D Vitamininin Bulunduğu Meyveler ve Yiyecekler

Başta kemik sağlığı olmak üzere insanların gelişiminde oldukça etkili olması ile bilinen ve çocuk gelişimi üzerinde de faydalı olan D vitamininin bulunduğu besinler.

D Vitamininin Bulunduğu Meyveler ve Sebzeler

D Vitamini İçeren Gıdalar

İnsan sağlığı için etkili olan vitaminlerin daha çoğunlukla yiyeceklerinden ve içeceklerinden alınacaktır. D vitamini ise kişilerin ihtiyacı olan %90 civarında vitaminin güneş ışıklarından alınması ile bilinmektedir. Yeterli kadar güneş ışığına çıkmayan insanlarda ise vitaminin eksikliği görülmektedir. Bu vitaminin güneş ışıklarından alınamaması durumunda insanların besinler aracılığıyla alması gerekmektedir. İnsanların vücutlarında etkili olan kemik sağlığında etkili olması ile bilinen kalsiyumun daha etkili olmasını sağlayacaktır. Kişilerin sinir sisteminde daha etkilidir. Birçok insanın ruhsal problemlerini önlemesi vitaminin yeterli düzeyde alınmasına bağlıdır. Metabolizma üzerinde de etkili olmaktadır. Daha hızlı ve sağlıklı çalışan bir metabolizmanın oluşmasını sağlayacaktır. Kişilerin D vitamini içeren meyveler tüketmesi durumunda günlük olarak bu vitaminini düzenli olarak almasını sağlamaktadır. Yeteri kadar güneş ışığına çıkmayan insanların D vitamini hangi meyvelerde bulunur tarzında bir soru akıllarına gelmektedir. Birçok insan hayvansal gıdalar aracılığıyla ve sebzelerde de bulunan bu vitamini almaları mümkün olacaktır. D vitamini içeren meyveler ve sebzeler şunlardır:

 • Greyfurt;
 • Portakal;
 • Havuç;
 • Limon;
 • Maydanoz;
 • Dereotu;
 • Buğday;
 • Güneşte kurutulmuş meyveler;
 • Isırgan otu;
 • Mantar;
 • Patates;
 • Karahindiba;

Kişilerin tenlerine doğrudan güneş ışığının değmesi çok önemlidir. Özellikle de çocuk sağlığında ve gelişiminde faydalarının saymakla bitmemesi ile de biliniyor. Bu sebeple de çocukların ve yetişkinlerin kolları ve bacaklarının direk olarak güneş ışığına değmesi çok önemli olacaktır. Uzmanlar tarafından gün içerisinde 10 ile 15 dakika boyunca güneşe çıkarak tenlerinin direk olarak güneşle temas etmeleri önerilecektir. D vitamini gelişim konusunda ve kanda bulunan kalsiyumun emilimini güçlendirerek kemik sağlığına faydasının olması konusunda etkili olacak bir vitamin olmaktadır. Eğer vitaminin eksikliğinin oluşması halinde birçok kişinin başta kemik sağlığı olmak üzere birçok rahatsızlığı yaşamasına neden olacaktır. Bu sebeple de vitaminin eksik olması halinde mutlaka doktor tarafından önerilecek takviye ilaç alarak vitaminin yeterli düzeyde olması gerekmektedir.

İçerdiği besinlerin düzenli tüketilmesi halinde birçok insanın bu vitamin eksikliği sonucunda ortaya çıkacak olan hastalıkların yok olmasını sağlayacaktır.

D Vitamini İçeren Hayvansal Gıdalar

Besinler aracılığıyla insanların vitamin ihtiyaçları yeterli miktarda almaları için besinler yoluyla almaları gerekmektedir. Birçok insanın yumurta kullanarak almaları durumunda vitamin ihtiyacının karşılanması sağlanacaktır. Yumurtanın özellikle de tereyağında yapılan omlet bu vitaminin bir kısmının karşılanmasında etkili olacaktır. 1 tane yumurtanın sarısında yaklaşık olarak 0.042 mg vitamin içermektedir.

Kırmızı havyar insan sağlığına olan faydaları ile bilinen bir besin olmaktadır. İnsanların günlük olarak düzenli tüketmeleri halinde vitamin ihtiyaçlarının da karşılanmasını sağlayacaktır. Bu sebeple de özellikle D vitamin eksikliği sonucunda belirtilerin ortaya çıkması halinde insanların kırmızı havyar tüketmeleri önerilmektedir.

Özellikle de vitamin eksikliği neticesinde ortaya çıkacak olan ruhsal sorunların hızla azalmasını da sağlaması ile biliniyor.

Vitamin deposu olarak bilinen bir hayvansal gıdalardan bir tanesi de sığır karaciğeri olarak bilinmektedir. Özellikle de D vitamini bakımından zengin olması ile biliniyor. Bu sayede de insanların kemik sağlığı açısından çok önemli olan bir besin olarak bilinmektedir. Bir insanın sığır karaciğerini ızgara olarak tüketmesi gerekmektedir. Sığır karaciğerin içerisinde bol miktarda demir ve protein olması ile de bilinmektedir. Yaklaşık olarak 100 gram karaciğerde 0,053 mg miktarında vitamin barındırmaktadır.

Ton balığı içerisinde bol miktarda Omega -3 yağ asidi barındırması ile bilinmektedir. İnsanların vitamin ve minerallerini almasında da özellikle etkili olması ile biliniyor. Bu sebeple de insanların gün içerisinde ton balığını tüketmesi sonucunda günlük olarak ihtiyacı olan D vitamininin yarısını karşılaması mümkün olacaktır.

Deniz ürünlerinde vitaminin bol miktarda bulunması ile biliniyor. Birçok insanın vücudunun ihtiyacı olan vitaminlerin ve minerallerin deniz ürünleri aracılığıyla alması da mümkün olacaktır. Özellikle de sardalya yenmesi sonucunda kalsiyum, potasyum bakımından zengin olması ile biliniyor. Ortalama olarak 100 gram sardalya balığında 0.508 mg D vitamini içermesi ile de bilinmektedir.

Somon balığı da D vitamini bakımından zengin olması ile bilinmektedir. Özellikle de insanların beyin sağlığı açısından etkili olan insanların ruhsal sorunlarını önlemesi ile biliniyor. Bu sebeple de balık tüketecek olanların mutlaka somon balığını ızgara olarak tüketmeleri tavsiye edilecektir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.