E Vitaminin Cilt üzerinde Yarattığı Faydalar Nelerdir?

E Vitamini cildi koruma ve onarma özelliği bulunan bir elementtir. Bundan dolayı düzenli olarak insan vücuduna alınması gerekir. Cildin yeniden yapılanmasına olanak sağlar.

Faydaları

E vitamini cildinizi koruyan ve onaran bir antioksidandır. Antioksidanlar, serbest radikallerin oksidan etkisini nötralize eden, yani kollajene zarar veren ve cilt kuruluğuna, ince çizgilere ve kırışıklıklara neden olan moleküllerdir. E vitamininin bunu nasıl yaptığını açıklayabilir. Vücudu oluşturan atomlar, çift sayıda elektron tutmaya çalışırlar ve bu onları istikrarlı kılar. Bir atomun eşit olmayan sayıda elektronu varsa, kararlı hale gelmesi için başka bir atomdan bir elektron çalar. Cilt güneşin ultraviyole ışınları gibi dış etkenlerden dolayı darbe aldığı zaman vücut serbest radikaller üretebilir. Serbest radikaller eşit olmayan sayıda elektronlu atomlardır ve vücudun içinde yer aldıklarında cildi oluşturanlar gibi sağlıklı hücrelerden elektron çalarlar.

Yaşlanma Karşıtı Özelliği

Cilt UV ışınlarına, duman ve hava kirliliğine maruz kaldığı zaman kolajenlere (cildin destek yapısına), DNA’ya, cilt hücrelerine zarar veren serbest radikaller ve diğer haydut molekülleri üretir. Bunların tümü eninde sonunda kırışıklara ve kahverengi noktalara katkıda bulunur. E vitamini, serbest radikalleri nötralize ederek bu etkilerle savaşır. Cildi koruma süreci, hızlı bir şekilde vitamin depolarını tüketir. Araştırmalar, az miktarda UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra bile ofisin içine girip çıkıldığında veya ayak işlerini yaparken ciltte E vitamini düzeylerinin yüzde 50 oranında azaldığın göstermiştir. Bu, vitaminin işini yaptığı anlamına gelir, fakat aynı zamanda bu besin maddesinin E ile dolu yiyecekler yiyerek yenilenmesinin ne kadar önemli olduğunun altını çizer.

SPF’yi Tamamlar

Serbest radikalleri temizlemenin yanı sıra, E vitamini de UVB ışığını emer. Yanık ve yaşlanmadan sorumlu olan güneş ışığının kötü spektrumunu düzene sokar.  Araştırmalar, C vitamininin ile birlikte kullanılmasının SPF içermeyen cildin yanmasını gerektirecek süreyi uzatabileceğini, dolayısıyla koruyucu bir etkiye sahip olduğunu gösterir.

Cildi Sakinleştirir ve Nemlendirir

E vitamini, hücrelerin etrafındakileri sağlıklı şekilde nemlendiren bir bariyer oluşturan hücre zarlarını barındırdığı ve koruduğundan dolayı cildin nemlenmesini ve esnek olmasını sağlar. Ayriyeten etkili bir antioksidan olmanın yanı sıra, E vitamini de iltihapla savaşır. Kırmızı, kaşıntılı, tahriş olmuş cilde neden olan atopik dermatit denilen bir durumla çalışan bir çalışmada, E vitamini tüketenlerin önemli bir rahatlama sağladığı bulunmuştur.

Güneş Hasarını Önler

Bu vitamini içeren ürünler,  bu vitamin açısından zengin olan gıdalar aynı yolla UV ile indüklenen hasarı engellemesine yardımcı olacak özelliklere sahiptir. Hücrelere zarar vermeden önce serbest radikalleri zararsız hale getirir. Birçok çalışma sonucunda topikal E vitamininin DNA hasarını azaltabildiği, yanığın kızarıklığını ve şişmesinin azaltabildiğini ortaya çıkartmıştır. Yalnız yaklaşık 3 doğal bir SPF’si olduğu için, bunu güneşin güçlü ışınlarından tamamen koruması olarak kullanmak gerekir.

Skarlar Konusunda Fayda Sağlar

Serbest radikaller ayriyeten yaraların iyileşmesini zorlaştırır; daha kalıcı izleri azaltmak adına da E vitamini yağı kullanmayı denemek fayda sağlayacak özelliklere sahiptir.

Nemlendirmeyi Destekler

Vitamin içeriğine sahip olan krem ​​ve losyonlardaki ana rolü bir antioksidandır. İnsanların cildinin yumuşatılmasına yardımcı olabilir. Bu konuda yapılan ilk araştırmalar bu vitaminin topikal formunun, cildin sadece yumuşaklıkta değil sağlıklı, esnek deride de önemli bir faktör olan suya tutunmasına yardımcı olduğunu ileri sürmektedir. Bundan dolayı da düzenli şekilde kullanılması gerekir.

Hem erkekler hem de kadınlar günde 15 mg E vitamini alımı yapılması gerekir.

Bitkisel yağlar ile pişirerek (expeller preslenmiş kanola ve ayçiçek yağıları gibi ), badem, yer fıstığı (veya bunların yağ formu ), buğday tohumu ve yağmurlama ayçiçeği tohumu salatalar üzerinde kullanılması gerekir.  Ispanak, lahana, İsviçre pazı ve brokoli gibi yeşil sebzeler de sağlıklı dozlar sunma özelliğine sahiptir. Her ikisi de cildi koruyan bir ekip olarak çalıştığı zaman C vitamini gibi yüksek C vitamini içeren kırmızı E vitamini içeren besinleri tüketmeyi denemek gerekir.

Ürün Seçimi

Koruyucu özelliklerinden dolayı E vitamini özellikle güneş kremleri, günlük nemlendiriciler, tedavi serumları ve güneş sonrası ürünlerinde daha faydalıdır. Satın alınacak olan ürünün içerik listelerini kontrol edilmeli ve vitaminin güçlü bir formu olan alfa tokoferol ile bir ürün seçilmesi gerekmelidir. Cilde nüfuz eden ürünler en yüksek dozları sunma özelliğine sahipken, alfa-tokoferol içeren temizleyiciler gibi durulamadan kullanılan ürünlerin hepsi cildin üst tabakalarındaki E vitamini düzeyini artırarak antioksidan korumasını artırma özelliğine sahiptir.Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.