C Vitamini Bakımından Zengin Olan Meyveler Hangileridir?

İnsanların bağışıklık sisteminde özellikle güçlenmesini sağlayan ve oluşacak soğuk algınlığı gibi hastalıkların daha çabuk iyileşmesi için vücudun ihtiyacı olan C vitamini bakımından zengin meyveler.

C vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

KuşburnuKuşburnu426 mg
GuavaGuava228.3 mg
Siyah frenk üzümüSiyah frenk üzümü181 mg
MaydanozMaydanoz133 mg
Dere otuDere otu85 mg
Brüksel lahanasıBrüksel lahanası85 mg
LiçiLiçi71.5 mg
Yer LahanasıYer Lahanası62 mg
PomeloPomelo61 mg
PapayaPapaya60.9 mg
Bezelye (Pisum Sativum)Bezelye (Pisum Sativum)60 mg
Kıvırcık lahanaKıvırcık lahana120 mcg

C Vitamini İçeren Meyveler

Vitamin besinler yoluyla alınması gereken ve sağlığa çok faydalı olan hastalıkları önlemektedir. İnsanların alerjik reaksiyonlarının gelişmesinin önüne geçeceği gibi aynı zamanda da kalp ve damar hastalıklarının olmaması içinde çok etkili bir vitamindir. Hücrelerin bileşeninde bulunan oksidasyonu koruyacaktır. Bazı minerallerin emiliminin arttırma özelliği bulunmaktadır. Daha çoğunlukla soğuk algınlığı gelişmesi durumunda insanlarda daha hızlı iyileşme sağlayacaktır. Vitaminin eksikliği olması durumunda şu belirtiler görülecektir:

  • Sürekli hastalanma;
  • Diş etlerinde çekilmesi;
  • Cilt üzerinde kuruluk;
  • Metabolizma yavaşlaması;
  • Eklem ağrısı;
  • Ruhsal hastalıklar.

İnsanların günlük olarak alması gereken C vitaminin miktarı kadınlarda 90 mg olmaktadır. Erkeklerde ise 80 mg olarak bilinmektedir. Sigara kullanan ya da streste olan insanların daha fazla C vitamini almaları önerilmektedir. Özellikle de emziren annelerin 120 mg almaları çok önemli olmaktadır.

C vitamini besinler yoluyla alınması sonucunda bağırsakta emilim gösterecektir. Fazla vitaminin alınması durumunda vücudun ihtiyacı olan tutulacak fakat fazlası idrar yoluyla vücuttan atılacaktır.

Antioksidan olarak bilindiği için insanların ortaya çıkacak olan yaralarının iyileşmesinde, stresle daha hızlı başa çıkmalarında ve vücudun zararlı maddelerden atılması konusunda çok önemli bir vitaminde olarak karşımıza çıkmaktadır. C vitamini bakımından zengin olan meyveler şunlardır:

Besin Adı Gram Bulunduğu Miktar (mg)
Kuşburnu meyvesi 100 g 426
Frenk Üzümü 100 g 181
Kivi 1 Adet 92.7
Papaya 80 g 60.9
Çilek 100 g 58.8
Portakal 100 g 53.2
Ananas 100 g 47.8
Mandalina 50 g 26.7
Böğürtlen 100 g 21

Mevsiminde üretilen organik olan ve içerisinde herhangi bir katkı olmadan üretilen olgunlaşmış 100 gram çilek içerisinde 58.9 mg vitaminini barındırmaktadır. Bu da insanların yaklaşık olarak %98 civarında vitaminin ihtiyacını karşılayacaktır.

Kivi tüketilmesi ile birlikte C vitamini alınması için öneriliyor. Kivi insanların büyük oranda vitamin ihtiyacının karşılanmasında etkili olur. 1 adet orta büyüklükte kivi içerisinde 92.7 mg vitaminin yüksek bulunması sebebiyle insanların ihtiyacının %155 miktarında karşılaması ile biliniyor.

Portakal kış ve sonbahar döneminde doğal yollarla üretilen ve soğuk algınlığı başta olmak üzere bağışıklık sisteminin güçlenmesi için portakal yenmesi önerilmektedir. 1 adet büyük portakal insanların %75 miktarında vitamininde ihtiyacını karşılar.

Ananas protein açısından da çok önemli bir meyve olmaktadır. İnsanların her gün bir dilim ananas yemesi ile birlikte vitamini eksikliğini giderecek ve ihtiyacın %80 civarında karşılayacaktır.

Mango ülkemizde de son zamanlarda sıklıkla insanlar tarafından sevilen bir meyve olmaktadır. Hücrelerin sağlıklı olması ve bağışıklığın artması için 100 gram mango yenmesi insanların yaklaşık olarak %113 miktarında vitamin ihtiyacını karşılar.

Ekşi elma metabolizmanın hızlanmasında etkili olduğu kadar aynı zamanda da bağışıklık üzerinde de etkili olan bir meyve olmaktadır. 100 gramı içerisinde 20.6 mg bulunmaktadır. İnsanların günlük olan ihtiyaçlarının %23 civarında karşılayacaktır.

Karpuz meyvesi yaz aylarında organik olarak üretilmesi halinde tüketilmesi durumunda içerdiği C vitamini ile insanların bir dilim yemesi durumunda vücudun ihtiyacı olan %16 miktarını karşılayacaktır.

Taze ve kurutulmuş hurma bol miktarda bulundurduğu vitaminler sayesinde insanların vitamin eksikliğini karşılayacak ve yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler ortaya çıkmayacaktır. 100 gram hurmanın içerisinde 66 mg bulunan vitamin insanların günlük olarak vitamin ihtiyacının %73.3 civarında karşılayacaktır.

C Vitamini İçeren Sebzeler

C vitamini sadece meyvelerde bulunmamaktadır. Bazı organik olarak üretilen sebzelerde de bol miktarda vitamin bulunmaktadır. Bu sebzeler şunlardır:

Sebze Adı Gram Bulunduğu Miktar
Kırmızı Biber 100 g 80.4 mg
Kıvırcık Lahana 1 adet 120 mg
Karnabahar 100 g 48.2 mg
Domates 100 g 13.7 mg
Ispanak 1 Bağ 28.1 mg
Fesleğen 30 g 18 mg
Bezelye 100 g 60 mg

İnsanların günlük vitamin ihtiyacının neredeyse tamamını kırmızı ve yeşil tatlı biber karşılamaktadır. Göz sağlığına çok faydalı olan ve ayrıca bağışıklık sistemininde çok güçlenmesi için önemli bir sebze olmaktadır.

Brokoli vitamin ve mineral deposu olarak bilinen mevsiminde tüketilmesi durumunda ise bu vitaminleri yeterli miktarda alabilirsiniz. Brokolinin kalori miktarı düşük olması ve besin değerinin çok zengin olması nedeniyle insanların lif bakımından da zengin olan brokoli tüketmeleri tavsiye edilir. 100 gram brokoli içerisinde 132 mg vitamin barındırdığı için insanların günlük ihtiyacını karşılayacaktır.

Sebzeler arasında maydanoz vitamin deposu olarak bilinmektedir. 100 gram maydanoz içerisinde yaklaşık olarak 133 mg vitamin barındırmaktadır. Bu da insanların alması gereken %222 miktarında karşılanması demek oluyor.

Limon en çok soğuk algınlığı gibi hastalıklar gelişmesi durumunda önerilen bir sebze olmaktadır. 100 gram taze limon içerisinde 53 mg vitaminin barındırması ile biliniyor. Bu nedenle de yaklaşık olarak insanların %88 miktarını karşılayacak doğal vitamin deposudur.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.