Üzümün Faydaları ve İçeriğinde Bulunan Vitamin İle Mineraller

Vitamin ve mineraller açısından zengin olan üzüm mevyesinin seçiminin doğru yapılması gerekir. Düzgün seçilmesi sağlık açısından daha faydalı hale gelmesine olanak sağlar.

Faydaları

Eşsiz dokusu, tadı, ekşi lezzetlerin birleşimi, üzümleri hem popüler hem de öğün atıştırmalıkları ile hem meyve hem de sebze salatalarına yenileyici bir katkı yapmaktadır. Üzümler pürüzsüz bir cilt ile kaplanmış yarı saydam ete sahip küçük yuvarlak veya oval meyvelerdir. Bazıları yenilebilir tohumlar içerirken diğerleri çekirdeksizdir. Yaban mersini gibi, üzümler genelde koruyucu, beyazımsı bir çiçek ile kaplıdır. Üzümlerde bulunan sağlık yararlarının çoğunu sağlayan ve hücre zarlarını da içeren canlı dokuyu koruduğu söylenen bir ek niteliğindedir. Bu yararlarından dolayı, fiziksel koşullar için beslenme seçenekleri arayan insanların aşağıdaki sorunlarına fayda sağlamaktadır.

 • Alerjiler
 • Artrit
 • Kan pıhtıları
 • Katarakt
 • Kolesterol
 • Dolaşım
 • Diyabet
 • Egzama
 • Ödem
 • Fibromiyalji
 • Glakom
 • Saç kaybı
 • Kalp hastalığı
 • Bacak ağrısı
 • Makula dejenerasyonu
 • PMS
 • Cilt esnekliği
 • Varisli damarlar
 • Yara iyileşmesi
 • Kırışıklıklar

Vitaminler

A Vitamini: Beta karoten, görme yeteneğinin gelişmesine, görmeyi uzun dönem daha güçlü ve keskin hale getirmeye yardımcı olacaktır. Bunun yanında bağışıklık geliştirme, kemik gelişimi ile daha fazlası gibi A vitamininin diğer birçok faydası bulunur. Üzümler lutein ve zeaksantin ile beraber bazı miktarlarda retinol aktivitesine eşdeğerdir. Beta karoten vardır.

K Vitamini: Güçlü kemikler oluşturmaya destel sağlar ve aynı zamanda kan pıhtılaşması için gereken proteinleri sentezleyen önemli bir bileşendir. eksikliği osteoporoz veya yaralanma durumunda aşırı kan kaybına yol açar.

B Vitamini: Hücrelerin enerji için kullandığı birincil bileşik olan adenosin trifosfat üretimine gereklidir. B1 eksikliği bazı kişilerde katarakt riskini arttırma oluşturabilir.  B6 , B ailesinde var olan diğer vitaminleri ile birlikte serotonin tarzında nörotransmitterlerin üretilmesine destek sağlar. Ayriyeten beslenmede yağlar, proteinler ve karbonhidratlar konusunda metabolize etmeye yardımcı olacaktır.

C Vitamini: Vücudun askorbik asit olarak adlandırılan C vitamini oluşturmaz. C vitamininin kardiyovasküler hastalık risklerini ve koroner kalp hastalıklarını azaltma konusunda yardımcıdır.

E Vitamini: Antioksidan özelliklerine sahip bileşiktir. Antioksidan özellikler serbest radikallerden kaynaklı oluşan hasarlardan insanları korur. Kardiyovasküler hastalıklardan, kanserden korunmaya destekçidir.

Vitamin

151 gr üzümde bulunan miktar

A vitamini

4.5 mcg retinolü içerir.

K vitamini

22 mcg

B vitamini ailesi

B1,2, 3, 5, 6 ve 9 formunda tamamen B vitamini sahip olduğu bilinir.  B1  B6, 0.1 mg’dır.  Riboflavin 0.1 mg’dır.  Niasin 0.3mg’dir.  Folat 3 mikrogramdır.  Pantotenik asit 0.1 mg’dır.

C vitamini

16.3 mg

E vitamini

0.3 mg alfa tokoferol ile 0.1 mg gama tokoferol

Mineraller

Üzüm bakır, manganez, potasyum ve demir tarzında minerallere sahiptir. Ayriyeten eser düzeylerde kalsiyum, fosfor, magnezyum ve çinko içermektedir. Bir fincan üzüm vücudun küçük düzeylerde ihtiyaç duymuş olduğu 0.192 mg bakırı vermektedir. Enerji metabolizması içinde demir emiliminde, sinir sistemi sağlığında ve kırmızı kan hücresi sentezinde gereklidir. Beslenme içinde var olan bakır eksiklikleri anemiye yol açar.

Potasyum

Bir bardakta var olan potasyum yaklaşık olarak 0.1 mg’dır. Vücuda günlük değerinin hemen hemen % 6’sını vermektedir.

Demir

Demir 0.54 mg’lık bir ölçüye kadar bir bardak üzümde bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin ve bir nükleotit koenzim olan adenosin trifosfatın (ATP) sentezlenmesine yardımcı olur. 

Nasıl Seçilir ve Saklanır?

Yüksek konsantrasyonlarda antioksidan içeren en iyi tadım üzümleri için, tamamen olgun olanların seçilmesi gerekir. Tamamen olgunlaşmış üzümler dolgun ve kırışıksız olanlardır. Sağlam olmalı, sağlıklı görünen bir gövdeye sıkıca bağlanmalı ve meyve suyu sızdırmamalıdır.  Üzümlerin tatlılığını tahmin etmenin bir yolu rengidir. Yeşil üzümler orta tatlıdır, kırmızı üzümler çok tatlıdır ve mavi ile siyah üzümler en az tatlıdır. Özellikle doğal olan ürünlerin seçilmesi konusunda dikkat edilmesi gerekir.

Üzümler oda sıcaklığında ve her zaman buzdolabında saklanmalıdır. Yıkanmamış üzümler bir kâğıt havluya gevşekçe sarılır. Hava geçirmez bir kap veya plastik torbaya koyulmalıdır. Bu sayede buzdolabında 5 güne kadar taze kalma imkânı bulunur. Donmuş üzümler lezzetlerinin bir kısmından uzaklaşırken, dondurulmuş üzümler harika bir atıştırmalıktır. Üzümleri dondurmak, yıkamak ve kurutmak için kurutmak gerekir. Dondurulduktan sonra üzümleri ağır bir plastik torbaya aktarılmalı ve dondurucuya geri koyulmalıdır. Düzenli olarak mevsiminde tüketilmesi sağlık açısından oldukça faydalı özellikler sunar.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.