E Vitamininin Faydaları ve Bulunduğu Besinler

E vitamini ne işe yarar, insan sağlığına olan faydaları nelerdir, ne tür görevler yerine getirir,E vitamini yönünden zengin yiyecekler ve besinler nelerdir, E vitamini ne işe yarar hakkında makale.

E Vitamini

E vitamini sekiz farklı vitamin formunu içeren ve sadece bitkiler tarafından üretilen bir vitamindir. Vücuda alındıktan sonra bağırsak hücreleri tarafından emilerek vücuda dağıtılırlar. Günlük olarak 10 mg düzeyinde alınması gerekmektedir.

Normal şartlar altında yiyeceklerde yüksek miktarlarda bulunduğu için eksiklik veya yetersizliği pek görülmemektedir fakat bazı durumlarda bu durum gözlemlenebilmektedir:

 • Prematüre doğan bebekler
 • Hemodiyaliz tedavisi görenler
 • Çölyak hastası olanlar
 • Orak hücreli anemisi olanlar

Bu kişilerde besinler aracılığıyla alınan vitamin düzeyinde yetersizlik görülebilmektedir. Bu nedenle bu kişilerin dışarıdan takviye şeklinde içinde E vitamini olan takviyeler almalarında fayda bulunmaktadır. İnsanlarda bu vitaminin eksikliği görüldüğü durumlarda şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Kas güçsüzlüğü
 • İstemsiz göz hareketleri
 • Denge bozukluğu
 • Sinir hücre hasarı

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için bu vitamin yönünden zengin besinleri tüketmeye büyük özen gösterilmeli ve takviyeye ihtiyaç duyulan durumlarda bunları kullanmak kesinlikle ihmal edilmemelidir.

E vitamini İçeren Besinler

(100 gr için hesaplanmıştır.)

Buğday tohumu yağıBuğday tohumu yağı149.4 mg
Ayçiçek yağıAyçiçek yağı41.08 mg
Badem yağıBadem yağı39.2 mg
Ayçiçeği tohumlarıAyçiçeği tohumları35.17 mg
Zeytin yağıZeytin yağı14.35 mg
Çam fıstığıÇam fıstığı9.33 mg
Yer FıstığıYer Fıstığı8.33 mg
Brezilya FındığıBrezilya Fındığı5.65 mg
Kuru kayısıKuru kayısı4.33 mg
SomonSomon3.55 mg
Antep FıstığıAntep Fıstığı2.86 mg
ŞalgamŞalgam2.86 mg

E Vitamininin Faydaları

Oldukça güçlü antioksidan etkileri olan E vitamini vücut açısından oldukça önemli faydalara sahiptir. Özellikle cilt ve doku iyileşmesi ve korunmasında büyük bir öneme sahiptir. Diğer belli başlı faydaları ise şu şekildedir:

 • Hücre zarını koruyarak bozulmasını engellemek
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • Serbest radikal oluşumunu engellemek
 • Deri sağlığını korumak
 • Serbest radikallerin vücuda vereceği zararları engellemek
 • Bulaşıcı hastalıklara karşı koruyuculuk sağlamak

Bu görevleri yerine getiren E vitamini özellikle hücre zarını zararlardan korumasıyla vücut yaşlanmasının önüne geçen bir vitamin türüdür. Günümüzde kozmetik sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmasının nedenlerinden birisi de budur. Aynı zamanda cilt üzerindeki etkisinden dolayı cilt kremlerinde de çoğunlukla bu vitamin türü kullanılmaktadır.

