D Vitaminin Saça Faydaları Nelerdir, Maske Türleri

D vitamini eksikliği özellikle cilt ve saçların üzerinde olumsuz durumların oluşmasına sebep olur. Bunlardan kurtulmak adına değerlerin referans aralığında olması gerekir.

Saç ve Vitamin

D vitamininin genel sağlık üstündeki etkileriyle ilgili çok sayıda çalışmalar yapılmıştır. Özellikle kemik sağlığında, kardiyovasküler hastalık ve diyabetin önlenmesinde hayati bir rol oynar. Bunun yanı sıra yapılan çalışmalar sonucunda D vitamini eksikliği ile saç dökülmesi arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıkmıştır. Vücutta oynadığı rol açısından, ana işlevi vücudun kemiklerin güçlü kalması için kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olmaktır. Aynı zamanda, hücre modülasyonunda ve saç büyüme döngüsünün bağlantısının olabileceği bağışıklık sisteminde anahtar bir fonksiyon sahibidir. Saç foliküllerinin sağlıklı kalması ve önemli besinlerle beslenmesi için D vitamini gerekli olan bir türdür. Bu nedenle D vitamini eksikliği kişi vücudundan mevcutsa saç kırılgan hale gelebilir, saç foliküllerini küçültüp saç dökülmesine neden olmak ihtimali de oldukça yüksektir.

Saçlar Üzerindeki Rolü ve Maskeler

Farklı mikro elementlerle birlikte D vitamini vücutta önemli bir role sahiptir. Saçın durumu, cildin temizliği ile esnekliği, tırnak plakalarının yoğunluğu ve sağlığından sorumludur. Saç, vücuttaki bu vitaminin miktarını yansıtan belirli bir gösterge olarak kabul edilebilir. Bu vitaminin değerleri normal referans aralığından olduğu zaman sağlıklı durumda saçlara sahip olmak mümkündür. Değerler düzgün olduğunda saçlar;

 • Doğal ve parlaktır.
 • İpeksi durumdadır.
 • Sertliği en düzgün şekildedir.
 • Elastikiyet durumu en düzgün düzeydedir.

Bu vitamin saç dökülmesini ve kırılganlığını önleyen etkilere sahip olduğu için saçın ampulünü güçlendirmeye yardımcı olur. Saçlı deriyi olumlu yönde etkileyen dezenfekte edici bir etkisi bulunur.  Değerler düzgün olduğu zaman kepekle savaşabilir, saçın gözeneklerini besler ve nemlendirir.

Vitamin Nasıl Uygulanır?

Vücutta D vitamini eksikliği saç dökülmesine yol açar. Esnekliği kaybeden saçlar kuru bir hal alır  ve kırılganlaşmaya başlar. Durumu kurtarmak için vitamin temelli maskelerin kullanımları yardımcı olacaktır.

Yumurta İçerikli Maske

 • 2 yumurta sarısı
 • 1 çay kaşığı kadar Hint yağı
 • 1 adet vitamin kapsülü

Malzemeler homojen şekilde bir kıvam elde edinceye kadar karıştırılır. Saçlara ve diplerine 10 dakika süresinde oldukça nazik masaj hareketleri ile uygulanmalıdır. Yarım saat bekletildikten sonra Ilık su ve şampuan ile yıkanması gerekir. Var olan sorunun düzene sokulması adına bu maske haftada bir veya iki kez uygulanır. Tedavi açısından üç hafta boyunca düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Kefir İçerikli Maske

Yağsız yoğurt ve kefir D vitamini içeren süt ürünleri arasından bulunur. Kefir saçların daha ipeksi, yumuşak olmasını sağlarken saçın kök kısmında bulunan yağ içeriğini azaltmaya yarayan sebase sırrının üretimini düzene sokar.

 • 100 ml kefir
 • 10 damla vitamin
 • 10 damla yağlı E vitamini
 • 10 damla yağlı A vitamini

Tüm malzemeler kefirin içine koyularak oldukça homojen bir karışım için düzgün şekilde karıştırılmalıdır. Bu karışım kafa derisine sürüldükten sonra hemen hemen 20 dakika süresince bekletilir. Bekleme süresince saçı bir havlu ya da şapka ile kapatmak daha faydalı olur. Ardından düzgün bir şampuan ile durulanır. İşlem bir ay boyunca haftada iki defa tekrarlanmalıdır. Saç için D vitamini içeren maskelerin olumlu geri bildirimi, hem iyileştirici hem de önleyici amaçlar için etkinliğini kanıtlamaktadır.

Vitamin Düzeyini Arttırmak

D vitamini seviyelerinin en düzgün seviyelere gelmesi için mutlaka uzman doktora başvurulması gerekir.  D vitamini eksikliğinin saç dökülmesinin sebebi olup olmadığı konusunda konuşulmalıdır. Eğer bu şekildeyse  yapabilecek bazı şeyler ve bu sorunu çözmede kişiye yardımcı olacak belirli ürünler vardır;

 • Özellikle sabah güneş ışınları altında günde en az beş dakika geçirmeye çalışmak gerekir. Ne kadar erken olursa, alınacak olan etki iyi duruma gelir. Saat 10’dan sonra başka bir zamanda güneş saça, cilde ve bir bütün olarak vücuda zarar verme özelliğine sahiptir. 17 saat sonra akşam güneş banyosu yapmak mümkün olan bir durumdur. Yalnız etkisi oldukça zayıf olacaktır. Ayrıca, koyu ciltli D vitamininin sentezi için güneş ışınlarının altında harcayacağı daha fazla zaman gerektirdiği unutulmamalıdır. Sabah saatlerinde açık tenli insanlar 5 dakika kadar kaldığı zaman yeterli olur. Bu uygulama düzenli şekilde yapıldığı takdirde fayda sağlanır.
 • D vitamini bakımından zengin olan yiyecekler tüketilmesine dikkat edilmelidir. Bu yiyecekler arasında şunlar yer alır: tereyağı, yoğurt, sade süt, yağlı balık, özellikle somon ve ringa balığı bulunur. Düzenli şekilde beslenme içine dâhil edilmelidir.

 Makale Değerlendiriniz: 1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
Loading...

© 2024 – Vitaminler ve Mineraller. Tüm Hakkı Saklıdır.