B12 Vitamini Eksikliği ve Cinsel Güç Konusunda Etkileri

Vücut mekanizmasının işleyişi konusunda pek çok önemli ve destekleyici faydaları bulunan B12 vitamini cinsel hayat konusunda da aktif rolleroynamaktadır.

B12 ve Cinsel İstek

Cinsel istek doğuştan gelen, ancak ilerleyen yaş ve yeni deneyim ile gelişmektedir. Cinsel çekimin büyük bir kısmı kişiden kişiye göre güç olarak farklılıklar göstermektedir: Çocuk ve ergenlerde cinsel gelişiminin düzenlenmesine B12 vitamini aktif katkılarda bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda fiziksel ve ruhsal sağlığın cinsel gücü pozitif olarak etkilediği gerçeği ortaya çıkmaktadır.

B12 vitamini eksikliğini tanımaması ve tedaviye başlamaması durumunda sinir sistemi hasar görmesi motor fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. B12 vitamininin vücudun birçok sürecinde; psikolojik dengesinden, sindirim sistemine hatta cinselliğe kadar optimize etmesine ihtiyaç duymasına rağmen, insanlar bazen eksikliğinin belirtileri ve belirtileri hakkında hiçbir fikre sahip değildir. Seneler boyunca farkına varmadan B12 vitamini eksikliğiyle birlikte yaşayabilmektedirler.

B12 Vitamini ve Cinsellik

Sorunsuz bir cinsel hayat için kan dolaşımından, sinirlere, hormon dengelerine hatta genital bölgenin sağlığına dikkat etmek gerekmektedir. Bu konuda ise uygulanması gereken ilk kural sağlıklı beslenme düzenini oturtmakla başlamaktadır. Din ve sağlıklı bir bünye için B12 vitaminin vücut mekanizmasında dengeli olarak bulunması gerekmektedir. B12 vitamininin hayvanlar ya da bitkiler tarafından sentezlenmediğini ve belirli ürünlerdeki içeriğinin, yalnızca bir hayvanın ya da bitkinin bu vitamini ne kadar iyi muhafaza ettiğine bağlı olduğunu anlamak önemlidir. Geleneksel olarak hayvanlarda, bu daha iyidir, böylelikle hemen hemen tüm B12 vitamini kaynakları hayvansal kökenlidir.

Vücutta bulunan B12 vitamini oran seks hormonları, mukoza zarlarının durumunun ve üreme organlarına kan akışının seviyelerini etkiler. Bu, çekiciliği ve fiziksel olarak cinselliği etkilemektedir. Libido üzerindeki olumlu etkileri bilinen B12 vitamini vücut mekanizmasına sağlamış olduğu pek çok faydanın yanı sıra testislere nüfuz eder ve erkek hormonu testosteron üretimini artırırken östrojenlerin kadın hormonlarının sentezini bastırır.

B12 vitamin eksiklikleri: yorgunluk, halsizlik, ener ide düşüş, cinsel isteksizlik, uyku hali, dermansızlık, ruhsal bozukluk gibi pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. İnsanlar kendilerinde bu önemli elementin eksikliği olduğunu farkına armadan senelerce yaşayabilmektedirler. Bu konuda herhangi bir ciddi sorun yaşamamak için belirtileri konusunda bilinçli olmak gerekmektedir.

Etkileri

Yapılan istatistiklere göre atmış yaşın altındaki kadınların neredeyse yüzde elliye yakın bir bölümü çeşitli cinsel işlev bozukluklarından şikâyetçi olmaktadır. Bunun yanında normal bir cinsel ilişki sırasında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri de libidodaki düşüklük veya cinsel isteksizliktir. Birlikteliklerde önemli bir sorun olan bu olayla ilgili olarak çözüm yolu bulmadan önce oluşma nedenlerini saptamak gerekmektedir.

Cinsel hayat; dürtüler, hormon dengeleri, arzu ve paralelinde fiziksel performans arkasından da tatmin olma, üreme en son doğurganlık gibi etkenleri içine alınan geniş kapsamlı bir olaydır. Sorunsuz bir cinsel yaşam için vücut mekanizmasının sağlıklı bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bunun için ise ilk olarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanılması şarttır. Bir takım vitaminlerin cinsel yaşantıyı direk olarak etkilediği kanıtlanmış bir gerçektir. Bu vitaminler arasında en önemli rolü oynayanlardan biri de B12 vitamini olmaktadır. Genel olarak cinsel isteksizliğin nedenleri iki ayrı gurupta incelenmektedir. Bunlar:

 • Psikolojik nedenler
 • Fizyolojik nedenler

Cinsel isteksizliğin nedeni ister fizyolojik olsun ister psikolojik altında yatan sebepler arasında en önemlilerinden biri de vücuttaki B12 vitaminin eksik oranda bulunmasıdır.

Yapılan araştırmalar libidosunda azalma olan insanlarda B12 vitamini eksikliği olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.

 • B12 vitamini adrenalin hormonunun oluşumu için bir biyokimyasal reaksiyon zincirine katılır. Bu, cinselliği de içeren herhangi bir güçlü heyecan içinde geliştirilen bir etki yaratmaktadır.
 • Mukoza zarlarında doğal bir nem tabakasının oluşumuna aktif olarak katılmaktadır. Vajinası ve derin dokularının kurumasını engeller.
 • Erkek hormonu testosteron üretimini artırırken östrojenlerin kadın hormonlarının sentezini bastırır.
 • Vücudun alt kısmındaki damarlar vasıtasıyla, erkeklere güvenilir bir ereksiyon ve kadınlara- üreme organlarını ve derin orgazmın oluşmasını destekler.
 • Adrenalin hormonunun oluşumu için bir biyokimyasal reaksiyon zincirine katılır. Bu, cinselliği de içeren herhangi bir güçlü heyecan içinde geliştirilen bir stres hormonudur.
 • Enerji üretimi sürecine destek olarak heyecan ve cinsel samimiyet süreci için enerji i yaratılmasına etki eder
 • Istekleri ve fantezileri uyandıran sinir uyarılarının iletim süreçlerine katılarak ilgili organlarda testosteron üretimine yardımcı olur.
 • Uyuşukluk, bitkinlik, uyku halinin minimuma inmesine destek verir.
 • Cinsel istek için gerekli olan enerjinin tetiklenmesine yardımcı olur.


Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.