E Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

E vitamini eksikliği, özellikle sıkça hazır gıdalara başvuran kişilerde görülebilir. Peki, E vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir ve vitamin eksikliği nasıl giderilebilir?

E Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

E Vitamini, antioksidan açısından son derece zengin bir vitamindir. Vücuda doğrudan olumlu yönde faydalar sunan vitamin, günlük olarak yeterli miktarda alınmalıdır. Zira E vitamini yeterince tüketilmediği takdirde belli başlı etkiler gözlemlenebilir. E vitamini eksikliğinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Ciltte solgunluk ve kırışıklık

Cildin çok daha gergin ve parlak görünmesine katkı sağlayan E vitamini, bu nedenle cilt sağlığı açısından son derece önemlidir. Eğer günlük yeterli miktarda E vitamini tüketmiyorsanız cildinizin soluk bir hal alması mümkündür. Eğer son günlerde soluk bir cilde sahipseniz yeterli miktarda E vitamini aldığınızdan emin olun.  Kırışıklıkların artmasıyla da gözlemlenebilen E vitamini eksikliği, yaşlanmayı yoğun bir şekilde ortaya çıkarabilir.

Bacakta hafif kramplar

Tek başına yoğun miktarda kramp belirtisi göstermeyen E vitamini eksikliği, diğer vitaminlerin de eksikliğiyle birlikte bacakta krampa yol açabilir. Hafif miktarda görülen bu kramp, günlük yaşamda rahatsız edici olabilir.

Güç kaybı

E vitamini eksikliği bulunan kişilerde çabuk yorulma gözlemlenebilir. Buna bağlı bir şekilde güç kaybı yaşanabilir. Evde bulunduğunuz zaman dilimlerinde dahi çabuk yorulduğunuzu fark ediyorsanız E vitamini eksikliği ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Kansızlık

Kırmızı kan hücrelerine etki etmesiyle bilinen E vitamini, yoğun miktarda eksik olduğu durumlarda kansızlığa kaynaklık edebilir. Bunun yanında doğru beslenmeyen kişilerde kansızlığın ortaya çıktığı bilinmektedir.

Yaraların çok geç iyileşmesi

Cildin kırışmasına, daha yaşlı görünmesine ve soluklaşmasına neden olabilen E vitamini eksikliği, aynı zamanda yaraların iyileşmesini geciktirebilir. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan E vitamini, günlük yeterli miktarda alınmadığı takdirde cilt yüzeyindeki hafif yaraların dahi iyileşmesi gecikebilir.

E Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır

Eğer bahsi geçen E vitamini eksikliği belirtileri arasından bir ya da daha fazlası olmak üzere sizde görülüyor ise E vitamin yönünden zengin besinlere yönelmeniz gerekebilir. Normalde parlak olan cildinizin son günlerde soluklaşmaya başladığını gözlemliyorsanız yine aynı şekilde E vitamini eksikliğini anlayabilirsiniz. Ancak cildin soluklaşmasına kaynaklık edebilen farklı faktörler de bulunmaktadır. Bu nedenle soluklaşan cilt ile karşı karşıya kaldıysanız son günlerde yaptığınız farklı şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin farklı bir cilt bakım ürünü kullanımı, bu duruma neden olabilir.

Hafızayı güçlendirici etkiye sahip olan E vitamini, yeterli alınmadığı takdirde hafıza bulanıklığına ve unutkanlığa yol açabilir. Bunun yanında B12 vitamini eksikliği de çekmek, çok daha ciddi kafa karışıklıkları ile karşılaşmanıza kaynaklık edebilir.

Gün içerisinde çok fazla hareket etmediğiniz halde çabuk yoruluyorsanız yine E vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Özellikle spor yapmadığınız halde çabuk yorulma gözlemlenmesi, E vitamini eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır.

E Vitamini Yönünden Zengin Gıdalar

Özellikle sıvı yağlar, E vitamini yönünden son derece zengin gıdalar arasında yer alır. 100 mg ayçiçeği yağı, yaklaşık olarak 55 mg E vitamini oranını karşılar. Yani ayçiçeği yağı ile hazırlayacağınız yemek ile birlikte günlük E vitamini ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılamanız mümkün. Bunun yanı sıra E vitamini yönünden zengin besinler şu şekilde:

  • Zeytin yağı
  • Mısır yağı
  • Badem
  • Palm yağı
  • Fındık yağı
  • Yer fıstığı yağı
  • Havuç
  • Domates
  • Yer fıstığı
  • Mısır

Yemeklerde sıklıkla tercih edebileceğiniz zeytin yağı, sadece E vitamini desteği sağlamakla kalmaz aynı zamanda sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı da destekler. Aynı şekilde badem, fındık ve yer fıstığı gibi besinleri tercih ederek günlük E vitamini ihtiyacınızı pratik bir şekilde karşılamanız mümkün.

Zeytinyağlı Salata

Akşam yemeklerinin yanında ya da ana öğün şeklinde tüketebileceğiniz zeytinyağlı salata ile mükemmel bir vitamin deposu hazırlayabilirsiniz. Salata içerisine ekleyeceğiniz domates, salatalık, havuç, enginar, maydanoz, havuç ve mısır taneleri ile birlikte E vitamini yönünden zengin bir yiyecek hazırlamanız mümkün. Üstelik salatanızı zeytin yağı ile süslemeniz, E vitamini oranını daha da arttırır.

Yer Fıstıklı Yulaf Ezmesi

Protein ve lif açısından zengin olan yulaf ezmesi, süt ve yer fıstığı ile çok daha besleyici bir gıdaya dönüşmektedir. Sabah kahvaltılarında tüketebileceğiniz yer fıstıklı yulaf ezmesi ile E vitamini dahil pek çok vitamin ve besin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

1 bardak yulaf ezmesine 1 bardak ılık süt ekleyin. Ardından bir avuç yer fıstığı dahil edeceğiniz karışıma badem de ekleyebilirsiniz.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 1,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.