E Vitamininin Faydaları ve E Vitamini içeren Yağlar

E vitamini ne işe yarar, faydaları nelerdir, piyasada kaç çeşit E vitamini bulunur, hangi yağlarda E vitamini bulunur, E vitamini nasıl kullanılır, özellikleri nelerdir hakkında makale.

E Vitamini Kapsülleri ve Yağları

E vitamini iki ayrı form içerisinde bulunmaktadır. Kimileri kapsül şeklinde satılırken kimileri de yağ şeklinde tüketime sunulmaktadırlar. İkisi de aynı etkilere sahip olmakla birlikte yağ şeklinde olanların içeriklerinin biraz daha zengin olduğu kabul edilmektedir. 

Ayrıca D formundaki vitaminler doğal kaynaklardan elde edildiği, DL formundakiler ise sentetik kaynaklardan üretildiği için mümkün olduğu kadar doğal kaynaklardan elde edilen D formundaki vitamin kaynaklarının tercih edilmesi sağlık açısından daha uygun olacaktır. Fiyat yönünden biraz daha pahalı olmakla birlikte beraberinde getirmiş olduğu faydalar nedeniyle bu şekildeki bir tercih daha uygun olacaktır. 

Sıvı formdaki vitaminler daha yoğun miktarda vitamin içerdikleri gibi daha rahat kullanımlarıya da her yaştan kişilerce kullanılmaktadırlar.

Kapsül halinde satılanlar için fiyat tablosu aşağıdaki gibidir:

Marka Oran Miktar Fiyat
Solgar 200 mg 50 kapsül 56 TL
Zade Vital 260 mg 30 kapsül 42 TL
Nature’s Bounty 400 mg 50 kapsül 35 TL
Nutraxin 200 mg 60 kapsül 40 TL
Voonka 200 mg 32 kapsül 60 TL

Bu şekilde kapsül halinde satılanlardan başka sıvı olarak satın alınabilen türler de mevcuttur. Bunlar doğrudan içilebildikleri gibi, su, süt gibi sıvılara karıştırılarak da kullanılabildikleri için özellikle bebekler ve  çocuklar gibi kapsül yutması zor olan yaş gruplarında oldukça sık kullanılmaktadırlar.

Sıvı formda satılan ve eczanelerde bulunabilecek bazı markalar ve fiyatları ise şu şekildedir:

Marka Miktar Fiyat
Derma 60 ml 140 TL
Jason 30 ml 79 TL
Arifoğlu 10 ml 23 TL
Aniqessential 30 ml 30 TL
Shaika 10 ml 15 TL

E Vitaminin Bulunduğu Yağlar

E vitaminin en çok bulunduğu yağlar bitkisel yağlardır. Bunun dışında tohum ve tahıl yağlarında da E vitamini  bulunmaktadır. Bu ürün gruplarından elde edilen vitaminler E vitamini yağı olarak eczanelerden alınıp kullanılabilmektedir. E vitamini içeren ve sağlığa yararlı yağlar şu şekilde sınıflandırılabilir:

Bitkisel Yağlar Tohum ve Tahıl Yağları
Soya Susam
Mısır Özü Buğday Özü
Ayçiçeği Badem
Pamuk Fındık 
Zeytin  Yer Fıstığı
Hurma  
Hindistan cevizi  

E vitamininin en çok nerede bulunduğu sorusunun yanıtı bitkisel yağlar ve tohum yağlarıdır. Bunun dışında nerelerde bulunur diye düşünülürse badem gibi kabuklu yemişlerde de yoğun miktarda bulunur. En çok nerede bulunur sorusunun cevabı badem, hindistan cevizi gibi yağlarda da oldukça bulunmasına rağmen mısır ve soya yağıdır. Badem yağı da hindistan cevizine oranla oldukça fazla bu vitaminden içermektedir

Bunların dışında nelerde bulunur diye bakılırsa süt, yumurta gibi hayvansal gıdalarda ve sığır karaciğeri gibi etlerin de içerdiği tespit edilmiştir. Lahana ve enginar gibi yeşil bitkilerle birlikte, domates ve havuç gibi sebzelerde az bir oranda olmakla birlikte vitamin içermektedirler.

E Vitamini İçeren Yağların Faydaları

E vitaminin açısından zengin olan ve vücuda yararlı bileşimler içeren bitki yağları ülkemizde oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle ayçiçek yağı, mısır yağı ve zeytin yağı sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezleri arasındadır.

Bu yağların bazılarının bir litrede içermiş olduğu E vitamini oranları şu şekildedir:

Bitkisel Yağ Oran
Ayçiçek Yağı 640 mg
Mısırözü Yağı 60.3 mg
Soya Yağı 600 – 1000 mg
Pamuk Yağı 300 mg
Zeytin Yağı 150 – 170 mg

Bunların içerisinde ayçiçek yağı ülkemizde tüketilen toplam yağların yüzde yetmiş beşini oluşturmaktadır. Bu bakımdan bu yağ ülkemizde en çok tüketilen bitkisel yağdır. Mısırözü yağı ise toplam tüketimdeki yüzde 12 payı ile en çok tüketilen yağlar içerisinde üçüncü sıradadır.

Kapsül haldeki vitamin türü

Özellikle Amerika Kıtası’nda ve Uzak Doğu Asya’da yoğun bir şekilde üretilen ve tüketilen soya yağı ise en yüksek oranda E vitamini içeriğine sahip olmasına karşın ülkemizde toplamda yüzde birden daha az bir kullanım payına sahiptir. Pamuk yağı da yüksek oranda vitamin içermesine karşın yoğun kokusu ve tadı nedeniyle doğrudan kullanım yerine özellikle margarin üretiminde ana hammadde kaynağı olarak kullanılır.

En sağlıklı bitkisel yağlardan birisi olan zeytin yağı da hem içeriğindeki vitamin oranı hem de yağlar arasında en çok doymamış yağ asiti oranına sahip olmasıyla ayrı bir yere sahiptir. Ülkemizde ayçiçek yağından sonra en çok tüketilen yağ türüdür. Kolesterol emilimi azaltan ve bu sayede daha sağlıklı bir vücut sağlayhan tek yararlı yağ türüdür. Çoğunlukla çiğ olarak zeytinyağlılarda ve salatalarda kullanılmakla birlikte sıcak yemek yapımında da kullanılabilmektedir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.