Vitamin Eksikliğinde Halsizlik ve Halsizliğin Tedavisi

Halsizlik pek çok hastalığa bağlı olabildiği gibi vitamin eksikliğinde de ortaya çıkabilir. B12, C, D ve E vitaminleri halsizliğin giderilmesinde etkili olan vitaminlerdendir.

Vitamin Eksikliğinde Halsizlik ve Halsizliğin Tedavisi

Halsizlik Tedavisi

Halsizlik fizyolojik ve psikolojik pek çok hastalığın belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu nedenle tıp dünyasında tek başına halsizlikten söz etmek mümkün değildir. Vücut içerisindeki pek çok soruna işaret ettiği gibi yine vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin eksikliği söz konusu olduğunda da halsizlik sorunu görülebilmektedir.

Halsizlik uzun süre stres altında kalma, çok çalışma ya da herhangi bir rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkmıyorsa ve belirli zamanlarda ortaya çıkıyorsa vitamin eksikliğine bağlı olarak görülme ihtimali artabilmektedir. Bunu önlemek adına günümüzde vitamin hapları beslenmeye takviye bir çözüm olarak sunulmaktadır.

Saçlarda dökülme ve matlaşma, tırnaklarda kırılmalar, soluk cilt tonu gibi belirtilerle birlikte halsizlik görülen kişiler için doğal vitamin hapları bulunmaktadır. Bunlar eczanelerde ve aktarlarda bulunduğu gibi vitamin ve mineral takviyesi olarak satışa sunulan yoğurt ve ya çay gibi ürünlerde tercih edilebilmektedir. Halsizliğin ortadan kaldırılması için kullanılan bu takviyelerin yanı sıra beslenme düzeni sağlanarak daha dinç bir vücuda ve zihne kavuşmak da mümkündür. Bunun için diyetisyen hekimlerden yardım almak daha doğru olacaktır.

Halsizliğe İyi Gelen Vitaminler

Halsizlik, yorgunluk, uzun süren uykusuzluk ve vücudun gündelik hareketlerini yaparken zorlanması gibi durumlarda E, D, B12, C vitaminlerinin alınması oldukça faydalı sonuçlar vermektedir. Ancak vitaminleri doğru bir şekilde kullanmak ve aşırıya kaçmamak gerekir. Bununla birlikte vitaminlere ek olarak magnezyum, demir ve çinko gibi minerallerden de faydalanılması durumunda halsizlik büyük ölçüde ortadan kaldırılabilmektedir.

Halsizlik uzun süre hücrelere gerekli olan besinlerin gitmemesi ya da vücudun dinlenmemesi durumunda ortaya çıkabilmektedir. Alınan vitaminler ise vücuttaki hücrelerin yenilenmesini ve daha sağlıklı bir şekilde beslenebilmesini sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı vitaminler sağlıklı hücre yapısı ile birlikte sağlıklı ve dinç bir vücuda kavuşmayı sağlamaktadır.

Halsizliğe İyi Gelen Vitaminler

C Vitamini

Günlük beslenme tablosu içerisinde yer alması gereken en önemli vitaminlerden biri olan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korunmayı sağlamaktadır. Ayrıca hücrelerin sağlıklı bir şekilde çoğalmasında ve vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında da önemli bir payı vardır. ,

Meyve, sebze, soğan, maydanoz, limon, elma, portakal gibi pek çok besinde bulunan C vitamini halsizlik problemi olan kişilerin vücudunda bulunan protein ve karbonhidratların parçalanarak enerjiye dönüştürülmesinde etkili bir vitamindir. Enerji deposu olduğundan dolayı düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Kanserin önlenmesinde de etkili olan C vitamini vücudu halsiz bırakacak ola her türlü hastalığa karşı korunmayı sağlamaktadır. Bununla birlikte kış mevsiminde yaşanan mevsimsel yorgunlukları, bahar aylarında yaşanan kas ağrılarını ve güneşten yeterince faydalanmanın mümkün olmadığı zamanlarda yaşanan ruhsal sorunları da C vitamini atlatmak mümkün olabilmektedir. Bedensel ve zihinsel aktivitelerde önemli rol oynayan bu vitamini dışarıdan takviye olarak almanın yanında besinler aracılığı ile almak da mümkündür.