E Vitamininin Bulunduğu Besinler

E vitamini nelerde var sorusunun yanıtı yeşil bitkiler ve bunların tohumları olacaktır. Bu besinlerde oldukça fazla bulunduğu için eksikliğinin görülmesi nadirdir. Bu vitamini içeren gıdaların vitamin oranları şu şekildedir:

Bitkiler Tohumlar Meyveler
Zeytin Yağı  Susam Avakado
Ayçiçek Yağı  Badem Kiraz
Mısır Yağı  Buğday Özü Böğürtlen
Hurma Yağı  Yer Fıstığı Çilek
Hindistan Cevizi Yağı  Fındık
Domates
Kuşkonmaz
Soya Yağı
Pamuk Yağı

Besinlerden elde edilen bu vitamin vücutta karaciğerde ve yağ dokularında depolanırlar. Bir süre sonra da böbreklere gönderilerek vücuttan atılırlar. E Vitamini içeren bitkisel yağların bir litresinde bulunan yağ oranları da şu şekildedir:

Bitkisel Yağ Oranı
Zeytin Yağı 150 -170 mg
Soya yağı 600 – 1000 mh
Ayçiçek Yağı 640 mg
Pamuk Yağı 300 mg
Mısırözü Yağı 60.3 mg

Bunların dışında bazı tohumlarda da yüksek vitamin oranı bulunmaktadır. Özellikle kabuklu kuruyemişlerde yüksek oranda vitamin bulunur. Dünyanın en fazla fındık üreten ülkesi olan ülkemizde fındık bu açıdan oldukça zengindir. Her gün yenecek olan bir avuç fındık günlük vitamin ihtiyacının tamamını içermektedir.

Besin Oran
Badem 100 gramda 26 mg
Yarım Avakado 2 mg
Fındık 100 gramda 15 mg
Zeytin 100 gramda 1.3 – 3.5 mg
Fıstık Ezmesi 100 gramda 9 mg

Vücut açısından zararlı olan doymamış yağ asitlerinin vermiş olduğu zararı önlemede faydalı olan bu vitamini içeren besinlerin tüketimi günlük alınan doymamış yağ asiti miktarı arttıkça, doğru orantılı olarak artmalıdır. E vitamini en çok doymamış yağ asiti içeren gıdalarda bulunduğu için her ne kadar yeteri miktarda vitamin alınsa da ek olarak vitamin takviyesi yapmak uygun olacaktır.

Ülkemizde yaygın olarak tüketilen katı margarin iyi bir E vitamini kaynağı olmakla birlikte çok yüksek oranda doymamış yağ asiti içerdiği için yerine ayçiçek yağı, zeytin yağı yine bu vitamini içeren alternatifler tüketilmelidir.

E Vitamini İçeren Besinlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi bir E vitamini kaynağı kaynağı olan buğday ne kadar çok işlem görürse o kadar içerisindeki vitamini kaybetmektedir. En çok vitamin esmer unda, en az vitamin beyaz unda mevcuttur. Bu nedenle mümkün olduğu kadar az işlenmiş esmer buğdaydan üretilmiş gıdalar tüketmek daha fazla vitamin almak açısından daha uygun olacaktır.

Hayvansal gıdalarda özellikle dana karaciğerde yüksek oranda E vitamini bulunmaktadır. Bunun dışında yumurtaların sarı kısımları da iyi bir vitamin kaynağıdır. Yine aynı şekilde sığır iç yağı da hem yemeklere lezzet katması hem de bu vitamini içermesi bakımından hayvansal gıdalar arasında tercih edilebilir.

Bu vitamin açısından zengin olan tohumlar, yani kabuklu yemişler mutlaka uygun koşullarda saklanmalıdırlar. Aksi durumda kolaylıkla bozulup küflenebilmektedirler. Bu nedenle kabukları kırılmış veya çatlamış olanları sağlam olanlardan mutlaka ayrılmalı ve bu yemiler nemsiz, kuru bir ortamda saklanmalıdırlar. Ayrıca kabuklu ve kabuksuz yemişler bir arada tutulmalı, ayrı ayrı saklanmalıdırlar.

Bu tür gıdalar kavruldukça içerdikleri vitaminleri kaybettikleri için kavrulmamış ham ve çiğ olanların tüketilmesi daha uygundur. Kabuklu yemişler ne kadar az kavrulmuş olurlarsa o kadar vitamin içermektedirler.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (3 oy, ortalama: 4,33en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.