Zeytinin Faydaları, Saklanması ve Var OIan Vitaminleri

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez ürünü olan zeytin çeşitleri insan sağlığını da olumlu yönde etkileyen etkenlere sahiptir. Bu ürünün düzenli şekilde alınması gerekir.

Faydaları

Zeytin, ayrıca yüksek miktarda antioksidan vitamin E içerir. Bu özel antioksidan, serbest radikal hücrelerin oluşumunu önlemeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Serbest radikaller hasar gören ve hatta tümör büyümesine ve kanserin gelişimine katkıda bulunan hücrelerdir. Tahmin edebileceği gibi, daha güçlü hücrelerin kombine etkinliği ve hasarlı hücrelerin ortadan kaldırılması aslında birinin dejeneratif bir hastalık geliştirme şansını azaltabilir. Zeytin diyete katkıda bulunmak için bol miktarda büyük vitamin ve mineral içerir. Mineraller gittikçe zeytinler kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, bakır, fosfor, natrium ve selenyum içerir. B1 – 6, vitamin A, vitamin E ve vitamin K gibi zeytinlerde de bol miktarda vitamin bulunur. Zeytinler ayrıca küçük miktarlarda şekere, karbonhidratlara ve liflere diyete katkıda bulunabilir. Günde üç ile beş zeytin yemek hemoroidlerin ürettiği semptomları azalttığı gibi kan damarlarını etkili bir şekilde güçlendirebilir. Düzenli olarak tüketilen zeytinler, kişinin göz gücünü ve görme, vücut dokularının büyümesini ve rejenerasyonunu iyileştirebilir ve yaşlanmanın ortak belirtileriyle savaşır ve önler.

 • Aroma, tekli doymamış yağ asitleri ve karbonhidrat ve kalorilerde düşüktür. Zeytin her zamanki aperatiflere lezzetli bir dolgu maddesidir. Trans yağ ve kolesterol yoktur. Bunun içinde düzenli şekilde gönül rahatlığı ile tüketilir. Yalnız doğal olması ve hazırlanışının yine doğal yollar ile yapılması sağlık açısından gereklidir.
 • Bir porsiyon sadece 2.3 gramdır. Bu, günde önerilen toplam yağ alımının sadece % 3’udur.
 • Zeytinler alerjenlere karşı alerjidir. Doğal olarak tüm buğday, soya, laktoz ve alerjiye neden olabilecek en önemli maddelerden oluşabilecekleri anlamına gelir.
 • Zeytin / zeytinyağı vücutta kolesterolün oksidasyonunu önler. Bu sayede kalp krizi veya felç geçirme riskinin azalmasını sağlar. Vücuda serbest radikalleri nötralize ettikleri için, zeytin / zeytinyağındaki besin maddeleri de kolon kanserinin önlenmesine neden olur. Zeytin / zeytinyağının, menopozda olan kadınlarda sıcak basmaların sıklığını ve / veya yoğunluğunu azaltmada etkili olduğu da söylenmektedir. Düzenli zeytinyağı tüketimi, sistolik (maksimum) ve diyastolik (minimum) kan basıncında azalma ile alakalı olumlu etkiler sunar. Omega- 3 içeriği sayesinde de vücuda olumlu etkiler yaratır:

Zeytin / zeytinyağının aşağıdaki rahatsızlıklardan muzdarip insanlar için yararlı olduğu bilinir.

 • Astım
 • Osteoartrit 
 • Romatoid Artrit
 • Arterioskleroz 
 • Mide sorunları 
 • Kabızlık 
 • Diyabet

Zeytinde Hangi Vitamin Var?

Vitaminler

Zeytin, siyah, konserve                                                                      

1.0      Su bardağı  (134.40 gram)

Besin 

Kalori: 155  GI: çok düşük

DRI / DV

Bakır

% 38

Demir  

% 25

Evitamini                                                                                        

% 15

Lif 

% 15

Nasıl Seçilir?

Birçok süpermarket ve özel gıda mağazasında artık toplu olarak satılan çeşitli zeytin çeşitleri içeren zeytin barları bulunur. Zeytinleri toplu olarak satın alınırsa kaplar temiz ve zeytin kokusuna sahip olmalıdır Kalıbı olan veya kurumuş görünen zeytinlerden kaçınmak gerekir. Kavanozlarındaki sıvı açık, bulanık olmamalıdır. Direkt güneş ışığından ve nispeten serin bir alandan uzak tutan bir mağazadan satın alınması da önemlidir.

Nasıl Saklanır?

Su ile kürlenen uygulama

Zeytinlerin su ile sertleştirilmesin tıpkı ismin de belirttiği gibi zeytinlerin su içinde birkaç hafta veya daha uzun bir süre boyunca daldırılmasını içermektedir. Su ile sertleştirilen bu ürünler tipik olarak biraz acı kalır. Çünkü su ile sertleştirme diğer sertleştirme yöntemlerine göre zeytinlerden daha az oleuropein çıkarmaktadır.

Tuzlu su ile kürlenen uygulama

Salamura ile sertleştirme işlemi konsantre bir tuz çözeltisinde zeytinlerin daldırılmasını içermektedir. Salamurada Yunan stili zeytinler ve salamurada Sicilya stili zeytinler, salamura ile kurutulmuş zeytinlerin örnekleridir. Salamura sertleştirmesi aylarca sürebilir. Bu ürünler tuzlu suyla sertleştirme işlemi sırasında sıklıkla mayalanmaya durumuna maruz kalır.(Fermantasyon, zeytinlerde bulunan şekerlerin çoğunlukla laktik veya asetik aside ayrılacağı ve oleuropeinin tuzlu suya göç etmeye bırakılacağı anlamına gelmektedir.) Tuzlu su ile sertleştirme işlemi esnasında tat ve bitki besleyici bileşimde birçok değişiklik meydana gelebilir. Bu uygulama insanlar tarafından sık tercih edilmez. Tuz oranı da oldukça yüksek olduğu için tansiyon hastası kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Lye sertleştirme uygulama

Lye-sertleştirme, sodyum hidroksit (NaOH) ya da potasyum hidroksit (KOH) içeren güçlü bir alkali çözeltisi içinde zeytinlerin daldırılması işlemlerini içermektedir. Lye ile sertleştirme çoğu zaman bir dizi ardışık adımda gerçekleşir. Bir birinci lye banyosu, zeytinlerin cildini ve en dış kısmını iyileştirme sağlar. Bu birinci çözelti daha sonra zeytinlerden süzülür ve atılması gerekir. Zeytinler, zeytin içindeki etli hamurun bir sonraki tabakasını iyileştirmeye başlayan ikinci bir çözelti çözeltisine daldırılması da önemlidir. Zeytinin tamamını çukura kadar tamamen iyileştirmek için beşe kadar çözelti çözeltisi gerekebilir. Koyu renkli olgun zeytinler ve yeşil zeytinler, tipik olarak lye ile kürlenmiş olan zeytin örnek olarak verilebilir. Hazır olarak markette satılanların çoğu bu uygulama sonrasında sofralarda yer alır.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.