Yoğurtta Bulunan Vitaminler ve Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığında etkili olduğu kadar içerdiği kalsiyum sayesinde kemiklerin de güçlenmesini sağlayacak yoğurt içerisinde bulunan vitaminler ve faydaları.

Yoğurdun Faydaları

Yoğurt İçerisindeki Vitaminler

Protein bakımından zengin olan ve içerisinde minerallerin bulunduğu yoğurt içerisinde bol miktarda vitamin barındırmaktadır. Özellikle de ev yapımı yoğurt içerisinde daha faydalı olmaktadır. İçerisinde koruyucu madde katkısı olmadan üretilen yoğurt tam bir vitamin deposu olarak bilinmektedir. İnsanların bağırsak rahatsızlığını önlemesi ile de bilinmektedir. İçerisinde doymuş yağ asitleri bakımından zengin olması ile bilinmektedir. Bu sayede de başta sindirim sistemi olmak üzere faydası ile bilinmektedir.

İnsanların daha çok bağırsaklarında bulunan zararlı bakterilerin vücutta bulunmasını engellemektedir. Birçok insanın tüketmesi durumunda içerisinde mineral bakımından yoğun olması sebebiyle enerji vermesi ile bilinmektedir.

Daha çoğunlukla sürekli olarak kendisini yorgun hisseden ve halsizlik sorunu çeken insanların günlük olarak yoğurt tüketmeleri önerilmektedir.

Yoğurt sütten elde edildiği için her zaman için katkısız bir yoğurt insanların kemiklerinin güçlenmesini sağlayacak olan kalsiyum barındırmaktadır. Bu sayede de kalsiyum eksikliği yaşayan kişilerin tüketmeleri önerilecektir. Günlük olarak tam yağlı yoğurt tüketilmesi durumunda insanların bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğu görülmektedir. Kanda bulunan akyuvar hücrelerinde artış olması sayesinde ortaya çıkacak olan enfeksiyonlara karşı koruyacaktır.

Yoğurtun İçinde Bulunan Vitaminler

Cilt üzerinde bulunan ölü hücrelerin ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasında etkili olacaktır. Cildin yeterli miktarda parlamasında önemli olacağı kadar aynı zamanda da yaşlanma olması durumunda bu belirtileri engelleyecektir. 100 gram ev yapımı olan mayalı ve katkısız olan yoğurtta bulunan vitaminler tablosu şu şekilde olmaktadır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
A Vitamini 0.01 mg
B1 Vitamini 0.02 mg
B2 Vitamini 0.15 mg
B3 Vitamini 1.2 mg
B5 Vitamini 0.3 mg
B6 Vitamini 0.05 mg
C Vitamini 0.06 mg

Çoğunlukla insanların sinir sistemi üzerinde etkili olan B grubu vitaminler içerisinde bulundurmaktadır. Bu sayede de insanların kasları daha güçlenmesini sağlar. Birçok kişide ortaya çıkan kas güçsüzlüğü nedenleri arasında B grubu vitaminlerin eksikliği sonucunda ortaya çıkar. Bu sebeple de insanların günlük olarak ev yapımı olan taze mayalanmış yoğurdun tüketilmesi önerilmektedir.

A Vitamini: Dokuların gelişiminde önemli rol oynaması ile bilinen A vitamini yoğurt içerisinde bulunuyor. Vitaminin en çok göz sağlığını etkilemesi ile biliniyor. Bu sebeple de vitaminin eksikliği sonucunda göz sağlığı etkileniyor. Böylelikle de gece görüşü insanlarda oluşmaktadır. Gece körlüğünün ortaya çıkmasının nedenleri arasında vitamin eksikliği gösterilmektedir. Kalıcı olarak görme hastalığının olmaması için vitaminin yeterli miktarda alınması gerekiyor. Bağışıklık sistemi güçsüz olan insanların sürekli olarak hastalanmasına neden olur.

Yoğurt içerisinde bulunan A vitamini sayesinde insanlarda bağışıklık sisteminde güçlenme oluşur. Hastalıklara karşı koruyacak ve bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlamaktadır.

B Vitamini Grubu: B grubu vitaminlerin hepsi suda eriyen vitamin olarak bilinmektedir. Fazlası insanların vücudunda depolanmayacak ve idrar yoluyla atılacaktır. İnsan sağlığı üzerinde ise yoğun oranda etkilerinin olması ile bilinmektedir. B12 vitamin eksikliği oluşması durumunda insanların ciddi sağlık sorunlarının olmasına neden olacaktır. Yoğurt içerisinde B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri yoğun miktarda bulunuyor. Ayrıca yoğurt suyunda ise B grubu vitaminler daha yoğun olarak görülmektedir. B grubu vitaminlerin hücrelerin metabolizması üzerinde etkili olacağı için daha hızlı kilo vermelerinde etkili olur. Çoğu kişinin sağlıklı kilo vermeleri için metabolizmalarının hızlanması adına her gün düzenli olarak ev yapımı yoğurt yemeleri öneriliyor. Sindirim sistemi üzerinde etkili olduğu kadar B12 vitamininin sinir sisteminde de faydaları oldukça fazla olmaktadır. Tırnakların güçlenmesi, kemiklerin yumuşamasının engellenmesi ve ayrıca sağlıklı ciltlere sahip olunması için insanların ihtiyacı olmaktadır.

C Vitamini: İnsanların vücutlarının ihtiyacı olan C vitamini yoğurt içerisinde bol bol bulunuyor. Bu nedenle de yoğurt tüketilmesi durumunda insanların C vitamininin en önemli özelliği arasında olan bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve insanların hastalanmasının önlenmesini sağlayacaktır. Cilt hastalıklarının önlenmesi için vücudun kolajen üretmesi gerekmektedir. Vitaminin görevleri arasında ise kolajen üretilmesi sayesinde yaşlılığın engellenmesi bulunmaktadır. Vitamin eksikliğinin insanlarda olması durumunda kalp hastalıkları çok sıklıkla görülmektedir. Soğuk algınlığı ya da grip gibi viral hastalıkların gelişimi ile birlikte vitaminin alınması durumunda hastalıkların daha hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Cilt üzerinde yaralar meydana gelmesi durumunda daha hızla iyileşmelerini sağlar. Yüksek tansiyon hastalarının kan basıncının normale dönmesi ve tansiyon problemlerininde ortadan kalkması üzerinde daha etkili olacaktır.

Yoğurdun Besin Değerleri

Katkısız olan ev yapımı yoğurt her zaman için vitamin ve mineral deposu olarak bilinmektedir. Demir bakımından zengin olduğu için insan sağlığına çok faydalı bir besin olarak kabul edilmektedir. Yoğurt kalorisi de düşük olması sebebiyle insan sağlığı açısından çok önemli bir besindir.

100 gram yoğurt içerisinde şu besinler bulunur:

Besin Değerleri Bulunduğu Miktar
Karbonhidrat 4 gram
Protein 3.3 gram
Yağ 3.8 gram
Kolesterol 14 mg
Sodyum 50 mg
Potasyum 160 mg
Demir 0.05 mg

100 gram ev yapımı yoğurt 66 kalori olmaktadır. Besin değeri olarak çok kuvvetli olan ve insanların daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmalarını sağlayacak yoğurt tüketilmesi hızlı kilo vermesini de sağlayacaktır. Bu nedenle de diyet içerisinde olan insanların günde birkaç kase yoğurt tüketmeleri önerilmektedir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.