Fındığın Faydaları, İçerdiği Vitaminler ve Besin Değerleri

Fındık beyin sağlığı üzerinde etkili olduğundan güçlü bir hafızaya sahip olmanızda ve kemik sağlığını etkileyecektir. Fındıkta bulunan vitaminler ve mineraller.

Fındığın Faydaları

Fındıkta Bulunan Vitaminler ve Mineraller

Lif kaynağından çok zengin olan fındık sayesinde insanların bağırsaklarının normal çalışması ve kabızlık gibi problemlerin ortaya çıkması engellenmektedir. Doğal üretilen bir besin olması sebebiyle de içerisinde bol miktarda vitaminleri ve mineralleri barındırmaktadır. Besin değerlerinin çok fazla olması sebebiyle insanlarda kanser hücrelerinin artmasını engelleyecektir. Birçok insanın günlük olarak tüketmesi durumunda bağışıklığı üzerinde de olumlu etkisi sayesinde direnç kazanmalarını sağlayacaktır. Ayrıca 100 gram fındık insan sağlığına şu faydaları bulunmaktadır:

 • Cinselliği arttırır;
 • Kemiklerin yumuşamasını engeller;
 • Kas ağrılarının oluşmasının önüne geçer;
 • Kalp ve damar hastalıklarını önleyecek ve kalp kasını güçlendirecektir;
 • Ruhsal hastalıkları önler;
 • Hormonları düzenler;
 • Sinir sistemini güçlendirir;
 • Beyin hücrelerini çoğaltır;
 • Kötü kolesterolün plak oluşumunu engeller;
 • Cilt sağlığına iyi gelir;
 • Metabolizmayı hızlandırır.

Ağustos ayı olgunlaşan fındığın toplanması için uygun olan bir tarih olmaktadır. Fındık ülkemizde oldukça fazla yetiştirilmektedir. Fındık içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde güçlü besin olmaktadır. Uzmanlar tarafından çiğ fındık tüketilmesi önerilmektedir. Kavrulması durumunda besin değerinde azalma oluşacaktır.

Fındığın saklanma koşulu her zaman için kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Nemli bir yerde tutulması sonucunda küflenme oluşacaktır. Nemsiz bir alan içerisinde bez torbada 2 yıl boyunca saklanabilir. 

Fındıkta Bulunan Vitaminler

100 gram çiğ fındık 628 kalori değerinde olmaktadır. İnsanların düzenli olarak 1 avuç her gün çiğ fındık yemesi birçok hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. Özellikle de kalp sağlığı üzerinde çok etkili olması nedeniyle kalp krizinden insanları koruyacaktır. Kalp damarlarını besleyecek organik asitleri barındırdığı için insanlarda kalp hastalıklarını önleyecek vitaminler bol miktarda bulunmaktadır. 100 gram fındık içerisinde şu vitaminler bulunmaktadır:

Vitamin Adı Bulunduğu Miktar
B1 Vitamini 0.74 mg
B2 Vitamini 0.65 mg
B3 Vitamini 18.9 mg
B5 Vitamini 1.76 mg
B6 Vitamini 0.3 mg
B9 Vitamini 0.24 mg
C Vitamini 5.3 mg
E Vitamini 24.6 mg

İçerdiği vitaminler sayesinde insanların bağışıklık sisteminin zayıflamasının önüne geçecektir. Daha dirençli olmanızı sağlayacak ve bu sayede özellikle de kış mevsiminde ortaya çıkacak olan soğuk algınlığı gibi hastalıkları önleyecektir. Çünkü bu vitaminler antibakteriyel özelliği ile bilinmektedir.

E vitamin açısından en zengin kuru yemiş olarak biliniyor. Bu nedenle de yaşlılık belirtilerinin oluşmaması için insanların günlük olarak tüketmeleri gerekmektedir. Cilt sağlığında ki en önemli vitaminleri de bol miktarda bulundurduğundan ciltte gelişecek ölü hücrelerin vücutta tutulmamasını sağlayacaktır. Bu sayede de yaşlanma belirtilerinin oluşmasını önlemesi ile biliniyor.

Fındıkta Bulunan Besin Değerleri

Fındık içeriği çok yüksek besin değerlerine sahiptir. İnsan sağlığında en önemli vitaminlerin ve minerallerin çok fazla olmaktadır. Vücudun gerekli ihtiyacını büyük oranda karşılayacaktır. Fındık içerdiği mineraller sayesinde iç organlarda çok etkili mineralleri bulundurmaktadır. Çocukların gelişimi için önemli olduğu kadar yetişkinlerin de sağlıklı olabilmeleri için faydalıdır. 100 gram fındık içerisinde bulunan besin değerleri şunlardır:

Besin Değeri Bulunduğu Miktar (mg / g)
Potasyum 748
Fosfor 575
Magnezyum 351
Kalsiyum 273
Demir 5.5
Çinko 4.28
Sodyum 25
Manganez 8.8
Bakır 1.44
Lif 9.7 g
Yağ 60.75 g
Protein 14.95 g
Karbonhidrat 16.7 g

Fındık yağ oranı çok yüksek olan bir besindir. Bu nedenle de hayvansal gıdalar sonucunda ortaya çıkacak kötü kolesterolün oluşmasını engelleyecektir. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi yeterli miktarda sağlayacak olduğu kadar metabolizmayı hızlandıracağı mineraller sayesinde obezitenin önüne geçme konusunda da faydalı olur. Demir eksikliği sebebiyle ortaya çıkacak kansızlık her gün düzenli olarak tüketilen fındık sayesinde son bulur.

İnsanlarda mineral eksikliğinin gelişmesi ile birlikte ruhsal sorunlara da neden olabilir. Bu nedenle de daha çoğunlukla eksikliği nedeniyle kış aylarında mevsimsel olarak depresyon yaşayan ve kendisini huzursuz hisseden insanların daha mutlu hissetmeleri için beynin serotonin salgılamasında etkili olacaktır.

Kemik sağlığında en önemli mineral olarak bilinen kalsiyum fındık içerisinde bulunmaktadır. Fındık tüketimi ile birlikte insanların yeterli miktarda kalsiyum almasını sağlayacak ve bu sayede de güçlü kemiklere ulaşmalarında etkili olacaktır.

Saç dökülmesi ve tırnak kırılmaları en çok çinko eksikliği sebebi ile ortaya çıkar. Fakat her gün bir avuç fındık yenmesi durumunda çinkonun büyük bir oranda karşılayacak olduğundan saç dökülmesini önleyerek daha güçlü saçlarınızın olmasında etkili olur.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.