D Vitamini

Güneşin yeterli olmadığı kış günlerinde yaşanan halsizlikleri ve uykusuzluk gibi sorunları önlemek isteyenler tarafından alınması gereken D vitamini pek çok besin içerisinde bulunmaktadır. Kalsiyum ve fosforun emilmesin sağlayarak daha sağlıklı bir kemik yapısına kavuşmaya yardımcı olan D vitamini, güçsüz ve yorgun vücutlar için oldukça etkilidir.

Bağırsakların çalışmasını sağlayan bu vitamin aynı zamanda sindirim sistemine de katkıda bulunur ve kasların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca cilt sorunlarını da ortadan kaldıran bu vitamin tiroid hastalarının yaşamış olduğu yorgunluk sorununa da çare olabilmektedir.

Aşırı yorgunluk hallerinde ve yoğun güç isteyen durumlarda D vitamini takviyesi alınabileceği gibi süt, yumurta, balık yağı ve balık tüketimi ile de vücuda alınabilmektedir.

B12 Vitamini

Vücuttaki halsizliğin en büyük nedenlerinden olan B12 vitamini eksikliği nedeniyle kişilerde gün boyu yorgunluk, isteksizlik, uykusuzluk, zihin yorgunluğu gibi sorunlar görülebilmektedir. Genellikle vejetaryen beslenme tarzını benimsemiş olan kişilerde yaşanan yorgunluğun en önemli nedeni B12 eksikliği olabilmektedir.

Kırmızı et, balık, tavuk, ciğer, yoğurt, peynir, yumurta gibi pek çok besinde B12 vitamini bulunmaktadır. Zihin yorgunluğunun giderilmesinde de önemli olan bu vitaminin eksikliğinde uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, bunalımlar, kaslarda kasılmalar, kollarda ve bacaklarda görülen uyuşukluklar ve halsizlikler görülebilmektedir. Unutkanlık ve uyuşuk ruh hali de bu vitaminin eksik olması halinde ortaya çıkan durumlardandır.

Hücrelerin yenilenmesinde etkili olan bu vitamin sinir sisteminin daha güçlü olmasını sağladığı gibi çocuklarda görülen iştahsızlık ve buna bağlı halsizliklerin giderilmesinde de etkili olmaktadır. Dinlenmekle geçmeyen halsizliklerde genellikle B12 eksikliğinden söz edilebileceği gibi bu vitaminin takviye edilmemesi durumunda ise kişilerde ilerleyen zamanlarda kansızlık ve depresyonda ortaya çıkabilmektedir.

E Vitamini

Yorgunluk sorunu olan kişilerde kullanılması gereken vitaminlerden biri olan E vitamini, hücrelerin yenilenmesini sağladığı gibi kansere karşı koruyucu bir rol üstlenmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek kişilerde görülen Alzheimer gibi rahatsızlıkları da önlemektedir. Zihinsel sorunlar, yorgunluk, bitkinlik, cinsel isteksizlik gibi konularda E vitamini takviyesi almak gerekebilir.

Sardalye, ton balığı gibi deniz ürünlerinde, zeytinyağı, fındık yağı, yumurta, tavuk, ciğer, domates, marul, lahana, ıspanak ve patates gibi besinlerde sıkça bulunur. Gündelik olarak düzenli beslenmeyen kişilerde E vitamini eksikliğine bağlı olarak stres ve halsizlik problemi görülebilmektedir. Bu durumun tedavisi için günlük tüketilmesi gereken E vitamini takviye olarak hap şeklinde alınabilir.1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 oy, ortalama: 5,00en yüksek 5)
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.