıklığın güçlenmesini sağlar;
  • Saçların dökülmesini durdurur;
  • Kemik sağlığında etkilidir;
  • Kanserli hücreleri önleyecektir.

İnsanların beslenmesi düzenli olması durumunda A vitamin eksikliği ortaya çıkmayacaktır. Fakat bazı rahatsızlıklarının olması sonucunda vitamin yağda çözülmesi nedeniyle yeteri kadar emilim göstermeyecektir. Bunun halinde da vitamin eksikliği ortaya çıkar. Ayrıca bilinmelidir ki insan sağlığına etkili olan ve çocukların gelişiminde önemli rol oynayan vitaminin fazla alınması durumunda da zararlı olacaktır.

Bu vitaminin diğer vitaminler gibi fazlasının idrar aracılığıyla vücuttan atılmayacağı ve karaciğerde depolanacağı için zehirlenme gibi bir çok durum ortaya çıkacaktır.

Kayısı: Besinler aracılığıyla bol miktarda A vitamini almanız mümkün olacaktır. İnsanların vitaminin eksikliğine neden olmaması için düzenli beslenmesi gerekmektedir. Meyveler arasında güneşte kurutulan ve gün kurusu ismi verilen kayısının vitaminin deposu olması ile bilinmektedir. Özellikle de gün kurusu kayısının insanların sindirim sisteminde de etkili olması ile bilinmektedir. Bir adet orta büyüklükte olan gün kurusunun içerisinde 674 IU miktarında vitamin bulunuyor. Bu sayede de insanların gün içerisinde yedikleri bir tane gün kurusu kayısının vitamin ihtiyacını karşılaması ile bilinmektedir.

Kavun: Mevsiminde üretilen kavun her zaman için meyveler arasında vitaminin bol olması nedeniyle insan sağlığında faydalı olmaktadır. Bu vitaminin alınabilmesi için yiyecek olduğunuz kavunun organik olarak üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Kavun içerisinde 1 diliminde 2,334 IU yaklaşık olarak bulunmaktadır. Bu sayede de bu vitamini alabilmek için bir dilim kavun yemek ihtiyacınızın büyük oranda karşılanmasını sağlayacaktır.

Mango: Son zamanlarda ülkemizde de sağlığa faydaları ile bilinen ve ithal bir meyve olarak bilinen mango meyvesi oldukça popüler olmaktadır. Göz sağlığına etkili olması ile bilinen ve bu sebeple de her gün bilinçli olarak yeterli miktarda tüketilmesi önerilen bu meyvenin fincan büyüklüğünde olan parçasında yaklaşık olarak 1,785 IU bulunmaktadır. Vitamin eksikliği olmaması için insanların mango yemeleri öneriliyor.

A Vitamini Olan Sebzeler

Havuç: A vitamininin en çok sebzeler içerisinde bulunması ile bilinmektedir. Havuç bunların en başında gelmektedir. İnsanların görme problemlerinin olmaması ve cilt sağlığının yerinde olması için mevsiminde üretilen havucun çiğ olarak yenmesi önerilmektedir. 1 fincan dilimlenmiş çiğ havuç içerisinde yaklaşık olarak 21.384 IU bulunmaktadır.

Tatlı Patates: Günlük olarak tüketilmesi gereken sebzelerden bir tanesinin de tatlı patates olarak bilinmektedir. Patatesin vitamin ihtiyacınızı karşılayabilmesi için mutlaka kabuğunun çok ince bir şekilde soyulması gerekmektedir. orta büyüklükte olan bir tane tatlı patates yaklaşık olarak 18.443 IU miktarında vitamini içermektedir.

Marul: Özellikle de salataların vazgeçilmezi olarak bilinen marul bol miktarda vitamin içermesi ile bilinmektedir. Bu sebeple de sağlığa faydası ile bilinen marul tüketilmesi bol miktarda A vitamini almanızı sağlayacaktır. 1 su bardağı doğranmış marul içerisinde 6,693 IU miktarında bulunmaktadır.

Ispanak: İnsanlarda demir eksikliği olması durumunda önerilen ıspanak aynı zamanda da bol miktarda vitaminleri de barındırmaktadır. Bir insanın vitamin eksikliğinin olmaması için ve sağlığının bozulmaması adına ıspanak yemeleri önerilecektir. Birçok insanın az haşlanmış ıspanak yemeleri sonucunda 1 fincan ıspanakta yaklaşık olarak 2,813 IU bulunması ile bilinmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.